Yatırımcı Arıyorum

Bayilikte Firma ve Marka Seçimi Yapmak

Bayilik Veren Firma Nasıl Seçilir?

Bayilik alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri firma seçimidir. Öncelikle seçeceğimiz firma ya da marka gerçek manada kendini kanıtlamış ve tanınmış mıdır sorusuna cevap bulabilmeliyiz. Bunun cevabını aldıktan sonra bu sektörde kendimi yeterli görüyor muyum sorusu cevaplanmalıdır. İster istemez sektöre göre de iş temposu değişmektedir. Değişen tempo sizin yapınıza uymuyor ise gerek işten soğumanız gerekse tempoyu kaldıramamanız olasıdır. Ayrıca işinizi sevmeniz de gerekmektedir. Eğer gireceğiniz sektörü sevmiyorsanız bu da zaman içerisinde bir isteksizlik oluşturacaktır.

Firma seçimi yaparken şunu bilmeliyiz ki tanınmışlık derecesi çok yüksek olan firmaların bayilik bedeli de yüksek olacaktır. Bu sizi finansal olarak fazlaca zorlayabilir. Bu yüksek ödemeler sadece bayiliğin satın alımında değil sonrasında da devam etmektedir. Her ay kazancınızın belli bir yüzdesini ana firmaya ödemeniz gerekecektir. Tanınmış firmaların yüzde bedeli de yüksek olacaktır.

Seçilebilecek firmaların bazıları üzerinizde çok etkili olacaktır. Yani bayiliğini aldığınız esas firmanın size dönem dönem yaptırımları olabilir. Bu bazı firmalarda fazla bazılarında azdır. Örneğin bir giyim firmasının bayiliğini aldınız. Bu firma sizin kasanızın olacağı yere kadar yaptırım sağlayabilir. Firma seçerken bunun da göz önünde bulundurulması gerekir.

Destek konusunda da şunu bilmeliyiz. Her firma aynı miktarda destek vermez. Bazı firmalar sadece kuruluşta bazıları ise devamlı destekte bulunur. Firma seçerken kesinlikle buna da dikkat etmeliyiz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz