Yatırımcı Arıyorum

Bayilik ve Franchise Hakkında Bilgiler

Bayilik veya Franchise Alarak İş Kurmak

Yeni bir işyeri açmak isteyebilir, herhangi bir girişimde bulunmayı düşünüyor olabilirsiniz. Bu kalabalık sektörde size yol gösterecek, sizi rakiplerinizin bir sıfır önüne geçirebilecek yeni yatırım konusu hakkında sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

Bayilik almak; hem yapacağınız yatırımı belirli şartlar altında şekillendirerek sizin kafa patlatmanıza gerek kalmadan yapmanızı sağlar, hem de tanınmış bir isimle piyasaya girerek rakiplerinizin bir adım önüne geçmenize imkan sağlar.

Bayilik almanın avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirelim:

Bayilik Avantajları

İnsanlara Güven Vermek

İstatistikler gösteriyor ki franchise alan işletmelerin batma ihtimali, kendi işini yürütmek için çabalayan insanlarınkinden çok daha düşük. Bir bayilik alırken insanlar arasında yerleşmiş, onların güvenini kazanmış bir adı ve konsepti de aldığınızı unutmamanızı isteriz.

Sürekli Başarı İçin Denetlenme Şart

Bir bayilik aldığınızda karşı taraf sonuçta onun adını taşıyıp reklamını yaptığınız için sizin olabildiğince başarılı olmanızı ister. Ne kadar müşteriniz olursa, hizmetiniz ne kadar iyi olursa o markanın reklamını da olabildiğince iyi yapmış olursunuz. Bu sebeple de belirli dönemlerde denetlenmeye tabi tutulur ve eksik yönlerinizi keşfetme imkanı bulursunuz. Bu yönleri kapattıkça da başarı beraberinde gelecektir.

Yalnız Olmadığınızı Hissedersiniz

Baştan sona kadar sürekli sizinle iletişim halinde olan, size sürekli yardım etmeye çalışan profesyonel ve tecrübeli isimlerle birlikte olur, onlardan yardım ve danışmanlık alabileceğinizi hissedersiniz. Özellikle ilk zamanlarda sizi işinizi daha iyi yapabilmeniz için eğitimlere tabi tutacaklardır. Bu eğitimlerin ileride ne kadar çok işe yarayacağını anlayacaksınız. Tüm bu eğitimlere ek olarak temelde bir konsept satın aldığınızı da aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Bu da demek oluyor ki neyi nasıl yapacağınızı, hangi malzemeleri nasıl elde edip nasıl kullanacağınızı her ayrıntısına kadar size bildirecekler ve siz de bu talimatlar ışığında rahatça hareket edebileceksiniz.

Kapsamlı Reklamlar

Aldığınız franchise ulusal düzeyde birçok reklam yaparken teknik olarak sizin de reklamınızı yapmanızı sağlayacaktır. İsim duyurmak gibi bir probleminiz olmadığından daha sonra yapmanız gereken bir reklama veya bu reklam için ayıracağınız bir bütçeye gerek kalmamaktadır.

Hazır Müşteriler

İyi bir franchise aldığınız durumda mevcut tüm müşteri kitlesinden doğrudan yararlanırsınız.

Daha Ucuz Ürünler

Sektörünüzdeki bağımsız işletmelere göre çok daha ucuza ürün satın alabilirsiniz. Elbette bayilik aldığınız markanın satın alma gücü de size kolaylıklar sağlayacaktır.

Bayiliğin Dezavantajları

Katı Kurallar

Bayilik aldığınız markanın kendine göre esnetilemeyen kuralları vardır. Aslında bu kurallar tamamen sizin daha fazla müşteri kazanmanız için konulmuş olsa da ne yazık ki aklınıza gelen fikirleri de ha deyince konsepte ekleyemezsiniz. Bayilik aldığınız firma ile iletişime geçmeli ve bu iletişim doğrultusunda fikirlerinizi kullanmak için izin istemelisiniz.

Marka / İsim Hakkı Bedeli

Dünya çapında bir markanın bayiliğini almadığınız sürece bir marka sizden karşılayamayacağınız kadar para talep etmez. Yine de bu yatırımı yapmak için kenara ayırdığınız bütçenin büyüklüğüne göre bayiliğini alacağınız firmayı seçmelisiniz. Ayrıca markalar ulusal düzeyde reklamlar yaparken sizden aylık paralar da talep edebilirler. Bu fiyatlar tahmini gelirinizden fazla olmayacağı için korkmanıza gerek yoktur.

Avantajları ve dezavantajları ile düşündükten sonra bu işe girmeye karar kıldınız. Hangi firmayı seçeceğinizi bulmak için portalımızda yer alan; “Bayilik Veren Firmalar” sayfasını ziyaret edebilir, buradaki markalardan ilgilendiğiniz sektör ile ilgili olan firmalar hakkında kısa bilgi, yatırım için gerekli tutarların listesi, size sağlanacak destekler gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bir firmayı seçtikten sonra bayilik başvuru formunu kullanarak başvuruda bulunabilir, işinizi kurmaya adım atabilirsiniz.

Franchise Başvuru Süreci

Karar kıldığınız firma ya başvuru yaptıktan sonra, başvurunuz ilgili firmaya ulaşıp en kısa süre içerisinde size geri dönüş sağlayacaklardır. (Bayilik veren firmalara yatırım) Ayrıca başvuru sürecinde firmalar sizlere aklınıza gelebilecek her türlü soruyu sorabilirler. Bu soruların içinde “Ailenizin yıllık geliri nedir, sizin yıllık geliriniz nedir, şu anki birikiminiz ne kadardır, bizden beklentiniz nedir?” gibi sorular yer alabileceği gibi ilgili firma sizden özgeçmişinizi isteyecek hatta bu işi ne kadar ve nasıl ilerleteceğiniz hakkında bilgi almak isteyecektir.

Sonuçta onlar da finansal olarak bir yükümlülük altında kalmadan sizlere yardım etmeye, kar etmeye çalışacaklar. Size sunulan şekle uyduğunuz takdirde başvurunuzda başarılı olur ve mülakat için çağırılırsınız ve sonraki aşamalar hızlı bir şekilde devam eder. Mülakatta da başarılı olduğunuz takdirde bir bayilik sözleşmesi ile iş yerinizi açmak için işe koyulabilirsiniz.

Bayilik Rehberi

Arzu ederseniz yeni bir yatırım yapmadan önce A’dan Z’ye tüm konularda siz değerli ziyaretçilerimiz için özel olarak hazırladığımız Bayilik Rehberi içeriğine de göz atabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz