Yatırımcı Arıyorum

Bir Gazozun Hikayesi

Gazozun Doğuşu

Dünya insanlarının severek içtiği ve doğan her nesle aynı ilgi sevginin miras kalarak sürdüğü içeceğin formülü 1886 yılında bir Eczacı tarafından üretilmiş. Amerikalı eczacı bu formülü ilaç yapmak amacı ile şurup olarak ortaya koyar daha sonra değişikliklere maruz kalarak dünyaca ünlü gazozun temelleri atılır.

Bir başka kaynağa göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde o yıllarda iç savaş vardır Eczacı da o sıralarda Albay olarak görev yapmaktadır aynı zamanda kendisi afyon kullanıcısıdır bu alışkanlıktan kurtulmak için ürettiği çarelerden biri onu gazozun formülünü üreten başlangıca götürmüştür.

Eczacı önce kokainli şarabı üretir, daha sonra geliştirerek bugün hala tüketilen formülüne kavuşturur.

Başarı hikâyesi 1891 ile başlıyor asıl üretici ile girişimin başladığı yıllara ait kaynaklar net değil ne yazık ki bu tarihe kadar bilinen tek gerçek Eczacının ortaya koyduğu formülün özellikle alkolsüz ve keyifli bir içecek olması.

Gazozun Başlangıç Aşamaları

Amerikalı girişimci 1891 yılında gazoz şirketini satın alır ve 20 sene gibi bir süre içinde gazozu uluslararası platforma taşır hem de o yıllardaki olanaklar ile.

Girişimci gazoz gibi Georgia’lıdır, çocukluğu bir satıcının yanında çıraklık yaparak geçmiştir, gençlik yıllarında ticarete atılmaya karar verir, önce bir dükkân açar ardından bir ortak edinir ve başarılı olurlar. 1878 senesinde ortağı ile şirket kurar ve bu içecek ile tanışırlar. O tarihlerde küçük seyyar işletmelerde haftada 5-6 bardak satılan bu içecek mucidi tarafından patent hakkı alınmış ve kaynaklara göre patent hakkı bugün de geçerli olmak üzere halâ Eczacı da bulunuyor.

Georgialı Girişimci, içeceğe yatırım yapmaya karar verir ve satın alır, ürüne o kadar inanmış güvenmiştir ki zaman içinde ortaklarının hisselerini de alarak sadece kendisine ait bir ürün haline getirir.

Gazozun Gelişme Süreci

Satışlarını artırmak için bir bardağı ücretsiz veren yöntemler kullanır ardından şişelerde pazarlanmasına karar verilir. Şişelenmesi, kolay taşınmasını ve satılmasını sağladığından geniş alanlara ulaşır ve başarı grafiği yükselmeye başlar. Tüm başarı hikâyelerin de olduğu gibi yollar engeller ile doludur içeceğin içindeki maddeler ile ilgili suçlamalara maruz kaldığı ciddi sorunlar yaşar fakat ürününü korur ve geliştirir.

Dürüstlük en iyi politikadır, sözünün bu girişimcinin çalışma anlayışında ne kadar hayat bulduğunu ve kendisine güvenilmesini sağladığını görmek mümkün. Gazozun içeriğindeki maddeyi itiraf eden fakat herhangi bir bağımlılığa sebep olmadığını, böyle bir durumun kanıtlanması halinde her şeyi bitireceğini açıklayan bir bildiri yayınlar. Ve kaynakların belirttiğine göre 1905 yılında tartışmaya neden olan madde içerikten çıkarılır. Nostaljik Gazoz Dükkanları

BÜYÜME, YÜKSELME VE YENİDEN DOĞUŞ

Firma gazozunu ulusal alana taşımak, ülkesindeki her eyalete, her sokağa, her eve ulaştırmak istemektedir. Bir ilki gerçekleştirerek gazozunu, ulusal sporları Beyzbol ile bütünleştirerek reklâmını bir Beyzbol yıldızı ile yapar ardından savaş sonu yıllarında özgürlüğü anlatan reklâm içeriği kullanır ve amacına ulaşır.

Girişimci başarılı olduktan sonra vefat eder ve ailesi şirketi elden çıkarır. Kaynaklara göre aynı satış politikaları farklı yönetici ile uluslararası platformda başarısını sürdürür ve dünyada nerede ise her kentte, her sokakta, her evde o gazoz tüketiliyor tam 128 yıldır.

Gazozun Ortaya Çıkışı ile Çıkarılabilecek Sonuçlar

  • Girişimci ürünün tadını beğendiğinde kendisi gibi diğer insanların da bu içeceğe karşı duyduğu ilgiyi beğeniyi test etmiştir. Bugünkü söylem ile tüketici geri dönüşlerini incelemiştir.
  • Savaş yılları hem ülkede iç savaşın izleri var hem dünyada savaş var ve o bildiği tek iş olan satıcılıkta gelişmeyi hedeflemiş. Bugünkü söylem ile Hedefe odaklanmıştır.
  • İş birliği yapmış, ortak edinerek sermayesini güçlendirmiş. Bugün büyümek için birleşin yaklaşımı geçerli, güncel ekonomik kalkınma yöntemlerinden biri.
  • Yapılacak iş, seçilmiş ortak, güçlenmiş sermaye ile önce ulaşılabilir gerçekçi atılım yapılmış.
  • Hedef bir ürün, belirli sermaye gücü ve ortak ile bilinçli risk alarak faaliyete geçmiş.
  • Pazarlama başarısı tüketicinin güvenini kazanmak ile ivme kazanmış, tüketiciye açıklama yapan, hesap veren üretici-tüketici ilişkisi kurmuş.
  • Günümüzde şeffaflık olarak geçen o yıllarda tüketiciye bildirimler ile yapılan içerik açıklamaları benimsenmiş
  • Ve pazarlamanın ana çıkış noktalarından biri ürüne bir kimlik, bir duygu ve bir ruh kazandırılmış.
  • Spor (dinamizm), Özgürlük (adalet), Aile kavramları ile özdeşleştirilen mutluluğu çağrıştıran anlamlar yüklenen reklam faaliyetleri ile dünya ülkelerinin her kentine, her sokağına nerede ise her evine ulaşmışlar Amerika Birleşik Devletleri Georgia’dan.

yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz