Yatırımcı Arıyorum

Bir Melek Yatırımcı Ne İster?

Melek Yatırımcının Beklentileri Nelerdir?

Özgün ve kazançlı iş fikirlerine finansal sağlayan, ekonomik güce ve özgürlüğe sahip, kendi alanında uzman ve bilir kişi derecesinde olan yatırımcılar, henüz yolun başında olan ve kurulum aşamasındaki girişimcilere destek vermekte ve melek yatırımcı sıfatını almaktalar. İsteklerinizi ve planlarınızı finansal yetersizlik sebebi ile gerçekleştiremiyor iseniz hazırlayacağınız sunum ile melek yatırımcıların karşısına çıkabilir ve finansal destek için sunumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Fikriniz farklı, orijinal ve ilerisi için ışık veriyor bulunur ise finansal desteğiniz sağlanır. Bir melek yatırımcı destek vermek için evvela fikrinize inanmak ister. Muhtelif biçimlerde örgütlenebilen melek yatırımcılar bir iş fikri için kendi aralarında da görüş ayrılığına varabilirler. Bir melek yatırımcıdan hayır cevabı duyar iseniz yanlış ve eksiklerinizi analiz ettikten sonra farklı bir melek yatırımcı ile görüşmeniz ve inandığınız işin peşinden gitmeniz bu sebeple fevkalade önemlidir.

Size sağlanan sermayenin ileride kazanç sağlayacağına inandıkları taktirde melek yatırımcılar destek olmak ve sizin de büyüdüğünüzü görmek hususunda oldukça heveslidirler. Kendi işinin patronu olmak isteyenler ise şunu soruyor. İyi bir fikir yeterli midir? Maalesef hayır, iyi bir fikir tek başına yeterli olmuyor. Bir melek yatırımcı için iyi bir fikrin yanı sıra, işin türü ve elbette nitelikleri ile beraber getirileri de son derece önemli. Start up dediğimiz henüz yolun çok başında olan girişimciler için bir can simidi vazifesi gören melek yatırımcılar, işlerin büyümesine ve gelişmesine vesile olan finansal destekçiden çok daha fazlasıdır. Üstelik tüm bunları yapar iken ortak olmak fikri bir yere görünmeyen olmayı tercih etmektedirler.

Melek Yatırımcıların Sağladığı Finansal Destekler

Karşınıza bağımsız ve bireysel melek yatırımcılar çıkabileceği gibi, bazı melek yatırımcıların bir grup olarak finansal destek verdiklerini de görebilirsiniz. Grup olarak çok daha fazla büyük destekler vermektedirler. Girişim fırsatı olarak nitelendirdikleri her fikri büyük bir heyecan ile destekleyen melek yatırımcılar, yatırım yaptıkları alanlarda çoğu zaman tecrübe sahibidirler. Kısacası melek yatırımcıları salt finansal destek olarak görmemeli, öğrenebilecek nice şey olduğunu asla unutmamalıdır.

Finansal destek verirken elbette verdiklerinin geri dönüşümünü almak isteyecek olan bir melek yatırımcı, ayrıca sizin büyümeniz ve gelişmeniz ile de manevi bir tatmin yaşamaktadır. Genellikle kırk ve altmış yaşları arasında, kariyerinin zirvesinde ve başarılarını ispatlamış zatlar olan melek yatırımcılar, başarılı gençlere destek olmak ile de haklı bir gurur yaşarlar. Melek Yatırımcının Girişimcisine Katkıları

Peki melek yatırımcılar en çok hangi sektörlere destek vermekteler? Her sektöre eşit heyecan ile yaklaşan melek yatırımcılar bugüne dek en fazla biyoteknoloji, sağlık ve yazılım sektörlerine destek vermişlerdir. Potansiyeli olan ve gelecek vaat eden iş fikirlerine destek olan melek yatırımcılar, danışmanlık hizmeti ile de girişimcilere yol gösterirler. Bir melek yatırımcıyı etkilemenin yollarından bazıları ise ilk bir kaç dakikanın çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Bu dakikalar içerisinde sakin, kendinden ve projesinden emin, güler yüzlü ancak pratik olmanızda fayda var. Web sitenizin hazır oluşu, gösterebilecek etkileyici bir logo mutlaka olmalıdır. Hem beden diliniz, hem tarzınız ve hemde üslubunuz son derece samimi olsun. Ancak sınırlarınızı da bilin.

Peki ekibiniz mi var mı? Bu tür sorular size gelecektir. Ekibinizden bahsedin. Bir girişimci çok varlıklı olmadığı için yatırımcıların karşısındadır. Ancak varlıklı olmak başka, sosyo kültürel açıdan iyi durumda olmak başkadır. Bu sebeple saygılı, temiz ve düzgün bir üsluba sahip olmanız gerektiği de önemli kriterler arasındadır.

Melek Yatırımcıları Etkileyebilmek

Bir diğer önemli detayda realist olmanızdır. Hayaller güzeldir ancak projenizin gerçekle ve elbette sizinle ne kadar örtüştüğü de son derece mühim. Karşınızdaki melek yatırımcının da bir insan olduğunu ve kazanmak istediğini unutmayınız. Tüm maliyetlerin planlanmış olmasını da bekleyen bir melek yatırımcının karşısına hesaplarınızı yapmış olarak çıkmanın da faydası çok büyük olacaktır. Eğer henüz brüt maaş nedir net maaş nedir arasındaki farkı dahi bilmiyor iseniz kendinizi geliştirip karşılarına çıkmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Yeni Destekçiniz Melek Yatırımcılar

Bir iş kurmak istiyorsanız işiniz ile alakalı idare edebileceğiniz kadar bilgiye sahip olmanız zaruridir. Ayrıca tüm proje ve sunumunuza rağmen bir b planınızın da olması yatırımcıları oldukça etkileyecektir. Bir girişimcinin karşılaşabileceği olumsuzluklar, bu olumsuzluklara karşı planlarınızın olması sizin hanenize artı puanlar yazdırmanıza vesile olacaktır.kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments