Yatırımcı Arıyorum

Bir Yöneticinin Masası Nasıl Olmalıdır?

Yöneticilerin Ofis Masa Düzeni

İyi düzenlenmiş bir ofis hem çalışma motivasyonunu artırır hem de verimliliği yükseltir. Eğer ofis doğru şekilde ve doğru ekipmanlarla dizayn edildiyse, elde edilecek randıman da o kadar fazla olacaktır. Yönetici pozisyonunda görev alan kişiler için de doğru masayı seçmek bir hayli önem taşır. Birimin getirdiği görev ve sorumluluklara uygun biçimde düzenlenmiş bir masa oldukça fonksiyonel olacaktır.

Her an toplantıya hazır olması gereken ya da sürpriz misafirler ağırlaması mümkün olan yöneticilerin bu ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte masalar tercih edilmelidir. Fonksiyonel özellikleri sayesinde masa üstündeki araç ve gereçleri belirli bir düzen içerisinde tutmayı başarabilen ve dağınıklığa izin vermeyen ofis masalarını tercihe etmek gerekir. Bu sayede yönetici pozisyonunda çalışan ve kurumunu temsil eden kişilerin görünüm ve işlevsellik açısından daha iyi izlenimler vermesi sağlanabilir.

Çalışma masanızı ofis alanı ile uyumlu olarak seçmeniz verimliliğinizi de artırır. Klasik ya da modern çizgilerle bezenmiş olsun fark etmez, yönetici odalarının tasarım ve dizaynı emek isteyen konulardır. Çünkü kurumun adeta kalbinin attığı mekânlardır. Diğer yandan bakıldığında seçilen ofis mobilyaları hem şık olmalı hem de şirketin ya da kurumun bakış açısını yansıtan özelliklerde olmalıdır. Görsel görünüm kurum itibarını artırırken diğer yandan ofis kültürünüzü de yansıtan ayrıntıları da barındırmalıdır.

Kurum ya da şirket adına önemli kararların alındığı, zaman zaman misafirlerin ağırlandığı bu çalışma ortamında, yönetici kişi kendini mutlu, huzurlu ve güvende hissedebilmelidir. Yönetici masasına karar verilirken gerek ergonomik özellikleri gerekse de görünüş açısından iyiliği gözetilmelidir. Deri, mermer ya da masif ahşap gibi seçenekler de araştırılmalı ve en uygun görülen seçilmelidir.

Yöneticilerin Ofis Masasında Neler Olmalıdır?

Ofis masa planı verimlilik açısından olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Dağınık ve düzensiz bir çalışma ortamı zaman kaybı ve dikkatsizliğe yol açarak motivasyonu düşürebilir ve farklı pek çok soruna da davetiye çıkarabilir. İyi düzenlenmemiş bir masa düzeni dikkatinizi dağıtacak ve işlerinizin gitgide uzamasına sebebiyet verecektir. Yapılan araştırmalara göre, dağınık ve düzensiz masa düzenleri stres ve öfke kontrolü konusunda olumsuz sonuçlar doğurur ve iş ilişkilerini de risk altına sokar.

Yapılan bir araştırma, ofis masasının düzensiz ve dağınık bir görünüme sahip olduğu yöneticilerin, personellerinin üzerindeki etkisinin daha az olduğunu ortaya koymuş. Ofis masası üzerinde lazım olunca kullanmak adına tutulan çoğu materyaller, adeta düşmanınız olabiliyor. Böyle düşünülerek biriktirilen araç ve gereçler belki de düzensizliğinizin ve dağınıklığınızın baş aktörleri olabilir. Örneğin hemen hemen bütün iş süreçlerini online olarak yürüten bir kişinin masasında zımba görmek oldukça şaşırtıcı olabilir. İlk olarak lazım olur mantığıyla masa üzerinde araç ve gereçleri biriktirmekten vazgeçmelisiniz. Yöneticilerin Temel Görevleri Nelerdir?

Bir diğer konu ise alan bölümlemesi yapmak. Masaüstü ya da dizüstü bir bilgisayara sahipseniz ve işlerinizin bir kısmını da buradan yürütüyorsanız, bilgisayarın masadaki konumu, masa düzeni için epey bir şey söylemektedir. Bilgisayarı uygun olan yere koyduğunuzda hâlihazırda bir referans noktası da belirlemiş olursunuz. İşte bu referans noktasına göre en çok kullandığınız materyaller ile en az kullandığınız materyalleri masanın belirli yerlerine, size yakınlığına göre yerleştirebilirsiniz. En çok kullandığınız araç ve gereçlere en çabuk şekilde ulaşabilmek adına en yakına koymalısınız. Bunun yanı sıra nazaran daha az kullanılan materyallerinizi de kendinizden daha uzağa koymanız mantıklı olacaktır.

Bir diğer konu ise magazinlikler, evrak rafları ve masaüstü organizerler. Günümüzde pek çok iş online ortamda yapılıyor olsa da, yazı araç gereçleri hala sıklıkla kullanılıyor. Diğer yandan her ne kadar bütün belgeler online ortamda var olsa da, bazen el altında da bulunması gerekebiliyor. Bu gibi ihtiyaçları karşılamak için magazinlikler ve evrak rafları etkili çözümler sunuyor. Yani ofis masasında alan bölümlemesini akıllıca yaparsanız, alan verimliliğinizi iyiden iyiye artırabilirsiniz.

Diğer yandan masa aksesuar ve süslemeleri konusunda da abartıya kaçmamalısınız. Bunun yanı sıra çok sade bir görüntünün de monoton bir hava yaratacağı için motivasyon düşüklüğüne sebep olabileceğini de unutmamalısınız. Tekdüze ve renksiz alanlar yaratmak yerine, yaratıcılığınızı artıracak ve zihinsel faaliyetlerinizi artıracak türden materyaller seçmeli ve uygun bir biçimde yönetici masanıza yerleştirmelisiniz.

Yöneticilerin Ofis Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Yapılan bilimsel araştırmalara göre ofis ile ilgili aydınlatma kriterlerinin oldukça önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Gün ışığından yeteri kadar yararlanamayan çalışanlar kendilerinin daha çabuk yorulduklarından ve bitkinliklerinden söz etmişlerdir. İdeal bir ofis yerleşimi için ofis içerisinde olabildiğince fazla sayıda pencerenin varlığı önem taşımaktadır. Odaya yeteri kadar ışık sağlayan pencereler, çalışanların verimliliğini de iyiden iyiye artıracaktır.

Diğer yandan her personel için, yönetici konumundaki kişiler de dâhil, özel alan yaratmanın da önemi oldukça büyüktür. Özelleştirilmiş çalışma alanlarına sahip kişilerin çalışma verimliliğinin %32 oranında arttığı da çalışmalar neticesinde ortaya konmuştur. Diğer yandan yönetici olarak kendi ofisinize ya da personelleriniz için, kişilerin ruhsal durumlarını besleyecek ve aynı zamanda şirket imajı ile de uyumlu olacak dekorasyon modelleri seçilmelidir. Hem Patron Hem de Yönetici Olmak

Diğer yandan yönetici olarak ofise yerleşiminizde aksesuarlara da yeteri kadar yer vermeniz gerekecektir. İş alanlarınızda seveceğiniz türden tablo ve resimlere yer vermek kendinizi iyi hissetmenizi ve böylece verimliliğinizin de artmasını sağlayabilir. Örneğin pazarlama ajansında ya da bir teknoloji şirketinde yönetici iseniz daha modern görünümlü eserler şirket imajıyla uyumluluğu açısından da iyi olacaktır. Çalıştığınız sektörün uyumuna göre kararlar vererek hem estetik açıdan iyi bir görünüm elde edebilirsiniz hem de verimliliğinizi artırırsınız. Ancak, kullandığınız eserleri çalışma alanınızın tam karşısına yerleştirmemeye özen göstermelisiniz.kobi vadisi

Yorumunuz