yatırımcı arıyorum

Beyin Fırtınasını Kullanarak Etkin Fikirler Üretmek

Etkin Fikirler

Zaman zaman hepimizin işin içinden çıkamadığımız dönemler muhakkak olmuştur. Ve her takımda belirli zamanlarda, toplanın bir beyin fırtınası yapalım diyen bir takım lideri muhakkak bulunur. Beyin fırtınası; belirli bir problem ya da durum için fikirlerin özgürce gündeme getirildiği ve fikirlerin tümü sunulana kadar hiçbir şeyin reddedilmemesi gerektiği düşüncesiyle uygulanan bir düşünsel problem çözme tekniğidir. Normalde beyin fırtınası gruplar halinde yapılırken, bir birey de kendi başına, fikirlerini yazarak bir beyin fırtınası oturumu düzenleyebilir.

Beyin Fırtınası

Peki, nereden çıktı bu “Beyin Fırtınası” diye hiç aklınıza geldi mi? Kısaca açıklayalım, ilk kez; bir reklam yöneticisi olan Alex Osborn 1953 yılında çıkardığı bir kitapla gündeme gelen terim, aslında Osborn’un firmasında 10 yıldır uyguladığı bir tekniktir. İş adamı ve aynı zamanda yazar olan Osborn, standart iş toplantısının yeni fikirlerin yaratılmasını ve paylaşılmasını engellediğini düşünmüş ve fikirlerini geliştirmek için yeni bir yöntem bulmuştur.

İşte beyin fırtınasının doğuş hikâyesini öğrendikten sonra, beyin fırtınasının olmazsa olmazlarına bir göz atalım;

 • Önyargıdan uzak tüm fikirlere açık olunmalı ve bitene kadar eleştiri olmamalı.
 • Ne kadar çok fikir üretilirse o kadar başarılı olunacağı bilinmeli.
 • Fikirler paylaşıldıkça ekibin birbiriyle daha iyi kaynaşacağı fark edilmeli.
 • Çılgın, sıra dışı ve imkânsız fikirlerin açığa çıkması teşvik edilmeli.

Beyin Fırtınası Nasıl Yapılır?

Bir beyin fırtınası gerçekleştirmenin birçok farklı yolu vardır. İster diğer toplantılar ister bir beyin fırtınası oturumu olsun, bilinmelidir ki ana tema problemi çözmektir. İşte beyin fırtınasını başarılı kılacak yedi genel ilke;

 1. Ortam hazırlamalı: Konsantrasyonun bozulmayacağı bir toplantı salonunda yazı tahtası, beyaz tahta ya da ekrana yansıtabileceğiniz bir bilgisayar, sunum yapmak için hazır olmalı. Bu hazırlıklar yapılırken kalemler, tahta kalemi, silgi vb. gibi malzemeler eksiksiz ve doğru hazırlanmalıdır. Fikirleri tahtaya yazmak için bir kişi atanmalı fakat burada atanan kişinin konumundan çok yazım kabiliyetine bakılmalıdır.
 2. Grup bir araya toplanmalı: Katılımcılar arasındaki etkileşimler, beyin fırtınasının kritik bir parçasıdır. Video konferans üzerinden bunu yapmak mümkün olmasına rağmen, aynı ortamda toplanarak yapılan beyin fırtınası daha etkilidir. Toplantının uzun sürmesi bekleniyorsa atıştırmalıklar ve içecekler toplantıyı daha samimi bir hava taşımada yardımcı olabilir.
 3. Sorun açıkça belirtilmeli: Beyin fırtınasının amacı belirli bir sorunu çözmektir. Problemi tahtanın en üstüne açıkça yazmak en iyi yöntemdir. Örneğin: “Şirket yemeği için yer” veya “Yeni pazarlama kampanyası için fikirler” Problemin herkesin gözünün önünde durması, toplantıya odaklanılmasına yardımcı olur.
 4. Gerekli arka plan bilgisini sağlayın: Toplantıdan önce gerekli bilgiler bir araya toparlanırsa bu ideal olur. Fakat bazen toplantı sırasında ara verilmesi gerebilir. Mesela gece vardiyalarının nasıl verimini artıracağız tarzında bir soru sorulduğunda, buna ek olarak gece vardiyalarının performansının, gündüze kıyasla daha düşük olduğunu açıklamanız gerekebilir. Bu açıklama olmadan ekip üyeleri, beyin fırtınası yapmanın zorunluluğunu kavrayamayabilirler. Bu da çözüme ulaşma olasılığını azaltacaktır.
 5. Beyin fırtınasında asla kötü fikirler yoktur: Grupta elbette kötü fikirler üretecek kişiler olacak, lakin grup üyelerinin tamamı fikrini açıklayana kadar eleştiri yapılmaması gerekmektedir. Fikirleri yazan kişi; fikirleri eleştirisiz olarak yazmalı, öncesinde de diğer grup üyeleri olumsuz yorum yapmamaya özen göstermelidir. Fikirlerin mantıklı ya da yasal olması gerekmez, burada amaç mümkün olduğu kadar farklı fikri açığa çıkartmaktır.
 6. Süre limiti ayarlayın: İyi bir beyin fırtınası olsa dahi, hiçbir oturum sonsuza dek sürmez. Soruna bağlı olarak, 10 hatta beş dakika yeterli zaman olabilir. Süre limiti konması fikirleri güçlendirebilir.
 7. Fikir listenizi gözden geçirin. Beyin fırtınası oturumu tamamlandıktan sonra, grup listeyi tartışabilir ve arasından en umut verici fikirleri seçebilir. Bu aşamada fikirleri reddediliyor olsa bile, reddedilen fikirlere karşı çok eleştirel olunmamasına dikkat edilmeli. Çünkü aksi takdirde, ekip üyelerinin bir daha ki sefere fikirlerini paylaşmak için istekli ve heyecanlı olması beklenemez.

Yapılan beyin fırtınası ile en iyi fikirler seçildikten sonra, seçilenler arasından hangisinin uygulanacağını belirlemek için araştırma yapmaya başlanabilir. Bazılarına göre beyin fırtınası doğru fikirlere ulaşmak için hızlı ve etkin bir yol değildir.

Fakat bilinmelidir ki; eğer sizde beyin fırtınası tekniğini tercih edenlerdenseniz, bu oturumdaki fikirlerle sabit kalmak mecburiyetinde değilsiniz. Yarın daha iyi ve uygulanabilir bir fikir karşınıza çıkabilir, fakat emin olunmalıdır ki yapılan beyin fırtınası toplantısı size ve ekibinize çok şey kazandırır.Bir Fikrim Var

Sizde kendi içinizde yapmış olduğunuz beyin fırtınası sonucunda yeni bir fikre kapıldıysanız, bir fikrim var adlı yazımızı okuyarak ticari yaşantınız için aramakta olduğunuz bir çok desteğe ulaşabilirsiniz.kobi vadisi

Yorum(1)

 1. Cevap yaz
  u.kortarla yorumu:

  ?

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Beyin Fırtınasını Kullanarak Etkin Fikirler Üretmek

okuma süresi: 4 dk
1