Yatırımcı Arıyorum

Bayilik ve İnovasyon İlişkisi

Bayi Yönetiminde İnovasyonun Faydaları

Bugünün müşteri kitlesi hiç olmadıkları kadar akıllı bir kitle, çünkü akıllı evlerde yaşıyorlar, akıllı saatler takıyorlar ve akıllı telefonlar kullanıyorlar. Yaşamları, kullandıkları teknolojiler etrafında dönüyor ve bundan en iyi şekilde yararlanma konusunda bilgililer. İnternet dünyasında da aynı şekilde bilgililer ve bu yeni kaynakların yardımı ile gittikçe daha bağımsız hale geliyorlar. Aynı durum, bayinizin müşterileri içinde geçerlidir. Çünkü müşteriler internette araştırma yapmak için çok daha fazla zaman harcıyorlar ve mağazanıza girdiklerinde, eskisinden daha çok bilgililer.

Aslında, insanlar alışveriş işlemlerinin ortalama %75’ini internet üzerinden yapmaktadır. Bu kişiler bayilik web sitelerini, sosyal medya platformlarını, araştırma siteleri gibi siteleri inceleyerek ilgi alanlarına göre ince ayar yapıyorlar. İstekleri, hedef fiyatları ve teslimat sürelerine göre beklentiler oluşturuyorlar ve sonrasında tüm bu bilgilerle, satın almak için internet mağazanızı ziyaret ediyorlar. Günümüzde herkes internetteki hemen hemen her şeyi öğrenebileceklerini biliyorlar ve bu yüzden telefonla müşteri hizmetleri temsilcileriyle konuşmaktan kaçınıyorlar.

Bir satıcı olarak sizde müşterilerinize yetişmeniz gerekir. Müşterileriniz giderek daha akıllı hale geldiklerinden dolayı sizde kendi bilgilerinizi ilerletmenin yollarını bularak onların bir adım önüne geçmelisiniz. Yapay zekâ (AI) ve AI destekli müşteri ilişkileri yönetimi, veri madenciliği araçları ve diğer teknolojilerdeki gelişmeler sayesinde, gerçekten “akıllıca bir bayilik” yönetmek için daha fazla veri toplama olanağına sahipsiniz. Sizin ve bayinizin öğrenmeniz gereken bilgiler konusunda bir sınır yoktur. Ancak müşterileriniz için büyük önem taşıyan birkaç alan vardır, bu alanlarda sizin için büyük önem arz eder.

Şimdi bu alanlara kısaca bir göz atalım;

Bayi Müşterisini Tanımak İçin İnovasyondan Faydalanmak

Bildiğimiz gibi müşteriler ne beklediklerini ve ne istediklerini bilerek mağazanızı ziyaret ederler ve sizinde onların bu beklentilerini karşılamak için onlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu, onları gözetlemeniz gerektiği anlamına gelmez, bunun yerine, web sitesi ziyaretçilerinin ilgi duyduğu alanları öğrenmelisiniz. Bu konuda web sitesi araçlarında ve AI’deki gelişmelerden yararlanabilirsiniz. Mesela bazı CRM’ler, isteyebileceğiniz tüm verileri toplamak için yapay zekâyı kullanır. Her iki durumda da, CRM’niz, müşterilerin ziyaret ettikleri sayfaları, her sayfada ne kadar zaman harcadıklarını ve satın aşamasının ayrıntılarıyla donanmış olur.

Sizde bu bilgilerle donanmış olacağınızdan dolayı müşterilerin tercihlerine göre oldukça kişiselleştirilmiş bir satın alma süreci yaratarak envanteriniz hakkındaki bilgilerini eşleştirebilirsiniz. Dolayısıyla çevrimiçi, makine öğrenimini ve tahmine dayalı analitiği kullanan AI araçları, ziyaretçiler hakkında edindikleri bilgileri, en alakalı ve yararlı içeriği göstermek için kullanırlar.

Bayilik Alınan Sektörde Bilgi Sahibi Olmak

Bir bayilik, sahip olduğu endüstri verisiyle yani büyük verilerle pazar, rekabet ve müşterileriyle ilgili görüşlere erişebilir. Büyük veriler, bir mağazanın bir pazardaki yerini, o kişiye nasıl yaklaşılması gerektiğini ve duymak istediklerini anlamalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, satıcıların listelerini daha başarılı ve kesin bir şekilde bölümlere ayırmalarına da yardımcı olur ve böylelikle tüm pazarlama çabaları hiper hedefli olabilir. Ve bayiler tüm bu veri noktalarına erişerek, onlarla etkileşime girmeden önce her müşterinin gereksinimlerini konuşabilme yeteneğine sahip olurlar.

Örneğin pazar açısından, belirli bölgelerde belirli araçlarda hangi araçların en iyi performansı gösterdiğini belirleyebilirsiniz, bu da genel stratejinizi belirleyebilir ve gelecek sezon için odaklanabilirsiniz. Ek olarak, bölgenizdeki diğer satıcıların önüne geçmenizi sağlamak için rekabetçi pazar araştırması yapabilir, ne yaptıklarını ve işe yarayıp yaramadığını belirlemek için bu verileri kullanabilirsiniz.

Bayiliğin Yönetildiği Sektörde Teknolojiyi Kullanmak

Müşterilerinizin bir adım önüne geçmek, araştırmaları boyunca edindikleri gerçek bilgiler açısından da önemlidir. Daha sonra mağazanıza girip duydukları teknoloji hakkında sorular sorarlarsa, şayet satışçılarınız konuyla ilgili bir uzman değilse, hayal kırıklığına uğrayacaklar ve etkilenmeyeceklerdir. Tüm ekibinizin en son teknoloji konusunda güncel olduğundan emin olun. Bayiliğinize gelen önemli yeni teknolojilerin ayrıntılarını içeren aylık eğitim seansları sunmayı, bir bülten veya e-posta göndermeyi düşünmelisiniz.

Akıllıca bir bayilik yönetmek, size mevcut olan her türlü bilgiyi kullanmayı gerektirir. Fakat bir şeyi bilmekten çok daha fazlası vardır ki, o da uygulamaktır. Gerçekten akıllı bayiler bu bilgilere erişebilir daha sonra bir müşterinin deneyimini geliştirebilir ve pazarlama stratejilerini optimize edebilir. Sonrasında da daha fazla müşteriye ulaşmak için bu bilgileri kullanırlar. Bir bayilik ne kadar fazla bilgiye sahipse, kararları o kadar başarılı olacak ve o kadar çok ürün satacaktır.

Akıllı müşterilerin bir adım önüne geçmek için daha akıllı olmanız gerekiyor. Yapay zekâ ve diğer teknolojiler; size gerçekten akıllı bir bayi yönetimi imkanı sunarlar ve bayilik sisteminizde inovasyon yaratırlar.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz