BAYİLİK ARAMA


SEKTÖR SEÇİMİ


Firmanız burada yayınlansın. Kuru Temizleme Bayilik Veren Firmalar kategorisinde bir firmaya sahipseniz; markanızı tanıtın, yeni yatırımcılara ulaşın. Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Kobi Vadisi mobil uygulama indir

Dry Clean Express Franchise TemizlikRöportaj

Dry Clean Express Franchise

Dry Clean Express Franchise Bilgileri 1972 yılında kurulan Türkiye’de tekstil sektörünün önde gelen firmalarına partnerlik yapmış ve sonrasında ise kendi...
 • Temizlik
 • Franchise
legendry kuru temizleme franchise TemizlikRöportaj

Legendry Kuru Temizleme Franchise

Legendry Kuru Temizleme Franchise Bilgileri Firmamız 2016 sonunda kurulmuş ve üstün hizmet anlayışı ve kaliteli çözümler sunarak, büyüyerek kısa sürede...
 • Temizlik
 • Franchise

Kleaners Organik Kuru Temizleme Bayilik

Kleaners Organik Kuru Temizleme Bayilik Bilgileri Kârlı bir yatırım ile, kendi işinizin patronu olmak göründüğü kadar zor değil. Kleaners olarak...
 • Temizlik
 • Bayilik
cleanlux bayilik TemizlikRöportaj

Cleanlux Bayilik

Cleanlux Bayilik Bilgileri Gerekli İş Yeri Özellikleri : Cep sistem 40 mt2 50-60 Standart Paket 60 mt2 Full Paket 90...
 • Temizlik
 • Bayilik
DryTürk Franchise TemizlikRöportaj

DryTürk Franchise

DryTürk Franchise Bilgileri Cadde mağazacılığında çok karlı çalışabilecek kuru temizleme işini; güçlü marka, kurumsal kimlik, detaylı eğitim, komple hizmet ve...
 • Temizlik
 • Franchise

Eco Wet Clean Kuru Temizleme Franchising

Eco Wet Clean Kuru Temizleme Franchising Bilgileri Eco Wet Clean Yeni Teknoloji Kuru Temizleme, 3 yıllık bir ARGE çalışması sonucunda,...
60,000TL
Kaydet Başvuru Yap
18.4566997-69.19503809999998
Uzaklık
 • Temizlik
 • Franchising

Kuru temizleme sektörü, ülkemizde giderek tercih edilirliği artan sektörler arasında bulunuyor. Ülkedeki yaşam biçimlerimizin yeniden şekillenmesi tüketim alışkanlıklarımızı da değiştirdiğinden kuru temizleme kullanan tüketici sayısı da giderek artış göstermektedir. Günümüzde neredeyse artık her caddede bir kuru temizlemeci ve çamaşır yıkama merkezleri bulunuyor. Özellikle öğrenci ve bekar yaşayan nüfus bölgelerinde bu iş modeli her zaman başarılı oluyor. Sizde temizliği seven bir girişimci iseniz hem karlı bir iş yapabilir hem de temizlik makineleri sayesinde para kazanabilirsiniz.

Evde iş yapma kavramının gelişen teknolojiler nedeni ile iyice azaldığı günümüzde çalışan kişi sayısının da artması nerede ise nüfusun tamamının istihdam edilmesine çalışılması işlerimiz yapacak pratik çözümleri gerekli kılmıştır ki bu alanda en fazla prim yapan da Kuru Temizleme sektörüdür. Sektörde yıllık ciro 500 Milyon Euro ile 2015 yılından itibaren yatırım için en uygun sektörler arasında yer alarak grafik yükseltti. Kâr oranının %70 civarında gerçekleşmesi Kuru temizleme sektörün cazibesini artıran en önemli etkenlerden biri.

Kuru Temizleme Bayiliği Almak

Kuru temizleme işi için bir bayilik yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, ilk olarak kendinize şu soruyu sormalısınız: kuru temizleme hakkında ne kadar bilgim var? Geleneksel kuru temizleme işi, giysileri susuz temizleme yöntemidir. İsmine rağmen aslında kiri, yağı ve lekeleri çıkarmak için çözücü formundaki sıvıları kullanır. Kuru temizlemenin tarihi geçmişi Roma dönemine kadar uzanmaktadır.

ABD’deki ilk kuru temizleyici 1820’li yıllarda açılmıştır. ABD’de kuru temizlemenin patentini alan Thomas Jennings, New York’ta başarılı bir terzilik ve kuru temizleme işletmesi yürüttü. Ancak 100 yıldan fazla bir süre sonraya kadar yaygın olarak kullanılmadı.

Jolly Bellin bir Paris öğleden sonrasında karısı alışverişe gittiği sırada lambayı, karısının daha o sabah masaya örttüğü tertemiz örtünün üzerine düşürür. Karısı eve gelip de bu manzarayı görmeden örtüyü temizlemek ister bu sırada gaz dökülen yerlerin örtünün diğer taraflarından daha temiz olduğunu fark eder.

Bu tespiti geliştirerek ilk kuru temizleme hizmetini vermeye başlar. Jolly terzidir ve artık kuru temizleme de yapmaktadır. Kendisine getirilen lekeli elbiselerin sorunlu kısımlarını terebentin ve benzin karışımı kimyasala batırıyor kuruduktan sonra fırça ile temizleyerek işlemi tamamlıyordu.

Yıkandığında ya da sabunla temas ettiğinde buruşan bozulan elbiselerin kuru temizlemede bu tür hasarların oluşmaması nedeniyle kuru temizleme bir anda popüler hale gelmiş,benzin yerini daha sonra terebentine bırakmış.

Antik çağa kadar uzanan bir geçmişi var aslında kuru temizlemenin küllü su ve amonyak ya da killi su kullanılırmış giysilerdeki yağ lekelerini çıkarmak için.

Meslek Standartlarında Kuru Temizleme

5544 Sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu ile mesleğin gerekleri açıklanmış. Çamaşırhane ve kuru temizleme sorumlusu bünyesinde çamaşırhane bulunduran kurum ve kuruluşlar ile bağımsız çamaşırhane işletmelerinde İş Sağlığı ve Güvenliği, çevre güvenliği unsurlarına dikkat ederek gerekli önlemleri alarak çamaşırhane operasyonu, kuru temizleme işlemlerini yapan, mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten, hijyen ve sanitasyon kurallarına uyan, kalite yönetim sistemi, işletme standartlarına uygun işlem yapma bilgi ve becerisine sahip kişi olarak tanımlanıyor.

Türkiye’de Kuru Temizleme Sektörü

2016 Yılı araştırma sonuçları, kuru temizlemenin yatırımcıların cazibe alanına girecek gözde sektörlerden biri olduğunu belirtmiş. 2015 yılında endüstriyel kuru temizleme de dahil ulaşılan yıllık ciro 500 Milyon Euro olarak açıklanmış.

Türkiye’nin en büyük bayi ağına sahip kuru temizleme şirketlerinden birinin Yönetim Kurulu Başkanının yaptığı açıklamaya göre kuru temizleme işletmelerinde maliyetler düşük, kâr oranı yüksek bu nedenle girişimcilerin gözdesi olmaya aday sektörlerden.

Avrupa ile karşılaştırıldığında kurumsallaşmayı başarmış iş hasılatı yüksek girişim sayısının ülkemizde daha düşük oranda bulunduğu açıklanmış dolayısı ile sektörde daha fazla kurumsal işletmeye ihtiyaç bulunduğuna ve kuru temizlemenin lüks değil ihtiyaç olduğu bilincinin oluşturulması gerekliliğine vurgu yapılmış.

Sektörde iki önemli hedef bulunuyor öncelikle sektör içi hizmet kalitesinde aynı standartların oluşturulması ve Avrupa standartları ile uyumlaştırılması.

Kuru Temizleme Sektöründe Melek Yatırım Örneği

Boğaziçi Üniversitesi Melek Yatırımcı Ağı BUBA, 2015 yılında kuru temizleme işini internet uygulamasına bağlayan firmaya yatırım gerçekleştirmiş, proje basında yer alan haberlere göre 135 Bin Lira yatırım alarak öz sermaye ile fonlanmış. Söz konusu firma 5 saat içinde giysilerinizi kapıdan alarak 24 saat içinde ütülü ve temiz bir biçimde kapınızda teslim ediyor.

Fiziki ortamdan internet ortamına taşınan mesleki faaliyetlerin başarılı olduğu tespitinde bulunuluyor, genel ekonomik gelişmeler ile ilgili olarak.

Kuru Temizleme İşi Kurmak

Kuru temizleme dükkânı açmak istiyorsanız elbette geleneksel yapı ile hareket etmek riskini göze almamalısınız. Sektörü tarihi ve yakın ekonomik geçmişi ile size aktarmaya çalıştık sizin de yukarıda yazılan açıklamalarda fark edeceğiniz gibi tüm iş alanlarında inovasyon ve teknolojik uygulamalar kendisini göstermekte, işletme başarısında çağın gereklerine uygun işletme davranışı prim yapmakta ve hatta melek yatırımcılardan teşvik alabilmektedir.

Yatırım maliyeti düşük kâr oranı yüksek kuru temizleme sektöründe yer almak istiyorsanız kurumsal kimlik sergileyeceğinizi, teknolojiyi kullanacağınızı, internet kullanımı ile evlere servis gibi uygulamalarda rakipleriniz ile mücadele etmeniz gerektiğini bilmeli ve hazırlığınızı bu yönde gerçekleştirmelisiniz.

Geleneksel yöntem ile çalışan küçük mütevazi bir işletme de kurabilir, bağımsız bir işletme olarak tanıtım faaliyetlerinizi kendi minimal çabalarınız ile gerçekleştirebilirsiniz ve interneti yine kullanabilir ve yakın çevrenize belki bir personel edinerek evden eve hizmet sunabilirsiniz fakat piyasadaki kurumsal rakipleriniz, hizmet ağları ve hızları ile öne çıkmış markalaşmış kurumları göz önünde bulunduracak olursanız kişisel çaba ile sektöre girmek doğru mudur? Üzerinde bir hayli düşünmek gerekir ayrıca böyle bir riski almaya gerek var mıdır?

Kuru Temizleme Sektöründe Bayi Olmak

Sektör internet ortamında yeni sayılır, yaklaşık iki yıllık bir geçmişi var. Evden eve hızlı hizmet konusunda, ülkedeki iki yıl öncesi için kuru temizleme işletme sayısı 50 gibi küçük bir rakam dolayısı ile sektörde bu anlamda bir yetersizlik söz konusu ayrıca halkta kuru temizleme bilincinin oluşturulmaya çalışılması çalışan bayanların ütü yapma yükünün üstlerinden kalkması gibi tüketici algı yönetimi büyük firmalar tarafından gerçekleştirilmekte. Sektörün ağır yükünü üstlenmiş, kurumsallaşmış bir firma ile yola çıkarak pastaya ortak olmak daha kârlı görünüyor. Eğer sizde bu sektörde yeni bir iş kurmaya kararlıysanız Kobi Vadisi platformunda yer alan Kuru Temizleme Bayilik Veren Firmalar ile hızlı bir şekilde iletişim kurmaya başlayabilirsiniz.


Kuru Temizleme Bayilik Yorumları

Kuru temizleme sektöründe bayilik almayı veya yeni bir iş kurmayı düşünüyorsanız, merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlamaya çalışıyoruz.

Fikrini paylaşmak isteyen, tavsiye ihtiyacı olan, tedarik alanında sorun yaşayan, deneyimlerini anlatmak isteyen, resmi süreçler hakkında bilgi sahibi olmak gibi vb. birçok konuda sizde hem sorularınızı gönderebilir hem de diğer girişimcilere destek olabilirsiniz.

Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments