Yatırımcı Arıyorum

Bir Fikrim Var

İş Fikrime Yatırımcı Arıyorum

Kafanızda dünyanın en yaratıcı fikri olabilir hatta her ayrıntısını düşünmüş proje haline getirmiş olabilirsiniz. Size bir iyi bir de kötü haberimiz var.

Kötü haber: ne yazık ki bu dünyada hiçbir hayal, para olmadan gerçekleştirilmiyor. Siz ne kadar her şeyi planlasanız da planladığınız işe bir bütçe ayıramadığınız da ya da bütçe oluşturabilecek bir yöntem bulmadığınızda üzgünüz ki projeniz hayalden öteye taşınmayacaktır.

İyi haberimiz ise: size her konuda yardımcı olmak için can atan ekibimizin içerisinde yer alan bizler bu yazımızda size yine yardımcı olmaya çalışacak, sizi tecrübemiz ve birikimimiz ile doğru yerlere yönlendirmeyi amaçlayacağız.

Fikirlere Proje Hazırlamak

Öncelikle mevcut projeniz hakkında belirlemeniz gereken şeyler var. Güzel ve yaratıcı bir fikir/proje kadar güzel bir tanıtım da sizi rakiplerinizin bir adım önüne geçirecektir. Gelin, sağlam bir tanıtım yaparak doğru yatırımcılara doğru şekilde nasıl ulaşabileceğinizi inceleyerek başlayalım:

1- Projenizin Nasıl Bir Kitleye Hitap Ettiğini Ve Onlara Nasıl Yardımcı Olacağını Belirleyin

Hangi sektörde ne amaçla var olacağınızı belirlemeniz size doğru yatırımcılara ulaşmak için net bir yol çizecektir. Her gün projeler üreten ve satışını gerçekleştiren bir insan değilseniz tecrübesiz olmanız son derece doğal. Kendi sektörünüzü diğerleri arasında bulmak ve bu hangi sektörde yer aldığınızı net bir şekilde bulmak da bu doğrultuda biraz zorlayıcı olabilir. Bu soruya net bir cevap bulmak için hızlıca bir fikri olanlar sayfamıza göz atıp örnek ilan içeriklerini inceleyebilirsiniz. Fikirlerinizi, projelerinizi yeni yatırımcılara tanıtmak için size bu konuda profesyonel destek sağlıyoruz.

Bunun için tek yapmanız gereken; web sitemizde ve mobil uygulamamızda yer alan Yatırımcı Bul sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Açılan sayfada sekmelerden “proje ekle” seçeneğini seçerek ilan verebileceğiniz sayfaya gidebilirsiniz. Bu alanda sektör seçeneğindeki sektörlere bakarak cevaplamanız gereken ilk soruya net bir yanıt bulabilirsiniz. Kobi Vadisi’nin size sunduğu imkânlardan birini kısaca kullanarak cevaplamanız gereken ilk soruya cevap verebilirsiniz. Ayrıcı yine bu sayfanın üst kısmında bulunan “yatırımcı nasıl bulunur?”, “projemi ön plana nasıl çıkartırım?” ve “özel ilanlar” ile ilgili talepleriniz içinde ilan yönetimi sayfasından bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca özet niteliğindeki yardımcı makaleleri inceleme şansına da sahipsiniz.

Hangi sektörde nasıl bir amaçla hangi kitleye hitap ettiğinizi belirledik. Şimdi kendimiz hakkında edindiğimiz bilgiler ışığında bir tanıtım metni yazmalı hatta imkânımız varsa tanıtım videosu oluşturmalıyız. Bunları yaparken kendimiz hakkında edindiğimiz bilgileri kullanacağız tabi ki fakat doğrudan ayrılmamaya da dikkat etmeliyiz. İnsanlara vaat ettiğiniz şeylerin gerçekle örtüşmemesi ileride çözümünü bulamayacağınız sorunlar yaratabilir. Ayrıca bu metni yazarken ya da videoyu çekerken dikkat etmeniz gereken şeyler de var. Son derece sade olmalı, gereksiz uzatmalara gitmemelisiniz. İnsanların zamanlarını çalmak yerine onlara yalnızca ilgilenmek istedikleri ve merak ettikleri şeyleri açıklamalısınız.

Tabi bunu yaparken estetik kavramından da tamamen soyutlanmanıza gerek yok. Ölçülü olmanız yeterli.

2- Yatırımcılardan Neler Beklediğinizi Belirleyin

Her işin sonunu düşünüp planlamanız gerektiği gibi bu işin de sonunu düşünmelisiniz. Varsayın ki bir yatırımcı tanıtımınızı ve projenizi çok beğendi ve sizinle iletişime geçti. Sizin ondan beklentileriniz tam olarak ne olacak. Yatırımcınızdan yatırım talebiniz ne kadar olacak ve onun ne kadar esnek olmasını talep etmek durumunda kalacaksınız? Talep edeceğiniz ücreti nasıl kullanacağınızı ona net olarak açıklayabilecek misiniz? Bu gibi soruları kafanızda cevaplandırarak bu işe girişmeniz sizin için faydalı olacaktır.

3- Bu İşle Sürekli İlgilenecek, Geri Dönen İnsanlarla İletişime Geçecek Bir İnsan Ve İletişim Bilgilerini Belirlemelisiniz

Bu kişi siz olabileceğiniz gibi insanlarla iletişimi düzgün, güvenilir bir kişiyi de seçebilirsiniz. Kim olursa olsun projeye her ayrıntısına kadar hâkim olmalı ve insanların sorularını cevapsız bırakmamalıdır. Ayrıca bu iş için zaman ayırabilmeli, iletişime geçmek isteyen insanlarla olabildiğince hızlı bir şekilde iletişime geçmelidir.

4- Yatırımcıya Fikri Sunarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Fikirlerinizi sunmak bazen sinir bozucu bir deneyim olabilir ancak doğru bir yaklaşımla, üçüncü tarafların ilgisini sağlama şansınızı önemli ölçüde artırabilirsiniz. Bir yatırımcıya, bir iş meleğine, fikirlerinizi etkili bir biçimde sunmak gerekir.

  • Kime Sunduğunuzu Bilin

Fikrinizi sunmak için satış konuşması yaptığınız kişilerin kim olduğunu önceden bulabilirseniz, iş fikrinizi bulurken size büyük fayda sağlayacaktır. Çalıştıkları sektörler ve bağlı oldukları markalar hakkında biraz araştırma yapmanız iyi olacaktır. Daha iyisi iş fikrinizi ortaya koymadan önce onlar ile iletişime geçip kendinizi tanıtabilirsiniz. Bu aşamada kuracağınız ilişkiler değerlidir.

  • Basit Tutun

Prensipte kolay görense de sunumunuzu kısa ve öz tutmak, daha çok dikkat çekecek ve fikirlerinizle daha fazla etki yaratabileceksiniz. İş dünyasının en önemli kavramı zamanın değerli olmasıdır. Bu yüzden sunumu ve gösterilecek slâytları kısa tutmak daha etkili olacaktır. Ayrıca sunum sırasında doğru anahtar kelimeyi bulmanız size yatırımcıların kapısını açacaktır.

  • Zayıf Yönleri Ele Alın

Her iş fikrinde bazı zayıf taraflar olabilir. Bunları iyice ele almalı ve bir acil durum planınız olduğunu göstermelisiniz. Projenizle ilgili olası sorunları beklediğinizi göstermeniz ve bunun çözümü için gereken planı gösterdiğinizde, sizin projenizi daha güvenli bir yatırım haline getirecektir.

Benzer şekilde, en zor soruları yanıtlamaya hazır olmalısınız. Projeniz için seçtiğiniz tesisler, işletme adınız, logonuz, hatta projenin kendisinin en ince ayrıntısına kadar sizi haklı çıkartması gerekir.

  • Rakamlarınızı Bilin

Bir muhasebeci veya danışmandan iş planınızla ilgili yardım aldıysanız, tüm sayılara aşına olduğunuzdan ve önemli rakamları ezberlediğinizden emin olmalısınız. Ayrıca ne kadar spesifik olduğuna bakılmaksızın, başka soruları yanıtlayacak kadar hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Bu rakamları bir yere yazın çünkü görüşme sırasında heyecanlanıp bazı şeyleri unutabilirsiniz. En son çare olarak bakacağınız bu not gözünüzün önünde olsun.

  • Rakiplerinizi Araştırın

Günümüzde tamamen orijinal bir fikir bulmak çok nadir olsa da sizin projenize benzer fikirler bulunabilir. Bunun için etkili bir araştırma yapıp, sizin fikrinize benzer projeleri araştırın. Sunum yaptığınız sırada, sizin fikrinize benzer bir modeli olan ürün ya da hizmet modeli ortaya çıkarsa, sadece tartışmaya hazır olmayacak, aynı zamanda iş fikrinizi diğer ürünlerden ayıran özellikleri açıklayarak, bu durumu avantaja çevirebilirsiniz. Bu da müşterilerin sizin fikrinizi satın almasını sağlayacaktır.

5- Fikri Korumak

Bir fikriniz var ve yatırımcı bulmak için olağanüstü çaba harcıyorsunuz. Peki ya fikrinizi nasıl koruyacaksınız? Potansiyel olarak iyi kazanç getirecek bir fikri korumak zordur. Sonuçta fikriniz hem sizin hem de yatırımcı için uzun vadede kazandıracak bir imkân yaratmaktadır.

Fikrinizin orijinal halini gösterdiğiniz üçüncü kişi ya da kişilerin, fikrinizi alıp kendilerininmiş gibi göstererek kazanç sağlamalarını engellemelisiniz. Bunun için en iyi yöntem, fikrinizin patentini almaktır.

  • Fikir Hırsızlığına Karşı Önleminizi Almalısınız

Patent, fikir hırsızlarına karşı koruma kalkanı gibidir ancak patenti almadan önce fikrinizin başka orijinalinin olup olmadığını yani başkalarının patenti alıp almadığını kontrol etmeniz gerekir. Pek çok kişi, kendileri ile benzer projeler olmasından korkarak gerekli araştırmayı yapmaz ki bu en büyük hatalardan biridir.

Bunun için Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan gerekli sorgulamaya yapıp, fikrinizin patentinin olup olmadığını sorgulayıp emin olduğunuzda, yine bu kuruma başvurarak, fikrinizin patentini alıp kendi adınıza onaylatmanız gerekmektedir. Marka Tescili Nedir?

Bir projeyi hayata geçirmek için çabaladığınızda çok daha ilerisini görerek hazırlanmanız gerekir. Yerel bir şekilde başlayabilirsiniz ancak düşünceleriniz global olmalıdır. Projenizin sadece kendi bölgenizde değil, ülke çapında hatta başka ülkelerde de talep görebileceğini görerek başladığınız ve sunumlarınızı bu şekilde yaptığınız takdirde, pek çok yatırımcının dikkatini çekecektir.

İş Fikrinin Tanıtımı

Projenizi ve fikirlerinizi insanlara sunmadan önce bilmeniz gereken şeyleri ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirttik. Şimdi gelelim bu bilgileri nasıl kullanacağımıza. Türkiye’nin lider yatırım ilan portalı olan Kobi Vadisi bu makalede yanınızda olduğu gibi kolay ara yüzü ve çeşitli alanlardaki yatırımları ile sektörde kendini kanıtlamıştır ve bugün de sizinle olarak mevcut imkânlarının hepsini sizin önünüze dökmekten çekinmeyecektir. Şimdi gelin beraber belirlediğimiz tanıtım yazısı, videosu, sektör, yatırım talebi gibi başlıkları proje ilanınızı vermek için kullanalım. Proje ilan sayfamıza nasıl ulaşacağını daha önce belirttik.

Oradaki adımları takip ederek ilerlediğinizde karşınıza çıkan formu doldurmalısınız. İşin geri kalanını bizlere bırakın ve arkanıza yaslanın. Verdiğiniz ilanın binlerce yatırımcı tarafından okunmasını sağlayacak size en kaliteli hizmeti vermek için uğraşacağız. Ekleyeceğiniz ilanları; sektör, kategori, bulunduğunuz şehir vb. niteliklere göre ayrı ayrı sayfalarda yayımlayarak daha fazla yatırımcıya erişmeniz için tüm gücümüzle çalışıyoruz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Pinar
Pinar
5 yıl önce

Estetisyenim. Fakat kalıcı makyaj alanında ilerlemek istiyorum. Maalesef ki kurs ücretleri bile o kadar yüksek ki, şuan ona verecek param yok. Evliyim ve bir kızım var. Microblading eğitimi almak istiyorum, çizimime ve kendime güveniyorum. Bu konuda öğrenmeye meyilliyim. Cunku seviyorum… Devamını oku »