Otomotiv > Oto Ekspertiz sektöründe bayilik veren; firmalar, markalar, şirketler, kurumlar.

 

Öne Çıkan Firma

Mutlu Oto Ekspertiz Franchising

Mutlu Oto Ekspertiz Franchising içeriği; ilgili firma tarafından sağlanmaktadır. Ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen bayilik başvuru formunu doldurun.
 • Türkiye Geneli
 • Franchising

Dynomark Oto Ekspertiz Franchise OtomotivRöportajPremium Firma

Dynomark Oto Ekspertiz Franchise

Dynomark Oto Ekspertiz Franchise Bilgileri 1972 Yılından günümüze kadar otomotiv sektöründe söz sahibi olan işletmemiz 2010 yılında kurumsal bir yapıya...
 • Türkiye Geneli
 • Franchise

Proxper Franchise

Proxper Franchise Bilgileri 15 yıllık otomotiv, bilişim, reklam ve fuarcılık sektörlerindeki deneyim ve bilgi birikimimizi tarafsızlık ve güvenilirlik ilkeleriyle birleştirerek...
 • Türkiye Geneli
 • Franchise

Otorapor Oto Ekspertiz Franchising

Otorapor Oto Ekspertiz Franchising Bilgileri OTORAPOR Oto Ekspertiz, teknik cihaz, ekipman ve robotlarla ikinci el araçların kaza/arıza durumlarını test ve...
 • Türkiye Geneli
 • Franchising

expertturk Franchising

expertturk Franchising Bilgileri Öncelikle belirtmek isteriz EXPERTTURK olarak cihaz satmak gibi bir hedefimiz bulunmamaktadır. Bu sebeple oto ekspertiz için gerekli...
 • Türkiye Geneli
 • Franchising

Hospitacar Oto Ekspertiz Bayilik

Hospitacar Oto Ekspertiz Bayilik Bilgileri Oto Ekspertiz sektöründe hizmet veren Hospitacar Yetkili Oto Ekspertiz, Profesyonelliğin şartlarından müşteri odaklı yaklaşım, kaliteli...
 • Türkiye Geneli
 • Bayilik

Mutlu Oto Ekspertiz Franchising

Mutlu Oto Ekspertiz Franchising içeriği; ilgili firma tarafından sağlanmaktadır. Ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen bayilik başvuru formunu doldurun.
 • Türkiye Geneli
 • Franchising

Auto Kale Oto Ekspertiz Bayilik

Auto Kale Oto Ekspertiz Bayilik Bilgileri Neden Auto Kale Bayilik (Franchise) Sistemini Tercih Etmelisiniz ? Auto Kale oto ekspertiz sektöründe...
 • Türkiye Geneli
 • Bayilik

Serpauto Oto Ekspertiz Sistemleri Bayilik

1938 yılında kurulan Tamiş, 1600 m2 kapalı alan üzerine kurulu fabrikasında, çok sayıdaki son teknoloji CNC makinalarını, 78 yıllık bilgi...
₺200,000
Kaydet Başvuru Yap
18.4566997-69.19503809999998
Uzaklık
 • Türkiye Geneli
 • Bayilik

Kobi Vadisi editörleri tarafından, oto ekspertiz sektöründe bayilik/franchise veren 6 farklı (bağımsız) firmanın analizi yapılarak bu sektörde yatırım yapmak isteyen girişimcilere yatırım endeksi hazırlanmıştır.

 

Yatırım tutarı: 105.000 tl

Minimum nakit ihtiyacı: 105.000 tl

İsim hakkı bedeli: 6 firmanın 1’i alıyor

Reklam katkı payı: hepsi alıyor

Gelirden pay: 6 firmanın 3’ü alıyor

Kar marjı: %77 civarında

Yatırımın geri dönüş süresi: ortalama 19 ay

Gerekli işyeri büyüklüğü: 120 m2

 

(Yukarıda belirtilen değerlerin tümü, 6 farklı markanın ortak değerleri baz alınıp yaklaşık değerleri hesaplanarak belirtilmiştir)

oto ekspertiz bayilik veren firmalar

Oto Ekspertiz Bayiliği Almak

Otomotiv sektörü 1970 yılından sonra hızlı bir gelişme dönemine girmiş faaliyet gösterilen alanlarda pek çok yan hizmet dallarının oluşmasını zorunlu hale getirmiş. Araç kullanıcısı sayısı hızla artış gösterirken yükselen yaşam standartları nedeni ile araç tüketimi artmaya dolayısı ile ikinci el araç piyasasını beslemeye başlamıştır. İkinci el araçlara ödenecek paranın boşa gitmemesi, aracı alacak kişinin ne ile karşılaşacağını bilerek ödemeyi yapabilmesi ihtiyacı Ekspertiz sektörünün büyümesine neden olmuştur.

Tüketicinin mağdur olmaması Oto Eksper Raporlama faaliyetlerinin düzgün işlemesine bağlıdır. Ekspertiz uzmanları belirli bir eğitim sürecinden geçerek yetişiyorlar ve aracın 501 noktası hakkında inceleme yapabiliyorlar. İkinci el araç piyasasının her geçen gün büyümesini sürdürdüğü göz önünde bulundurulduğunda Ekspertizlik hizmeti önemli bir ihtiyaç.

Oto Ekspertiz İşi Kurmak

Ülkemizde 2.el araba piyasası her geçen yıl sıfır araçlardaki fiyat artışı sebebiyle büyük bir ivme kazandı. Araç satan firmalar tarafından yapılan piyasa araştırmasına bağlı istatistiklere göre 2.el araç piyasasında her ay ortalama 500 bin adet aracın alım satımı oluyor. Düşündüğünüzde  bu rakam gerçekten çok büyük iş kapılarını içinde barındırıyor. Artık günümüz alıcıları araba alırken parça değişimi ve boya konusunda takıntılı olabiliyor. Alıcılar araçlar hakkındaki tüm bilgileri satıcıdan ediniyorlar. Ancak her zaman karşımızdaki satıcıya güvenemeyebiliriz. Bu yüzden alıcılar araç hakkında en gerçekçi bilgileri edinmek adına araçları oto ekspertiz dükkanlarına götürüyorlar. Bu da her ay en az 325 bin adet müşteri anlamına gelir. Bu çok büyük bir pasta demek.Ayrıca araçlarını muayeneye sokacak bazı araç sahipleri da araçlarının teknik aksamında sorun olup olmadığını öğrenmek için oto expertiz dükkanlarında soluğu alıyor. Yani oto ekspertiz dükkanları sadece araç alanların değil araçlarını kontrol ettirmek isteyenlerin de uğrak noktasıdır.

Oto Ekspertiz Dükkanları Neden Tercih Ediliyor?

Oto tamir dükkanları genel olarak alıcılara güven vermeyebiliyor ve özel servis ücretlerinin de aşırı yüksek tutarlarda seyrediyor. Bu durum da  araba alıp satımında sürücülerin uygun fiyatlı ve güvenilir olan bağımsız oto ekspertiz dükkanlarını tercih etmesinde çok önemli bir etken durumunda. Satın aldığı arabanın bilinmeyen bir kusurunun olmasından korkan alıcılar 1. tercih olarak oto ekspertiz dükkanlarında soluğu alıyor. Oto ekspertiz dükkanları aracın tüm parçalarını mercek altına alıp inceliyor ve geçmişteki yaşantısını gözler önüne seriyor. Gözle görülemeyecek ve bazen bir ustanın bile baktığında anlamakta zorluk çekeceği bilgileri çok kısa bir sürede müşteriye sağlıyor. Bu durum da oto ekspertiz dükkanlarının tercih edilme oranını arttırıyor.

Oto Ekspertiz Dükkanı Açacaklar İçin Tavsiyeler

Oto ekspertiz işinin en iyi tarafları da  iş yerinizi açarken çok  az bir sermaye ile işinize başlayabilecek olmanız. Çoğu oto ekspertiz hizmeti araç satışlarının yoğun olduğu bölgelerde ya da  araba pazarlarının yakınlarında küçük bir dükkanda hizmet veriyor. Ancak küçük ölçekli iş hayalinizi uygulanabilir bir işe dönüştürmenizi sağlayacak yeterli geliri elde edebilmek için iş hacminizin büyük olması gerektiği gerçeğini asla unutmayınız. Bu nedenle başlangıç anından itibaren pazarlama ve reklam faaliyetlerini doğru bir şekilde uygulamalısınız. Hizmet verdiğiniz bölgede araba alacak alıcıların kesinlikle sizin varlığınızı bilmesi gerekir. Bu yüzden gerekli broşür ve internet hizmetlerini kesinlikle aktarmayınız. Reklam rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Araç Ekspertiz Dükkanın Kurulum Aşaması

Dükkan bulduktan hemen sonra en önemli konu sizinle birlikte: oto ekspertiz makinaları.

Bir oto ekspertiz istasyonunda aşağıdaki belirtilen tüm makine ve teçhizatlar bulunmalıdır:

 • Yanal kayma test cihazı
 • Süspansiyon test cihazı
 • Fren test cihazı (merdaneli tip)
 • Dinamometre
 • Lift
 • Boşluk test cihazı
 • Arıza tespit cihazı
 • Fren hidrolik test cihazı Opsiyonel
 • Akü test cihazı
 • Far ayar cihazı Opsiyonel
 • Lastik diş derinlik ölçer dijital
 • Lastik basınç hava saati
 • Boya kalınlık ölçme cihazı
 • Kompresör ve şartlandırıcı
 • Takım arabası (Temel el alet seti ile)

Tüm bu makine ve teçhizatların kesinlikle TSE ve CE belgelerine sahip olmasına dikkat ediniz. Bu durum yeni oto ekspertiz yasasında yetkililer tarafından açıkça belirtilmiştir.Tüm bu makineleri aynı firmadan almanız size biraz indirim yapmalarını sağlayacaktır. Bu makineleri toptan fiyatı ortalama olarak 80 bin lira olacaktır. Bazı firmaların ürünlerini alırsanız fiyatları 60 bin liraya kadar düşürebilirsiniz. Ama  sektörde tanınmayan firmalardan alışveriş yaparken dikkatli olmanızı gerekir. Çünkü tüm çabalarınız boşa gidebilir.

Personel Giderleri

Oto ekspertiz istasyonu açtığınızda tek başınıza işletebileceğinizi düşünmeyin. Bir oto ekspertiz raporu vermek için en az 60 saatlik eğitim görmelisiniz. Eksper makinalarını satın aldığınız firmadan bu eğitimi talep edebilir ve birçok firmadan bu konuda destek alabilirsiniz. Buna ek olarak istasyonunuzda en az 4 personele daha ihtiyacınız var. Bu nedenle personelin de sistem konusunda eğitim görmesi gerekiyor. İlk etapta sektör tecrübesi bulunan bir personel de istihdam etmeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır. Hatta aktif olarak farklı bir şehirde çalışan bir personeli birkaç ay fazla maaş vererek kendi dükkanınızda istihdam edebilirsiniz. Tecrübeli bir eksperin aylık maaşı 5 bin lirayı aşmaktadır.

Kazancınız

Yetkili servislere giden müşteriler, ekspertiz ücreti olarak 100 ile 400 lira arasında bir ücret öder. Araç başına %50’ye varan kar sağlayabilirsiniz. Bayiliğini aldığınız firmalar da araç başına size %15 daha fazla civarında bir kazanç ve daha fazla müşteri potansiyeli sağlarlar.

Türkiye’de ilk ve tek!

Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan; oto kiralama sektöründe iş kurmak isteyen girişimcilere yönelik hazırlanmış iş planları, fizibilite çalışmaları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

Hızlı Bayilik Arama


Bayilik Başvurusu

Bu sektörde yer alan firmalardan dilediğinizi ziyaret ederek, firma tanıtım sayfasında yer alan bayilik başvuru formunu doldurup anlık olarak firma yetkililerine iletebilirsiniz.

Firma Karşılaştırma

Firma tanıtım sayfalarında yer alan kaydet butonuna tıkladıktan sonra, panel sayfanızı ziyaret ederek seçmiş olduğunuz firmaların kapsamlı olarak analizini yapıp, diğer firmalar ile arasındaki farkları görebilirsiniz.

Bayilik İlanı Verin

Bayilik, franchise veren firmanızın tanıtımını; yeni girişimcilere ulaşmasını sağlayın. Bu kategoride, ücretsiz bir şekilde firmanızın bayilik ilanını verin.
en popüler bayilikler
bayilik rehberi
kategori sponsorluk