Sektör Seçimi

Hızlı Arama


30’dan fazla sektör, 200 farklı iş dalında 620’den fazla markaya anlık olarak bayilik talebinizi iletebilirsiniz.

 


Öne Çıkan Firmalar

 


Bayilik Rehberi

Bayilik Nedir

Ticari faaliyet, neden tercih edildiği, bağımsız işletme ile farkları, bayi olmanın yararları.

 

Devamı

Bayi Nedir

Bayiliği tanımı, bayi olmanın amacı, bayilik alma süreçleri, avantajları ve satış-pazarlama unsurları.

 

Devamı

Bayilik Alırken

Sektör ve firma seçimi, araştırılması gereken kriterler, başvuru süreci ve aşamaları, sözleşme aşaması.

 

Devamı


Bayilik Sözleşmesi

Bayilik sözleşmesinin ana unsurları, dikkat edilmesi gerekenler, sözleşmede olması gerekenler.

 

Devamı

Bayilik Veriyoruz

Bayilik-franchise vermek isteyenlere özel detaylı tanıtım içeriği ve yapılması gerekenler.

 

Devamı

Bayilik Veren Firmalar

30’dan fazla sektör ve 200’den fazla iş dalı ile bütçenize-kriterlerinize en uygun yüzlerce farklı marka.

 

Devamı

 


Türkiye’de Bayilik Veren Sektörlerin Dağılımı

Fast Food %11
Kafeterya %11
Gıda %9
Otomotiv %6
Hizmet %6
Bilişim %5
Restoran %4
Giyim %4
Gayrimenkul %4
Diğer Sektörler %40
(belirtilen veriler, Kobi Vadisi platformunda yer alan bayilik veren sektörlerin yaklaşık yüzdelik dağılımı olarak baz alınmıştır)

 


en popüler bayilik veren firmalar

En Popüler Firmalar

Kobi Vadisi platformunda yer alan; en çok talep alan firmalar, en çok incelenen firmalar, en çok incelenen sektörler.

Detaylar
Kobi Vadisi mobil uygulama

Mobil Uygulama

Gittiğiniz her yerde, Kobi Vadisi yanınızda. Mobil uygulamamızın mükemmel arayüzü, tıpkı bilgisayardan kullanım gibi çok kolay ve pratik.

Android & Ios App

 


Bayilik Verenler İçin

 


Sıkça Sorulan Sorular

Franchise, bir markanın, mevcut işletme modelini ve marka sahibinin (bayi) kontrolünü kullanma hakkıdır.
Franchise bedeli; yapı, ekipman, ürün alımı, personel giderleri ve pazarlama gibi yatırımlara ve amortisman giderlerinin büyüklüğüne bağlıdır.
Franchise sözleşmesinin imzalandığı tarihten itibaren franchise alan, marka sahibinden (franchise veren) marka altında çalışma hakkını, ayrıca bir bilgi tabanını ve marka standartlarını satın alır. Franchise alan kişi, franchise bedelini ödedikten sonra, franchise verenin sağladığı eğitimleri alarak girişimi başlatır. Çalışma süresince alınan destek, telif ücreti ödemeleriyle, genelde aylık olarak ödenir. Franchise alan, başka bir bayilik açmak isterse ya da sözleşme sona ererse, yeni sözleşme yapılmaktadır.
Ticaretteki franchiseler yani emtia franchiseleri, sadece iyi bilinen bir şirketten mal almamanız anlamında iken, aynı zamanda marka altında bir mağaza açmanın yoludur. Bu tür franchiselerin bir özelliği, toplu ödemenin ve telif ücretinin olmamasıdır. Genelde satın alınan malın fiyatına ücretler dâhil edilmektedir.
Franchise, bir işe başlarken, riskleri en aza indirme fırsatı sunar. Bir yönetim şirketinin ve diğer ortakların iyi bilinen bir markasına ve deneyimine sahip olacaksınız. Ancak bu bir franchise satın aldığınız anlamına gelmez. İşletmenin çalışmalarına aktif olarak katılan franchise şirketlerinin bayiliği satın alınabilir. Ayrıca franchiseler, yeni bir iş kurmak istediğinizde yapacağınız maliyetleri en aza çekmektedir.
Franchising, bir mal devri olan ( bir ticari marka, bir bilgi tabanı ve çalışma standartları hakları) olan iki işletme ( genellikle tüzel kişilik) arasındaki bir ilişki şeklidir. İmtiyaz vermedir. İmtiyaz hakkının ticari işler yürütmek için bir tarafın, diğer tarafa verdiği imtiyaz dâhilinde, sürekli ve uzun dönemli iş ilişkisidir.
Kendinize ait iş istiyor ancak kar özgürlüğünüzü minimum risk ile sınırlandırmaya hazırsanız, franchising tercih etmelisiniz. Ancak kendinize ait bir iş fikriniz varsa ve bir başkasının kontrolünde çalışma fikrine hazır hissetmiyorsanız, kendi işinizi kurma fikri daha iyidir.
Hazır işi, yalnızca tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu ve bu işi nasıl yapacağınızı bildiğiniz bir işletme bulacağınızdan emin olduğunuzda satın alın. Ne yapmak istediğinizi hayal edebiliyor ancak yeterince deneyimli olmadığınızı düşünüyorsanız, hizmet veren sektörlerden size bir franchise seçebilirsiniz.
Her şeyden önce yapabileceğiniz işteki franchiselerden birini tercih etmelisiniz. Franchise şartlarının size uygun olup olmadığını iyi değerlendirmeniz gerekir. Size ne gibi getirileri olacak ve ne gibi imkânlar sağlayacaklar. Tüm araştırmalarınızı dikkatli yaptıktan sonra karar verin.

Nasıl Franchise Olurum?

Eğer bir franchise şirketi ile çalışma karır verdiyseniz, doğru franchise seçimiyle ilgili yüzlerce firma arasından seçim yapma imkânınız olacaktır. Ancak hangi işi yapacağınıza dair vereceğiniz kararı iyi düşünerek sağlıklı adım atmalısınız. Böylece işinizde daha mutlu ve başarılı olursunuz.

Bir franchise işletmesi kurmanın maliyeti yüksek olmaktadır. Pek çok franchise işletmesi, işletme yaşı gibi nedenlerden dolayı franchiselerini satmak istemektedir. Franchise şirketini devralmanın maliyeti daha azdır. Yani devir almak, yeni şirket kurmaktan daha az maliyetli ve kazançlı olacaktır. Ayrıca bilinen bir markanın da sahibi olacaksınız. Bu da size artı avantajlar sağlar.

 


Bayilik Veren Firmalar