Yatırımcı Arıyorum

Benzersiz Satış Teklifi (USP) Nedir? Nasıl Hazırlanır?

USP Ne Demek?

Herhangi bir pazarlama uzmanından benzersiz bir satış teklifi (USP) hakkında; bilgi almak istediğinizde, ürününüzü veya hizmetinizi benzerlerinden ayıran bir satış teklifi olduğunu söylerler. Bu tanımlama kısaca doğrudur. Ancak işiniz için bir USP’yi tanımak ve anlamak çok önemli bir karar olabilir. Çünkü benzersiz satış teklifi şirketinizin temel taşlarının bir parçası olan bir kimlik oluşturulmasını içerir. Benzersiz satış teklifi; pazarlama da İngilizce Unique selling proposition cümlesinin kısaltması USP olarak kullanılmaktadır.

USP’ler benzersiz bir ürün özelliği, daha büyük bir şirket misyonu, yıldız müşteri hizmetleri, bir marka hikâyesi gibi pek çok şey olabilir. Bu, işletmeniz için güçlü ve anlamlı bir kavram tanımlamayı zorlaştırabilir. Ancak, USP’nin merkezinde, ürününüzden veya hizmetinizden uzanan temel bir şirket kimliği oluşturuyor ve buda, ürünlerinizin arkasında eğilim yaratabilir. Bu satış teklifi müşterileri satışa çekmek için, yapılmayacak ya da taklit edilemeyecek hizmet ya da ürün sunar niteliğinde olmalıdır. USP’niz sizi hem hedef kitlenize uygun hem de hedef kitleniz açısından çekici kılan şeylerle ilgilidir.

USP’niz mutlaka şirketinizin sloganı veya pazarlama mesajı değildir, ancak bazı senaryolarda bu şekilde hareket edebilir. Bunun yerine, bir USP daha somuttur ve iş kararlarınız, süreçleriniz ve genel kültürünüz için bir omurga olarak çalışabilir.

USP Nasıl Yazılır?

Yeni bir işe başlıyorsanız veya mevcut bir ürün grubunu yükseltmek istiyorsanız, bir USP geliştirmeniz ürün ve iş yaşamınızda çok önemli bir adımdır. Uzmanlara göre, genel süreç birkaç adıma ayrılabilir: rakiplerinizi analiz etmek, kendinizi müşterilerin yerine koymak ve işiniz için duygusal kavramları beyin fırtınası yapmaktır. Rakiplerinizi analiz etmek veya faaliyet gösterdiğiniz pazar hakkında bir fikir edinmek için iyi bir yoldur ve hangi ürünleri sattıklarına odaklanmak yerine, hangi reklamları yayınladıklarını veya pazarlama mesajlarının ne olduğunu görmek gerekir. Bu, her bir şirketin benzersiz satış önerisinin ne olduğunu ve kendilerini birbirinden nasıl ayırt edeceklerini tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Rakiplerin reklamlarını analiz ederek, nasıl algılanmak istedikleri hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Bu bir USP’yi anlamada ve işinizin piyasada nerede olduğunu göz önünde bulundurmanız da çok önemli bir adımdır.Bir sonraki adım, kendinizi müşterinizin yerine koymak, ürününüzü ve işinizi analiz etmektir. Bu, hem en önemli hem de en zor adım olabilir.  Müşterilerinizi neyin yönlendirdiğini ve motive ettiğini düşünmek, başlamak için iyi bir yoldur. Mevcut müşterileriniz sizi rakiplerinize göre mi seçiyorlar, yoksa hizmetinizi, güvenilirliğinizi veya ürününüzün kalitesini mi seviyorlar?

Bunun yapılması zor bir şey olduğu için bazı uzmanlar, bir müşteri olarak rolünüzü düşünmek için yeni açılarla beyin fırtınası yaparak bir adım daha ileri gitmenizi önerir.  Müşterilerinizin kim olduğuna dair yeni bir bakış açısı elde etmek için bu soruyu kullanmanızı tavsiye eder: Bu ürüne sahip olsaydı ve onlardan uzaklaştıysanız, ne hissederdiniz? Bir tür acı mı? Bu size kime hizmet verdiğiniz konusunda daha bilinçli bir fikir verecektir, kendi ürünlerinizi ve işlerinizi analiz etmek için size somut bir açı sağlayacaktır.

Kendinizi, ürününüzün yaşamını geliştirecek birinin yerine koymak zorundasınız. Bu soru, özellikle bu kişinin ihtiyaçları ve medya tüketimi, ne tür benzer markalar ile alışveriş yaptıkları vb. sorular ne olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Ve sonra bunu şirketin ilk hedef kitlesini oluşturmak için kullanabilirsiniz. Rakiplerinizi ve izleyicilerinizi göz önünde bulundurduktan sonra, şirketinizin farklı niteliklerini, niyetlerinizi beyin fırtınası yapın ve bir kaliteyi etkili bir duygusal konsepte nasıl aktarabileceğinizi düşünün. Bu köprü, büyük USP’leri zorlayıcı olmayan şirketlerden ayıran şeydir.

Her fikri duygusal bir konsepte çevirmelisiniz. Ve bu güçlendirici hikayeyle doğru zamanda, yerde ve davranışlarını etkileyerek mümkün olan en derin seviyede hedeflerine bağlanabilirler. USP’nizin bir ürün ayrıntısı etrafında toplanması gerekmediğini, ancak işletmenizin bütünü hakkında benzersiz bir yönü kapsayabileceğini unutmayın. Bu kaliteyi hedef pazarınıza taşıyarak göze çarpabilirsiniz. Ve USP hazırlarken çevrimiçi yazmak için geleneksel şablonlar bulamazken, USP’lerini tanımlama sürecinde kendilerine yardımcı olacak birçok seçenek bulabilirler.

Eşsiz Satış Teklifi Örnekleri

Herhangi bir pazarlama konseptinde olduğu gibi, teori ve süreçte kaybolmak kolay olabilir. İşte beyin fırtınanızın başlamasına yardımcı olacak iş dünyasından USP örnekleri.

  • Avis: “Biz iki numarayız. Bu yüzden daha çok çalışıyoruz.”
  • FedEx Corporation: “Kesin ve kati olarak bir günde orada olmasını istiyorsanız.”
  • Domino’s Pizza: ”  Pizza 30 dakikada kapında yoksa anında bedava!”
  • Target: “Daha Fazla Bekleyin. Daha Az Öde”

USP satış ve pazarlamanın teknolojiyle değişen stratejilerinden biridir. Hedef kitleyi çekmek için benzersiz bir teklif sunmak gerektiği herkes tarafından bilinse de uygulamada zayıf kalınır. Sizde ürününüze hakkettiği müşteri kitlesini çekmek istiyorsanız kendi çekim gücünüzü yaratmalı ve farkı vurgulamalısınız.

İlginizi çekebilir

Farklı bir reklam pazarlama türü: olan gerilla pazarlama teknikleri adlı makalemizi de okumanızı öneririz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz