Bebek SPA Merkezi İş Fikri

Çocuklar ve Anneler İçin SPA Merkezi Açmak

Son dönemlerde bebekler için açılan SPA merkezlerini duymuş ve bu kadarı da şımarıklığa girer artık diye düşünüyor olabilirsiniz. Peki, yaşam coşkumuz olan çocuklarımızın ruhsal, zihinsel ve fiziksel gelişimine katkıda bulunacak bu hizmeti deneyimlemeye hakkı yok mu?

SPA merkezlerinin sayısı hem dünyada hem de ülkemizde her geçen gün artmış, bu iş alanı girişimciler için ciddi bir kazanç haline gelmiştir. Son dönemde bebekler ve çocuklara yönelik açılmaya başlanan SPA merkezleri sayesinde,sektörün yeni bir can damarı kazanmış olmasıyla da yatırımcıların daha çok ilgisini çekmeyi başarmıştır. Bu yazımızda bu alanda yatırım yapmayı düşünenler için bu işin ayrıntıları, avantajları, iş açma maliyetleri ve kârına dair bazı püf noktalara değinmeye çalışacağız.

SPA Nedir?

Öncelikle SPA merkezlerinin ne olduğuna dair kısa bir açıklama getirelim. Kelime olarak SPA sudan gelen sağlık anlamına gelen Latince “Selus Per Aqua” kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. Geçmişine bakıldığı zaman Romalılara kadar uzanan ve zaman yolculuğunda Avrupa ve daha tüm ülkelere yayılan SPA merkezlerinde, verilen hizmet su ile yapılan kişisel bakım ve terapileri kapsamaktadır. Bu terapi ve kişisel bakım hizmetlerinde yetişkinler için verilen hizmetler günümüzde hidroterapi, kaplıca, fitness, sauna, spor salonları, cilt bakımı, selülit tedavisi, doğal taş terapisi, yağ terapisi veya birçok farklı masaj teknikleri ile masaj imkanı bulunurken, konaklama imkanı sunan paket hizmetleri olan SPA merkezleri de bulunmaktadır.

Bebek SPA Merkezinin İçerdiği Hizmetler Nelerdir?

Bebek SPA merkezlerinde, her bebek için ayrı doldurulan jakuzilerde, güvenli bir şekilde su ile terapi yapılır. Bu merkezlerde göbeği düşen, 0-10 aylık bebeklere hizmet verilmekle birlikte seanslar genellikle 20-30 dk. Arası sürmektedir. Bu süreçte, boyun simidi takılan bebekler gelişi güzel suda hareket etmeye çalışırlar. Hatta hareket gelişimi artan bebeğin sonraki seanslardaki hareketleri bir nevi su dansı olarak adlandırılmaktadır.

Bu süreçte ebeveynlere de masaj hizmet verilmekte birlikte, bebeklerinin ilk yüzme deneyimlerine ortak olmaları, onları fotoğraflamaları için terapiye katılmaları istenmektedir. Bu şekilde hem bebekleri ile daha kaliteli bir gün geçirmelerine olanak tanınmış hem de bebeklerinin bu ilk yüzme deneyimlerinin keyfini çıkarmalarına fırsat tanınmış olmaktadır. 20-30 dk.’lık jakuzi keyfinden sonra özel hazırlanmış masaj masalarına alınan bebekler, kendileri için yine özel olarak seçilmiş aromatik yağlarla, 15-20 dk. Arası masaj yapılırlar. Sertifikalı, özel eğitim almış kişiler tarafından masajı tamamlanan bebeklerin ilk terapileri bu şekilde tamamlanmış olur. Ayrıca bu merkezlere küçük bebek sahibi ebeveynlerin bebek bakımı, masajı, gibi konularda sorularını yanıtlayarak onların bu konu bilinçlenmesine fayda sağlamaktadırlar.

Bebek SPA Hizmeti Almanın Faydaları Nelerdir?

Hidroterapinin ve aromatik masajın rahatlama ve gevşeme sağladığı herkes tarafından bilinir. Fakat konu bebekler olunca sağladığı faydalar daha da merak konusudur. Bu SPA merkezinde, özel olarak hazırlanmış ve her bebek için ayrı dolum yapılan jakuzilerde bebekler öncelikle yüzme alıştırmaları ile el kol koordinasyonunu geliştirirler. Suyun kaldırma kuvveti sayesinde normalde henüz gerçekleştiremedikleri hareketleri suyun içinde rahatlıkla yapabilirler ve buda kasların gelişmesinde faydalı olmaktadır. Göbek bağı düştükten sonra katılabilecekleri bu etkinlikler onların duygusal, fiziksel ve zihinsel gelişimlerinde olumlu etkileri yaratır.  Mesela duygusal anlamda; çevreyle olan etkileşim ve iletişim sağlanırken, birlik ve uyum duygusunu öğrenirler, güven duygularını pekiştirirler.

Fiziksel düzeyde yararları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Rahatlama ve gevşeme sağlar
 • Stres hormonlarını düşürür
 • Vücudun tüm sistemlerini uyarır
 • Sağlıklı büyümeyi teşvik eder
 • Hastalığa karşı direncini arttırır
 • Sindirime yardımcı olur
 • Uykuya teşvik eder
 • Dolaşım ve kas işlevini iyileştirir
 • Derin nefes almaya teşvik eder
 • Kolik sancılarını hafifletmeye yardımcı olur
 • Prematüre bebeklerde komplikasyonları azaltır ve kilo alımını artırır
 • Diş sancılarını hafifletir
 • Gelişim ağrılarında rahatlama sağlar
 • Kas ve sinir gelişimini destekler
 • Koordinasyonu destekler

Bu merkezlerde sunulan terapi hizmeti ayrıca küçük bebeklerde olduğu gibi çocuklar için uyarlanabilir. Bunun birlikte down sendromlu ve serebral palsi gibi özel sağlık koşulları olan bebek ve çocukların gelişimi ve uyumunda da olumlu etkiler yaratabilir. Ayrıca bu merkezlerde sadece bebeğe değil anneye masaj ve terapi hizmetleri de sunulabilmektedir. Annenin doğumdan sonraki depresyonu kolay atlatmasına yardımcı olurken, süt üretimini teşvik eden bu masajlar anne ve bebeğine birlikte daha kaliteli zaman geçirme fırsatı yaratmaktadır.

Bebek SPA Merkezi Açmanın Maliyeti Nedir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; bebek SPA merkezlerinin özellikle Avrupa ülkelerindeki sayıları çok fazla olmasına rağmen ülkemizde henüz bu konuda boşluk vardır. Bu boşluğu yatırım yapmayı düşünenler için bir fırsat olarak değerlendirmek mümkündür. Çünkü aileler için çocuk dendiği zaman akan sular durur ve hiçbir harcama yapmaktan kaçınmazlar, özellikle onlar için faydalı olabilecek bir konuysa, tereddüt bile etmezler. Bebek SPA merkezleri pek çok Avrupa ülkesinde hızla yükselişe geçen bir sektör olarak karşımıza çıkmakta ve ülkemizdeki firmalarda büyümek adına bayilik ve franchise vermeye başladıkları görülmektedir.

Bebek SPA açma maliyetine göz attığımızda gerekli olan ekipmanı; mekân, jakuzileri masaj masaları ve çocuklara hitap eden bir ambiyansı yaratmak için dekorasyondan ibaret olarak sıralayabiliriz. Çalışacak personelin bir sağlık uzmanı olsa dahi MEB. Tarafından verilen sertifikaya sahip olması da şarttır. Piyasada bebek jakuzi fiyatları 2.000 – 20.000 TL’ye kadar değişiklik göstermektedir. Bebeklere ve annelerine hitap eden bir SPA merkezi açmanın maliyeti açılacak mekânın konumu, büyüklüğü, personel sayısına ve dekorasyona bağlı olarak elbette değişiklik göstermekle birlikte 100.000 TL ile 1.000.000 TL arasında gösterilebilir. Bu rakam ne kadar büyük, lüks bir mekân olacağına göre çok daha yukarılarda da olabilir.

Bununla birlikte bu sektöre yatırım yapmayı düşündüğü halde, daha az sermayesi olan girişimciler bayilik alarak da bu işe girmeleri mümkündür. Markanın adı ve avantajını kullanarak daha kısa zamanda başlayabilecekleri bu iş girişiminde,franchise / bayilik veren firmaların şartlarını inceleyerek kendilerine uygun olanı firmayı seçebilirler. Şartlar ve bayilik ücretleri firmadan firmaya değişmekle birlikte, 40.000 – 200.000 TL arasında değişiklik gösterdiğini vurgulamak gerekir.

Bebek SPA Merkezi İşi Kazandırır mı?

Dünyada ve ülkemizde hızla yükselişte olan bu iş alanında yapılacak olan yatırımın karlılığı, birkaç faktöre bağlı olarak değişir. Bu faktörler, mekânın konumu, verilen hizmetin kalitesi ve bilinirliği ve girişimcinin başarısı olarak sıralanabilir. Bu iş alanının günümüz trendlerinde olması ve hedef kitlenin çocuklar olması nedeniyle kazandıracak bir alan olarak değerlendirilebilir. Ayrıca sistemi kurduktan sonra verilecek hizmetin çok fazla ek maliyetler getirmeyecek gibi görünmesi kazandırabilir bir yatırım olduğunun diğer bir göstergesidir. Özellikle bayanların, bu konularda ağızdan ağızdan pazarlama ile birbirlerini hizmet veya ürünü almaya teşvik ettikleri düşünüldüğünde, iyi bir planlama ile düşünmeye değer bir iş alanı gibi durmaktadır.

Bu bebek terapi merkezlerinde fiyatlar, şehir, hizmet çeşitliliği veya markaya göre farklılık göstermektedir ve yaklaşık 1 saatlik bir seans 150 – 300 TL arasındadır. Piyasada 5 seanslık 800 TL’ye paket hizmet sunan bebek SPA merkezleri olduğu gibi, dönemlik indirimler veya çekilişlerle farklı fiyat ve pazarlama stratejileri uygulayan salonlarda bulunmaktadır. Bu alandaki kazanç SPA merkezinin reklam ve pazarlamasının ne kadar iyi yapıldığına, merkezin doluluğunun ne kadar sağlanabildiğine ve müşteri memnuniyetine göre değişebilmektedir.

Bebek SPA iş fikri; özellikle girişim yapmayı düşünen kadın girişimciler için müthiş bir girişim şansı olabilir. Bu konuda KOSGEB destekleri araştırılarak, kendi işini yapmayı düşünenler için hayata geçirilebilecek bir girişim fırsatı olarak değerlendirilmesinde fayda vardır.kobi vadisi

Yorumlar(11)

 1. Cevap yaz
  Yılmaz yorumu:

  Merhabalar, Ankara’da bebek spa merkezi açmak isteyenler için hazır işimizi devrediyoruz. İlgilenenler yazabilir ***

  • Cevap yaz
   Yıldız yorumu:

   Merhaba işinizi devretme sebebiniz nedir tam olarak ? ben de amasyada açmak istiyorum cihazlar için görüşmek isterim.

  • Cevap yaz
   Erdem yorumu:

   Merhaba iletişim numarası verebilirmisiniz

  • Cevap yaz
   Batuhan Doğu yorumu:

   Merhabalar, iletişim numarası rica ediyorum

  • Cevap yaz
   fatih yorumu:

   Merhaba , Ankarada yapmak istiyorum bende . Bilgi alabilir myiim ?

 2. Cevap yaz
  Kadriye Coduroğlu yorumu:

  Merhabalar ,

  Bende kuzenimle birlikte Samsunda açmak istiyorum fakat izlenecek yol ve ya yöntemlet hakkında bilgi verebilecek kişilere ihtiyacımız var. Destek olursanız çok sevinirim

 3. Cevap yaz
  Ayşe yorumu:

  Bizde Antalya da düşünüyoruz lütfen bilgi verir misiniz ? Nasıl açtınız cihazları nerden aldınız?

 4. Cevap yaz
  Fatih yorumu:

  Kolay gelsin bilgi alısverısı işin yazarmısınız ***

 5. Cevap yaz
  Serkan yorumu:

  Merhaba..serfitika nerden alabilirim

 6. Cevap yaz
  Fatma aslan yorumu:

  Bize Adana da düşünüyoruz

 7. Cevap yaz
  Sevcan yorumu:

  Bende açmaya düşünüyorum. Neden işinizi devrediyorsunuz? Masaj sertifikası ile MEB onaylı böyle bir yer açılıp bebeklere de masaj yapılabilir mi, yoksa ayrı bir sertifika mı gerekli? Teşekkürler

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Burada yer alan; blog, bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Bebek SPA Merkezi İş Fikri

okuma süresi: 4 dk
11