Yatırımcı Arıyorum

Bayilik ve Franchise Fırsatları

Var olan bir işletmeyi satın almak size uygun gelmiyorsa ya da, sıfırdan yeni bir iş kurmak biraz korkutucu geliyorsa, franchise iş modeli için uygun olabilirsiniz. Franchise fırsatları yeni bir iş imkânı sağlamaya fırsat verir. Ancak franchise sahibi olmak için uygun olup olmadığınızı anlamanız gerekir.

Franchising Nedir?

Bir franchisor’un, franchise sahibine, iş yapmak için lisanslı bir ayrıcalık sağladığı ve parasal bir bedel karşılığında organizasyon, eğitim, ticaret, pazarlama ve yönetim konusunda yardım sunduğu sürekli ilişkiye Franchising denilmektedir.

Franchising; bir ürün, hizmet ya da yöntem sahibinin (franchise sahibi) bağlı satıcılar (franchise sahipleri) aracılığıyla dağıtım elde ettiği bir iş şeklidir.

Bir franchise alan, franchise veren için başlangıç ücreti ve devam eden süreç için telif veya isim hakkı bedeli/ücreti öder.

Karşılığında franchise alan kişi/kurum, franchisor’dan sürekli destek – franchisor’un iş yapma ve ürün veya hizmetlerini satma sistemini kullanma hakkı kazanır.

Konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için, Franchising Rehberi sayfalarını inceleyebilirsiniz.

FRANCHİSE FIRSATLARI

İyi bilinen bir markanın franchise’ını satın almak, bir işe sıfırdan başlayan bir girişimci tarafından bulunmayan birçok avantaj sunar. Belki de en önemlisi, nasıl kullanacağı konusunda kanıtlanmış bir işletim ve eğitim sistemi edinmenizdir. Yeni franchise sahipleri, başlangıç girişimcilerinin tipik olarak yaptığı hataların çoğunu önleyebilir. Çünkü franchisor, günlük işlemleri mükemmelleştirmek için sürekli işleri geliştirmektedir.

Saygın bayiler, yeni bir satış noktası oluşturmadan evvel, bir pazar araştırması yaparlar. Bu nedenle, ürün veya hizmet için bir talep olduğu konusunda daha fazla güven duyarsınız.

Franchisor ayrıca rekabetin ve kendinizi onlardan nasıl ayırt edebileceğinizin net bir resmini sunar.

Son olarak franchise sahipleri, sayıların gücünden faydalanırlar. Reklamcılık gibi malzeme, sarf malzemesi ve hizmet satın almanın yanı sıra konumlar ve kira dönemleri için pazarlık yaparken ölçek ekonomisinden yararlanılır.

Bağımsız işletmeler, kendi başlarına müzakere ettiklerinden genelde daha az uygun şartlar elde ederler. Bazı tedarikçiler, yeni işletmelerle ilgilenmez ve işletmenin iş hacmi yeterince büyük olmadığından işletmeyi reddedebilir.

Doğru Franchise Fırsatı Aramak

Bir franchise fırsatının sizin için doğru olup olmadığını nasıl anlarsınız? Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok franchise sistemi ile seçenekler baş döndürücü olabilir. Büyüme potansiyeline sahip olanları bulmak için ilginizi çeken endüstrileri araştırmanız gerekir.

Seçimlerinizi, en çok ilgilendiğiniz birkaç sektörle daraltın. Ardından bu tür bir işletme için bir pazar olup olmadığını görmek için coğrafi bölgenizi analiz etmelisiniz.

Daha sonra bu alanlardaki tüm franchise şirketleriyle iletişim kurun ve onlardan franchise fırsatları hakkında bilgi isteyin.

Elbette kararınızı vermek için sadece bu bilgilere güvenmemelisiniz ve detaylı araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Şirket hakkında pek çok bilgiyi internet ortamından da araştırabilirsiniz. Çünkü, pek çok franchisor işletmenin kendi web sitesi bulunmaktadır. Ayrıca bu işletme hakkında şikâyet ya da olumlu veya olumsuz yorumlara da bakabilirsiniz.

Şirket olumlu tasvir ediliyor mu? İyi yönetiliyor ve büyüyor mu? Ön araştırmanızla belirli bir franchise almaya karar verdikten sonra bu fırsatın göründüğü kadar iyi olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Bir sonraki adımınız, gerçekten satın almaya değer olup olmadığını belirlemek için iyice analiz etmek olmalıdır.

Franchise Analizi Nasıl Yapılır?

Bir franchise fırsatı yakaladınız ve iyi bir analiz yapmak istiyorsunuz. Bir franchise’i analiz etmek için toplamanız gereken bilgileri şu yöntemlerle elde edebilirsiniz.

 • Franchisor ile görüşmek
 • Mevcut bayilerle görüşmek
 • Franchise sözleşmesinin incelenmesi
 • Franchise’in denetlenmiş mali tablolarının incelenmesi
 • Kar-zarar tablosunun incelenmesi
 • Franchise ile ilgili gazete ve dergi makaleleri
 • Franchise verenin mevcut varlık ve yükümlülüklerinin bir listesi

Bu Araştırmalar Kapsamında Franchise Hakkında Ne Öğrenebilirsiniz?

 • Franchise sahipleri hakkında bilgi
 • Franchise ne kadar iyi organize edilmiş
 • Ulusal uyarlanabilirliği var mı?
 • Benzersiz satış önerisi nedir?
 • İşletmenin finansal kontrolleri ne kadar iyi?

Franchise nakit gereksinimleri makul ise; franchise verenin bütünlüğü ve bağlılığı nedir?

Franchise verinin bir izleme sistemi var ise; hangi mallar tescillidir ve franchisor’dan satın alınması gerekir? Sektördeki başarı oranı nedir?

Franchisor’dan gerekli malzemeleri istemekten çekinmeyin. Sonuçta sizi tamamen kontrol edecekler. Gönderilmezse bu bir uyarıdır. Bir başka uyarı ise; franchise veren tarafın, yazılı sözleşmede yer almayan herhangi bir temsile dayanmadığınızı belirten bir feragatname imzalamanızı istemesidir. Böyle bir gereklilik, markanın satış temsilcileri tarafından yapılan taleplerden sorumlu tutulmasını istemediğini gösterebilir.

Franchise İş Fırsatı: Hangisi Sizin İçin Doğru?

Yeni bir iş yapmak istiyorsunuz. İlk olarak akıllıca bir davranış olarak görülebilir ancak bir işe sıfırdan başlamak büyük bir girişimdir ve uzun bir süreç, zor bir yol ve beklenmedik masraflar yeni iş kurmada ders niteliğindedir.

Franchise iş fırsatları, iş etiğinin yanı sıra kanunlarla da düzenlenen fırsatlardır. Yurt içi ya da yurt dışı olsun franchise fırsatları, doğru bir şekilde değerlendirildiğinde çok iyi avantajlar sağlar.

Bayilik ve Franchise’ın Temel Farkları

Bayilik, franchise ile karıştırılsa da iki sistem arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bayilik fırsatları, franchise’a göre daha farklı ve avantajlı fırsatlar yaratabilir.

 • Franchise sisteminde sabit bir aidat ve cirodan pay alınırken, bayiliklerde böyle bir ücret talebi olmamaktadır.
 • Bayilik tamamen satışa odaklıdır.
 • Bayilik, franchise sistemine oranla daha özgürdür.
 • Franchise sisteminde markanın kullanım ve satış hakkına sahip olunurken, bayilikte böyle bir şey yoktur.
 • Franshise’lerde, belirli bir konsept dâhilinde faaliyet gösterilirken, bayilikte böyle bir zorunluluk yoktur.
 • Franchise’lerde, mal ve hizmet satışları, franchisor firmanın satış kurallarına göre yapılırken bayilikte satış şartlarını siz belirlersiniz.
 • Franchise’lerde, kurumsal kimlik ve logolar franchise alan tarafından kullanılma zorunluluğu varken, bayilik sisteminde bu yoktur.
 • Franchise’ler marka adının kullanılmasından dolayı belli bir isim bedeli alırken bayilik sadece mal ve hizmet tedariğinden yararlanır.

Bayilik; güvenilirliği kabul edilmiş bir ürün ya da hizmetin temsilciliği anlamına gelir. Bayilik, risksiz işlerin başında gelir ve bayilik fırsatları bu sebepten dolayı pek çok avantajı da beraberinde getirir.

Bayiliklerde belli bir müşteri kitleniz mevcuttur. Bu yüzden pazarda yer edinmek için aşırı bir mücadele gerekmez ancak aldığınız bayilik işini de hakkıyla yerine getirmeniz gerekir.

Aldığınız bayilik sistemi hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz eğitimleriniz, bayiliğini aldığınız firma tarafından verilecektir.

Bayilik İş Fırsatı: Hangisi Sizin İçin Doğru?

Bayilik fırsatları doğru değerlendirildiğinde, çok güzel avantajlar sağlamaktadır. Ancak bayilik almadan evvel yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Her şeyden evvel bayilik; kendi sektöründe deneyimli, tanınmış, hedef kitlesi belli ve riski yok denecek kadar az olan bir firmanın ürün ve hizmetlerinin satışı ve dağıtımı amaçlı bir fırsattır.

İş yapmayı seviyorsanız ve biraz da paranız varsa, bir bayilik almak iyi bir seçim olabilir. Bununla birlikte daha az ödeme yaparak, kendi konseptinizi kendiniz yaratabilir ve pek çok kontrolü kendiniz sağlarsınız.

İster bayilik alın ister franchise, bu fırsatların inceliklerini keşfedip, buna göre kararınızı vermelisiniz. Ayrıca hukuki yönlerini de öğrenmeniz gerekecektir. Çünkü, hangi tür işletme olursa olsun hepsi hukuk kuralları çerçevesinde yürütülür.

Bayilik ve Franchising Fırsatlarını İncelemek

Bayilik veren firmalar, yeni yatırımcılara / girişimcilere ulaşmak için, Türkiye’nin en büyük platformu olan Kobi Vadisi’nde, ilanlarını yayınlar. Eğer sizde yeni bir yatırım aşamanızda bayilik almaya karar verdiyseniz, bayilik sayfalarını inceleyerek, en yeni ve en güncel bayilik ve franchise fırsatlarına ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: Franchise Fırsatları sayfasını inceleyebilirsiniz.kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments