Yatırımcı Arıyorum

Bir Startup Nasıl Başlar?

Yeni Startup Başlatmak

Ortada hiç bir durum yok iken aklınıza gelen eksik olduğunu bir fikir ile başlayan startup hikayesi, harekete geçmeniz ile vücut bulmaktadır. Bir startup şirketini kendiniz tek başınıza kurabileceğiniz gibi ortak veya ortaklarınız da olabilir. Başarıyı yakalamış startup şirketlerine bakıldığında ise genellikle çok ortaklı olduğu görülmektedir. Elbette bu demek değildir ki tek başınıza başarıyı yakalayamazsınız. Pek tabii başarılı olabilirsiniz. Bu tamamen sizin vereceğiniz kişisel bir karardır. Yasal olarak şirket olmanız en fazla bir kaç haftanızı alacaktır. Artık yavaş yavaş fikrinizi hayata geçirmeniz gerekmektedir. Fikir elbette fevkalade önemli ancak fikir kadar anlaşılır ve net bir prototipi yahut sunumda elbette hayata geçirmek için hayati önem taşımaktadır. Artık sadece kullanıcı kitlenize ulaşmanız gerekir.

Startup Gelişim Süreci

Finansal bir birikiminiz var ise işiniz çok daha kolay olacaktır. Finansal yatırım almayı tercih ediyor iseniz ise bir süreç daha sizi bekliyor demektir. İçinde bulunduğunuz yahut bulunacağınız ekosistemde finansal yatırım metotları bulunmaktadır. VC şirketler veya melek yatırımcılar gibi bir çok finansal yatırımlar bulunmakta ve bunlardan en uygununu tercih edebilirsiniz. Kendi şirketinizi kendiniz finanse edemiyor iseniz koral bozukluğu yaşamayınız. Çünkü bir çok startup şirketi finansal yatırımcı ile yola çıkmaktadır. Siz de şirketinize yatırım alarak kendi hikayenize başlayabilirsiniz. Size ve şirketinize inanan bir yatırımcı ile yola çıkmak maddi olduğu kadar tecrübe anlamında da size ve şirketinize büyük katkı sağlayacaktır.

Şirketinizden küçük bir hisse vereceğiniz yatırımcınız sizin büyümeniz için fevkalade uğraş sağlayacaktır. İleride şirketiniz çok büyüdüğü ve muazzam değerlere ulaştığında hissesi kadar karını alacak ve size hem maddi hem manevi kazançlar sağlayacaktır. Bu oldukça mantıklı ve karlı bir ortaklık olarak görülebileceği gibi, şirketinizin yine patronu siz olacaksınız. Çünkü hiç bir yatırımcı güvendiği bir startup şirketinin sahibi olmak gibi bir hayal içerisinde olmadığı gibi, çok daha büyük sularda yüzmektedir. Tüm bunlardan sonra takımınıza yönelmeli ve takımınız, ekibiniz üzerinden büyümeye ve verim almaya odaklanmalısınız. Ürün yahut hizmetin geliştirilmesi ve durduğu yerde saymaması da başarı için hayati önem taşımaktadır. Bunu tüm startupçılar bilir çünkü startupın ruhunda gelişim ve yenilik vardır. Ayrıca unutmamalıdır ki bir startup şirketinde, şirketin kurucusu yahut ceo’su en fazla çalışan kişidir. Startup şirketinin bir diğer özelliği özellikle ilk zamanlar herkesin her iş için uğraş veriyor ve koşturuyor oluşudur. Ortada bir hayal var ve bu hayale kavuşmak için çalışmak herkes için ilk önceliktir.

Startup Ekibi

Takım büyüyor ve ürün yahut hizmette daha fazla ortaya çıkmaya başladı ise önemli işleri devirmişsiniz demektir. Artık kullanıcı ve müşteri sayınız günden günde çok daha artacaktır. Artık dikkati yavaş yavaş kullanıcı yahut müşteri sayısına çevirmek gerekmektedir. Enerjinizin büyük bir kısmını ürün yahut hizmeti iyileştirmeye ve tanıtıma harcamalısınız. Daha çok probleme yönelik çözümler üzerinden kurulan startup şirketleri, çok hızlı bir biçimde gelişmeleri ile de tanınmaktadır. Gözlemlemek, gözlemlediklerinizi filtre edebilmek ve ihtiyaçlara yönelik hızlı çözümler bulabilmek ise bir startupçı için olmazsa olmazlardan. Startup girişimcilik hususunda kaotik gibi gözükse de aslında son derece sistematik bir durumdur. Pazarda hakimiyet sahibi olmak, hedef kitleyi ve kitlenin ihtiyaçlarını iyi görebilmek, ürün ya da hizmeti son derece verimli ve ulaşılabilir kılmak ve hedef kitlenizin ürünü benimsemesine mani olabilecekleri önceden sezebilmek ve mümkün mertebe ürün yahut hizmette revizeye olabildiğince hazır olabilmek son derece mühim.

Dünya cesur girişimcilerin kazanması için fevkalade bir zemin olmuş durumda. İster seri bir startupçı olun, isterseniz ilk girişiminize hazırlanıyor olun; asıl olan, inovasyona dayalı fikirlere daima ihtiyacınız olacaktır. Vizyon sahibi olabilmek yani ileri görüşlü biri olmak ve kriz yönetimi kabiliyeti olan kişilerin startup şirket kurmak hususunda çok daha başarılı oldukları görülmektedir. Şirketiniz içerisinde,  takımınızda moralleri daima yüksek tutabilecek mizaçta, pozitif birinin olması da büyük avantajlar sağlayacaktır. Başarıyı yakalamış startup şirketleri üzerinde yapılan bir araştırmada, şirketlerin başında olan şahısların kararlı ve cesur kişiler olduğu saptanmıştır. Dinamik bir yapı ve inandığınız bir hizmet yahut ürün ile başarı size de oldukça yakın duracaktır. Bir startup şirketinin fikrine inanması başarının anahtarı olmakla beraber, müşterilerin veya hedef kitlenin tepkilerini de iyi takip edebilmek gerekir.

Startup Tanıtımı

Sizde eğer startup dünyasına adım atmak istiyorsanız, Kobi Vadisi girişimler sayfasında bulunan startup örneklerine bir yenisini ekleyebilirsiniz ve startup tanıtımınızı tüm Dünya’ya tanıtabilirsiniz. Girişim Eklekobi vadisi

Yorumunuz