iş rehberleri

Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayarı Temiz Tutmak

Bilgisayarlar bir işletmeyi yürütmek için kullanılan en önemli araçlardan biridir. Bu yüzden mümkün olduğunca ömrünü uzatmak ve kaliteli bir şekilde tutmak için gerekenin ve elinden gelenin yapılması gerekir. Bunun yanında temizlik kadar çok basit bir adım bile cihazın performansını ve uzun ömürlülüğünü önemli ölçüde etkileyebilir.

Bir bilgisayarın evde bulunabilecek malzemelerle nasıl temizleneceğini öğrenmek oldukça basittir, bu nedenle sadece bu iş için pahalı bir ekipman veya malzeme satın almaya gerek yoktur. Ancak pek çok küçük işletme sahibi bu adımı görmezden gelmektedir.Bu yazımızda bilgisayar bileşenlerinin nasıl temizlenmesi gerektiği ve temizliğin neden önemli olduğuna dair bilgiler vermeye çalışacağız.

Bilgisayar Temizlemenin Önemi

Birçok küçük işletme sahibi ve ofis çalışanı bilgisayar temizliğini göz ardı etmektedir, çünkü neden gerekli olduğu konusuna vakıf değillerdir. Ancak kirli bir bilgisayarın işletme işlevleri üzerinde somut bir etkisi vardır.

İşte bu etkilerden bazıları:

 • Zamanla, bilgisayar parçaları içinde toz birikebilir ve bu da bilgisayarın aşırı ısınmasını önleyen fanı tıkayabilir
 • Sık sık aşırı ısınma yaşandığında bilgisayar yavaşlayabilir ve bu da üretkenlik kaybına yol açabilir
 • Bu arızalar cihazın ömrünü kısaltabilir ve erken değiştirme veya onarım hizmetlerine ekstra para harcamaya neden olabilir
 • Toz ve kalıntılar tuşların veya hareketli bileşenlerin etrafında birikebilir ve arızalanmalarına neden olabilir
 • Bilgisayarda kişiyi hasta edebilecek mikroplar ve bakteriler bulunabilir

Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar neden temizlenmesi gerektiğine dair bilgiler verdikten sonra bu süreçte bilgisayarın nasıl temizlenmesi gerektiğine beraberce bir bakalım.

Bilgisayar ve donanımlarını kapatmak

Bilgisayar temizleme işlemine başlanmadan önce, cihazın tüm köşe ve yuvalarında etkin temizlik yapabilmek için bilgisayarın tamamen kapatılarak fişten çıkarılması gerekir. Çünkü temizleme esnasında kullanılan temizlik ürünleri, çalışır vaziyetteyken bilgisayara zarar verebilir, kısa devre yaptırabilir. Ayrıca bilgisayara bağlı klavye, mouse, hoparlör, yazıcı vb. tüm ek donanımların sökülmesi gerekir.

Sarf malzemelerin temin edilmesi

Öncelikle bilgisayarı temizlemek için hangi malzemelere ihtiyaç olduğunu belirlemek gerekir. Her şeyden önce bilgisayarın herkesin elinde bulunabilen ev temizlik ürünleri ile nasıl temizleyeceğine bakılmalıdır.

İşte bu konuda bazı tavsiyeler:

 • Mikrofiber bezler
 • Su
 • Basınçlı hava spreyi
 • İzopropil alkol veya cam temizleyici
 • Bilgisayar ekran temizleme mendilleri
 • Pamuklu çubuklar
 • Tornavida

Bilgisayar Monitörü Nasıl Temizlenir?

Monitörde zamanla bazı lekeler ve toz birikmesi muhtemeldir, ancak bir bilgisayar monitörü oldukça basit bir şekilde temizlenebilir. Yüzeyi silmek için yumuşak bir bez kullanılması gerekirken bu tercihen mikrofiber bez olabilir. Mikrofiber beze cam silici veya alkol sıkılarak yapışkan veya inatçı lekeler temizlenebilir. Bez tamamen ıslatılmamalıdır, çünkü bezden bilgisayara asla sıvı damlamamasına özen göstermek gerekir. Bu silme işlemi kolaylaştırmak için kullanabilecek bilgisayar ekran temizleyici mendiller ile de monitör temizlenebilir. Bu mendiller monitörü çizmeden lekeleri veya kiri çıkarmak için pratik çözümlerdir.

Klavye Nasıl Temizlenir?

Klavyeler genellikle kırıntı ve tozun sıkışması için çok fazla alan vardır, bu da temizlik için biraz daha fazla zaman ayrılması gerektiği anlamına gelmektedir. Tuşlar arasındaki görünür kırıntıları veya tozu temizlemek için basınçlı hava spreyi kullanılabilir. Sonra mikrofiber bir bez izopropil alkol ile nemlendirilerek tuşların üzerinden geçilmelidir. Kir ve kırıntıların yüzeyde birikmesini engellemek için bu işlemin çabuk bir şekilde yapılması ve tekrarlanması önemli bir detaydır.

Bilgisayar Kasası Nasıl Temizlenir?

Masaüstü bilgisayarlar için, bilgisayar kasasını temizlemek oldukça önemlidir ve bilgisayarın korunmasında etkilidir. Fan ve diğer dahili bileşenlere erişebilmek için kasanın yan paneli veya kasa üzerindeki herhangi bir kapak varsa çıkarılmalıdır. Ardından tozu temizlemek için kısa basınçlı hava püskürtülmelidir. Bu işlem sırasında tozlanma olabileceğinden dolayı, tozdan etkilenmeyecek bir alanda yapılması sağlıklı olacaktır. Çünkü eğer kasa uzun zamandır temizlenmediyse epey toz birikmiş olabilir ve bu tozlar basınçlı havanın püskürtmesiyle etrafa dağılabilir.

Mouse Nasıl Temizlenir?

Mouse temizliğinin sağlıklı olarak yapılabilmesi için ne tür bir Mouse kullanıldığını bilmek gerekir. Optik mouse, hareketi algılamak için altta bir ışık kullanan mouse çeşididir. Bu türü temizlerken, bilgisayardan çıkarılması ve varsa pili çıkarılması gerekir. Ardından yumuşak bir bezle yüzeyi silindikten sonra sensör ve farenin diğer bileşenleri, izopropil alkole hafifçe batırılmış bir pamuklu çubukla silinmelidir. Mouse parçalarının aralarına giren tozlar ise kürden yardımı ile çıkarılabilir. Bunun yanında içini temizlemek için kapağı bir tornavidayla çıkarılarak aynı temizlik yapılabilir.

Toplu Mouse temizlik işlemi de oldukça benzerdir. Önce, izopropil alkole batırılmış bir pamuklu çubukla veya beze damlatılan alkolle tüm yüzey temizlenmelidir. Pamuklu çubukla üzerinden geçerken topun yavaşça döndürülmesi gerekir, böylece tüm yüzeyi temizlemek mümkün olabilir.

Dizüstü Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

Laptop Temizliği

Dizüstü bilgisayar ekranını temizlerken masaüstü ekranla arasında olan bir fark vardır ve ona dikkat etmek gerekir. LCD ekranlarda cam temizleyici kullanmaktan kaçınılmalıdır, bunlar sadece cam ekranlarda kullanım içindir. Özel bir ekran temizleme spreyi yoksa su veya izopropil alkol beze çok az dökülerek silinmelidir. Ekranı ve tuşları temizledikten sonra, dizüstü bilgisayarın dış kasası yumuşak bir bezle bastırılmadan geçilebilir. Eğer zorlu kir veya lekeler varsa su veya alkollü bir bez ile hafifçe bastırılarak ve çok az bekletilerek çıkartılabilir. Bunun yanında mümkünse, temizlemeden önce dizüstü bilgisayarının pili çıkarılmalıdır.

Diz üstü bilgisayarı temizlerken diğer bilgisayarlarda olduğu gibi öncelikle kapatılması ve fişten çıkarılması gerekir. Bir dizüstü bilgisayar ekranını ve klavyesini temizlemek, masaüstü bilgisayar temizliğine benzer şekilde yapılır. Ekranı temizlemek için bilgisayar ekran temizleme mendilleri, su veya alkolle ıslatılan bir bez kullanılmalıdır. Islatılan bu bez, klavyenin üzerinden geçirilerek tuşların temizliği yapılırken, tuşlar arasına girmek için pamuklu çubuklar ve basınçlı hava kullanılması faydalı olur.

Dizüstü bilgisayar temizliği yaparken modele göre küçük farklılık gösterse de ana fikir hepsinde aynıdır. Tozu püskürtmek için basınçlı hava spreyi kullanılmalı, toz ve kir alkollü bezle silinirken aralardaki tozları çıkartmak için pamuklu çubuk veya kürdan kullanılmalıdır. Ardından, fana ve diğer bileşenlere erişmek için alt paneli bir tornavida ile sökülerek temizliği yapılabilir.

Bilgisayarları Tozdan Koruma

Bilgisayarı genel temizlendiği yapıldıktan sonra ara ara ekranı temiz bez ve spreyle silinmesi gerekir. Bunun yanında bilgisayarın bulunduğu ofis ortamının tozlanmayan bir zemin kaplamasına sahip olması da önemlidir. Ve özellikle çalışanların bilgisayar başında iken yemek yememesine dikkat edilmelidir. Bilgisayarın kullanılmadığı zamanlarda, kapalı iken üstünün örtülmesi laptopun ise çantasında korunması daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olacaktır.

Özellikle ofis çalışanları çalışma günlerinin büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçirirler. Tabi bilgisayar başında bu kadar uzun süre geçirilmesi demek bilgisayarın o kadar kir ve toza maruz kalması anlamına gelmektedir. Çalışanlar bazıları çalışırken, yemek yerken, öksürürken, hapşırırken ve sohbet ederken sürekli olarak bilgisayarının başında olurlar. Hatta bilgisayarın etrafında çalışan çantaları, atıştırmalıkları gibi kişisel eşyalarda kümelenir ve onlardan oluşan tozlanmalar bilgisayarda toplanır. Ve bilgisayar piyasasına bakıldığında işlevsel bir bilgisayarın bir işyerine maliyeti hatırı sayılır rakamlardadır ve ihtiyaç tek değildir. Ve bilinmelidir ki istikrarlı olarak yapılan bakım ile bilgisayarın ömrünü uzatmak mümkündür.

Özet olarak işletmelerin işini yürütmesinde en önemli araçlardan biri olan bilgisayarların temizliği genellikle göz ardı edilen bir durumdur. Fakat göz ardı edilen bu durumu alışkanlık ve periyodik hale getirerek ofis maliyetlerini düşürmek mümkündür. Bunun yanında hijyen kurallarına daha fazla önem verilerek ofis çalışanlarının sağlığı da korunmuş olunur.

Virüs Koruması

Elbette bilgisayarların dış estetik görünümü kadar, yazılım güvenliği de oldukça önemlidir. Bilgisayarınız temizliği ve bakımı için göstereceğiniz emeklere ek olarak mutlaka bir virüs koruma yazılımını da kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Mümkünse ve imkanınız var ise ücretli bir virüs koruma yazılımı kullanarak, oluşabilecek tüm tehditlere karşı cihazınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Burada yer alan; blog, bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

okuma süresi: 5 dk
0