Gıda > Çay sektöründe bayilik veren; en yeni firmalar, markalar, şirketler, kurumlar.

Fast Hazır Çay Kahve Bayilik

Fast Hazır Çay ve Kahve Olarak; Yenilikçi, Akılcı, Çevreye Duyarlı, Ekonomik ve Pratik ürünler Geliştirerek Ülkemize Artı Değerler Kazandırıyor ve...
  • Türkiye Geneli
  • Bayilik
santa clara franchisingCafe Tatlı Pasta

Santa Clara Franchising

Santa Clara alışılagelmiş kurumsal firmaların aksine, içinde salıncaklar vb. gibi farklı oturma alanları barındıran, kaliteyi ön planda tutan bir cafe...
  • Türkiye Geneli
  • Franchising
teabucks franchisingGıdaRöportaj

Teabucks Franchising

Teabucks Markamız Türkiye’nin yeni çay Markası olarak Starbucks cafe’nin çay kardeşi olarak tasarlanmış bir markadır. Lokasyon olarak Avm’ler, üniversiteler, yoğun...
  • Dünya Geneli
  • Franchising

Süs Form Çayları Bayilik

Bayilik için gerekli şartımız konuya hakim istekli ve bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip olmak. Telefon ile ilk görüşme sonrası;...
  • Türkiye Geneli
  • Bayilik

Çay Bayiliğine Neden Yatırım Yapmalıyım?

Çay; kültürümüzde geçmişten günümüze “çay deyip geçilmeyecek” kadar önemli bir içecektir. Dünya üzerinde 30’dan fazla ülkede yaklaşık olarak 2,3 hektar tarım alanında 3,2 milyon ton üretimi yapılmaktadır ve Türkiye bu üreticiler içinde 5. sırayı alırken tüketimde de ilk üçtedir. Ve ülke kültürümüzde çay her zaman kahveden önce gelmiştir. Kahvaltıda, misafirlere, yorgunlukta, neşede, sevinçte, cemiyetlerde her ortamda çay demlenir. Tavşan kanı çay demlemekte demleyenin marifetine delalettir. Fakat çay sektöründe bayilik sistemine, kahveye göre biraz daha geç geçilmiştir. Öngörülü girişimciler kahvenin markalaşmanın hızlı büyüme kaydetmesinden sonra, çay zincirlerinde aynı büyümeyi yakalamak için harekete geçmiş ve ardı ardına çay bayilikleri açılmıştır ve açılmaya da devam etmektedir. 100 kişiden 96’sının çay içiyor olması girişimde bulunmak isteyenler için çay bayiliğini akıllı bir yatırım kılmaktadır.

Bir Bardak Çay Dünyaya Bedel

Türkiye de günlük 250 milyon bardak çay tüketilmesi ve 2,5 milyar dolarlık bir piyasa oluşturması Türkiye’nin çaya olan sadakatinin bir göstergesidir. Bu sadakati değerlendirenler bunun sunduğu avantajı da kullanarak çayı hak ettiği yeri taşımışlardır. Gıda sektörünün sirkülasyonu en yüksek segmentlerinden biri olan çay, ülkemizde günlük olarak kişi başı 3,3 bardak tüketilen bir içecektir. Bu sektörün yıllık ortalama büyümesi %7 civarındadır. Siyah çayın yanında meyve ve bitki çaylarının da sağlıklı yaşam trendlerine hitap ediyor olması bu sektörün yükselişine olanak sağlamaktadır. Dünya pazarına bakıldığı zaman, 18 milyar dolarlık bir hacme sahip olan çay tüm dünyada %97 siyah ve %3 yeşil olarak tüketilmektedir. Ayrıca dünyadaki ve Türkiye’deki çay tüketiminin ne kadar yoğun olduğunu gösteren bir araştırma vardır ki ona da değinmeden yapamayacağız. Bir otomotiv firmasının çay atıklarından tasarladığı iç gövde ar-ge çalışması da çay pazarının ne kadar ciddi bir pazar olduğunu ve ne kadar çok tüketildiğini göstermiyor mu?

Bayilik Şartları

Hem çayı severek içip hem de para kazanmak istemez misiniz? Hem çay ikram ediyorsunuz hemde kazanıyorsunuz. Çay, maliyeti çok düşük olması, sirkülasyonun çok fazla olması ile girişimcilerine para kazandıran bir alandır. Nereden baksanız bir bardak çay 2 TL iken bunun maliyeti 20-50 kuruş civarlarındadır. Çay şirketleri arasında karlılığını %300 olarak olduğunu beyan eden firmalar mevcuttur. Çay bayiliği veren firmaların son beş yıldaki büyümelerine bakıldığında %60’lık bir büyüme kaydettikleri ise verilen bilgiler arasındadır. Bu firmaların giriş ücretleri ve şartları firma bazında değişiklik gösterse de karlılık oranı olarak verilen rakamlar %60-200 arasındadır. Bayilik giriş ücreti olarak hiç ücret almayan da mevcuttur 1 milyon TL giriş ücreti isteyende. Ve geri dönüş süresi olarak 1-18 ay gösterilmektedir.

Çay Sıcak İçecekler Trendlerini Zorluyor ve Kazandırıyor

Yukarıda da değindiğimiz gibi Türkiye de bir günde tüketilen çayın 250 milyon bardak olması ve 100 kişiden 96 kişinin çay seviyor olması çay bayiliklerinin, kahve bayiliğine göre nispeten geç hayata geçirilmesine rağmen sıcak içecekler kategorisinde trendleri zorladığının bir kanıtıdır. Perakende de, iç piyasa ve ihracatta büyük rol oynayan çayın kaç derecede demlendiğini ve hangi malzemeyle nasıl iyi sonuç alınacağını bilmeyen hemen hemen kimse yoktur. Davetkâr dostane tekliflerin başrol oyuncusu çay şimdi de girişimci beyinler için karlı bir yatırım alanı. Ayrıca hazırlanan konsept modern kafeler de sadece çay değil yanında satılacak; pasta, kek, kurabiye tatlı türevlerine de yer veriliyor olması sağlanacak hizmetin daha çok rağbet görmesini sağlamaktadır. Birde buna mevsimsel geçişlerdeki sağlıklı yaşam trendlerinde hedef gösterilen bitkisel çay ve meyve çayları da eklendiği zaman her yaş ve kitleye hitap eden çay daha da şahlanıyor demek yanlış olmaz.

Çay bayilikleri, geleneksel kültürümüzün bugünkü yüzü, misafirperverliğimizin değişmeyen nişanesi olduğu kadar yaş çaydan son duruma gelene kadar pek çok alanda sağladığı istihdam ile de ülke ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır. Cumhuriyetten bugüne kadar büyümeye devam eden bu çaya markalaştırarak hak ettiği değeri vermekte bizim boynumuzun borcu olsun. Su’dan sonra hayati içeceğimiz olarak atfedilebilecek olan çay, markalaşmayı aslında çoktan hak etti. Bunu gün öncesinde gören öngörülü firmalarda şu an dağıttığı bayilikler ile daha da büyümeye devam etmektedirler.

Çay Bayiliğinin Avantajları

Çay bayiliği alırken kesinlikle küçük düşünmeyin. Bu iş modelini hem kafe konsepti ile yapabilirsiniz hem de kuru çay (demlenmemiş) olarak düşünebilirsiniz. Yerel veya ulusal bir markanın çay bayiliğini alarak, bulunduğunuz bölgede ortalama 20 farklı satış noktasına ulaşırsanız aylık ortalama 5 ile 10 bin tl arası kar sağlayabilirsiniz. Şayet imkanınız da var ise, bu iş için biraz daha büyük yatırım yaparak Cafe konseptinde çay franchise işletmesi açarak bilinirliğinizi daha fazla arttırabilirsiniz. Kısa özetle, çay sektörü sadece bugün için değil geleceğiniz içinde hem güzel bir yatırım hemde sizden sonrakileri düşünerek yapacağınız karlı bir iş fikridir.


[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Çay Sektöründe Bayilik Veren Firmalar adlı içeriğimizi değerlendirmek ister misiniz?


Hızlı Bayilik Arama


Firma Karşılaştırma

Firma tanıtım sayfalarında yer alan kaydet butonuna tıkladıktan sonra, panel sayfanızı ziyaret ederek seçmiş olduğunuz firmaların kapsamlı olarak analizini yapıp, diğer firmalar ile arasındaki farkları görebilirsiniz.

Bayilik İlanı Verin

Bayilik, franchising, franchise veren firmanızın tanıtımını; 212.000 farklı yeni girişimciye ulaşmasını sağlayın. Bu kategoriye, ücretsiz bir şekilde firmanızın bayilik ilanını verin.

en popüler bayilikler