Yatırımcı Arıyorum

Bir Cafeyi Canlandıracak Yeni Fikirler

Kafe’nin İşlerini Artırmak

Mevcut bir cafenin işletmeciliğini yapıyor fakat son zamanlarda müşterilerinizde bir azalma görüyor olabilirsiniz. Cafe işletmeciliğinde rekabet ortamının fazla olması bu durumu daha da zorlaştıracaktır. Bu noktada insanlara yeni hizmetlerle gitmeli, kaybettiğiniz müşterileri tekrar kazanmalısınız. Bir cafe insanların vakit geçirmek, arkadaşlarıyla olabildiğince rahat olup konuşmak, sohbet etmek istediği, çok amaçlı bir mekandır. Ayrıca sırf konseptinizi ya da hizmetinizi beğenip sizin müşteriniz olmayı seçmiş insanlar da olabilir. Bu durumda insanların küçük ayrıntılar için bile sizi tercih edebileceği çıkarımını yaparak detaylardan kaçmamalı aksine tüm detayları birer birer incelemeli ve onların üstüne gitmelisiniz.

Yenilikçi adımlar atmak için de kendinize sormanız gereken sorular var. Bu sorular doğrultusunda bir bütün olarak hareket etmeli, dağınık gereksiz ve bütünü bozacak hamlelerden kaçınmalısınız. Gelin bu soruları ve sırasıyla atacağınız hamleleri beraber inceleyelim.

1- Bir konsepte sahip miyim? Sahipsem bu konsept tam olarak ne üzerine şekillenmiş durumda?

Kendinizin farkında olmalısınız. Başlı başına bir değişime gidip her şeyi baştan oluşturabilir ya da daha küçük bütçelerle mevcut konseptinize heyecan katabilirsiniz. Bir cafe yeni konseptler için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz. Bu soruya net bir cevap verdikten sonra hangi temeller üzerine bütünü bozmayacak şekilde ilerleyebileceğinize odaklanabilirsiniz.

2- Bu rekabet ortamında benim mekanımın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bu soruya vereceğiniz cevap sizin hangi ayrıntılara, hangi ölçekte odaklanacağınızı belirleyecektir. Bu durumda geniş çaplı bir sektör araştırması yapabilir, sizden başarılı insanları göz önünde bulundurarak kendinize örnek bir model belirleyebilirsiniz.

3- Müşterilerimin şikayetleri ya da beklentileri neler?

Mevcut müşterileriniz arasında onları sıkmadan küçük bir anket yapabilirsiniz. Anket karşılığında onlara küçük promosyonlar vermeniz insanların anketi ciddiye alarak cevap vermesini sağlayabilir. Yenilik yapmaya çalışıp yeni müşteriler kazanmaya çalışırken eski müşterilerinizi de elde tutmalı, olabildiğince memnun etmelisiniz.

4- Eldeki sorunları nasıl ve ne büyüklükte bütçeyle çözebilirim?

İnsanların beklentileri doğrultusunda yenilikler yapmadan önce onların rahatsız olduğu sorunları gidermeye çalışmalısınız. Bu sorunlar bir yenilikle örtmek ya da tamamen ortadan kaldırmak bir seçenek. Bu seçenekler arasında seçim yaparken de bu konuya ayırabileceğiniz bütçeyi göz önünde bulundurmalısınız.

Yukarıdaki soruların hepsini net bir şekilde cevapladığınız durumda kafanızda nasıl bir yol izleyeceğiniz az çok şekillenmiş olmalı. Şimdi gelin, size verebileceğimiz birkaç yenilik tavsiyesini inceleyelim.

Cafeler İçin Tavsiyeler

1- Garsonlar

Garsonlarınızın temizliği sizin temizliğin anlamına gelir. Temizliklerine ve saygılı olmalarına son derece özen gösterin ve onları sürekli denetleyin. Giydikleri iş kıyafeti varsa konseptiniz ile son derece uyumlu olmalı. Bir konsepte sahip değilseniz bile en azından cafenin tasarımı ile uyumlu giyinmelerini sağlayın.

Garsonlar, müşterilerle sadece sipariş almak için konuşur algısı çok yanlıştır. Garsonları seçerken eğer imkanınız onların diğer alanlardaki yetkinliklerini de öğrenin. Garsonluk dışında bir alanda yetkinliği olan insanları ise kaçırmadan işe alın. İşe alacağınız insanların hobileri arasında satranç oynamak veya küçük sihirbazlıklar yapmak olabilir. Son zamanlarda sektörünüzü geniş çaplı olarak araştırdığınızda sihirbaz garsonlar adlı yeni bir iş alanı göreceksiniz. Yeri geldiğinde mekanı küçük hamlelerle hareketlendirmek için bunları kullanabilirsiniz. Çoğu küçük çaplı cafede, müşteri sayısını garsonların ve onların çevresinin belirlediğini unutmayın.

2- Canlı Müzik Hizmeti

İnsanlar güzel bir grupla anlaşarak akşamları ya da günün belli saatleri güzel vakit geçirebilecekleri hizmetler sunabilirsiniz. Yine çalacak grubu mekanın konsepti ile özdeşleştirerek insanlara sunmalısınız. Her ayrıntıdan bütüne ulaşacağınızın farkında olun.

3- Konsept

Bir konsepte sahipseniz bu konsepte yardımcı parçalar eklemeye çalışmalı, daha da büyütüp geliştirmelisiniz. Bir konsepte sahip değilseniz bulunduğunuz bölgenin kültürüne ve mevcut müşterilerinizin isteklerine kulak açarak kendinize bir konsept belirlemelisiniz. Bir günde bu konsepti uygulayacak bütçeye ve imkana sahip olmayabilirsiniz. Fakat belirlediğiniz konsepti parça parça mekanınıza entegre edebilirsiniz. Zaman geçtikçe eksiklerinizi kapatarak konsepti tam olarak oluşturabilirsiniz. (Cafeler İçin Farklı Konseptler)

Cafe İşletmeciliği

Bir cafenin işletmesini yapmıyor olabilirsiniz. Aklınızda bizim yazdıklarımıza benzer ve bunlardan çok daha etkili fikirler olabilir. Kobi Vadisi platformunun yardımı ile marka veya bir cafeyi satın alabilir, hayallerinizin peşinden koşup en iyisi olabilirsiniz.

Bir işe çok istekli olarak girişmiş olabilir ya da hayatın sizi o işe mecbur kıldığını düşünebilirsiniz. Ama ne olursa olsun mevcut durumunuzu ileri taşımalı, elinizden geldiği kadar sektörünüzün veya bölgenizin en iyisi olmaya çalışmalısınız. Bu yolda yaratıcılık, araştırma ve destek en önemli etkenler olacaktır. Pes etmemeniz ve çalışmaktan vazgeçmemeniz dileği ile.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz