Yatırımcı Arıyorum

Bireysel Emeklilik Hakkında

Bireysel Emeklilik Bir Yatırım mıdır?

Son zamanlarda tartışılan konulardan biri bireysel emekliliğin de bir yatırım olup olmadığı. Bir kısım yatırım olarak görmeyi tercih etmez iken, bir kısım kişilerde geleceğe yönelik bir tür yatırım olduğu fikrindeler. Düzenli bir biçimde birikim yaptığınız bireysel emekliliğe, emeklilik döneminizi daha rahat geçirebilmek için başvuruyor, mevcut hayat standartınızı koruma altına alıyorsunuz. Çıkabilecek ek harcamalara karşı hazırlıklı olabilmek için ileri ki yılları garanti altına almak ta diyebiliriz bireysel emeklilik için.

Artık devletinde katkı sağladığı bireysel emeklilik, ev hanımlarından memura, esnaftan, doktor, öğretmen, avukata kadar on sekiz yaşını doldurmuş herkesin faydalanabileceği bir sistemdir. Birikiminiz kadar ileri ki yıllarda, emeklilik döneminizde ek gelir alabileceğiniz bu sistemi bir yatırım olarak görenler kadar, yatırım olarak tarifleyebilmek için yeterli görmeyenlerde mevcut.

Bireysel Emeklilik Faaliyet Alanı

Hazine müşteşarlığı gözetiminde takip edilen bireysel emeklilik hizmetleri, özel emeklilik şirketleri ve kurumlara bağlı olarak faaliyet göstermektedirler. Ödeme biçimini ve periyotlarını da katılanın belirleyebildiği bu sistemde ileri ki zamanlarda değişikliklerde de bulunulabilmektedir. Bireysel emekliliği yatırım olarak görenler, düzenli tasarruf sağladığı ve birikime sebep olduğu sonucunu göz önüne koymakta ve tasarrufları uzman kişilerin, en doğru biçimde değerlendirdiklerini vurgulamaktalar. Bu sistem son derece açık ve şeffaf olmakla beraber, tasarrufun yatırım olduğu görüşünde olanlar için de mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Bireysel Emeklilik Kimin İçin Uygundur?

Bazı tasarruf sahipleri için bireysel emeklilik, yatırım amaçlı zayıf kaldığı görüşünde olsalar da aslında yatırımın tarifine uyan bir sistemdir. Özellikle orta gelirli için son derece cazip olan bireysel emeklilik, ileri ki yıllar için fevkalade bir destek olarak görülmekte. Yaşama keyif katmak ve ileride keyfi ihtiyaçları için kullanabileceğini düşünen ve emekliliğinin tadını çıkarmak için bireysel emekliliği tercih edenlerin de sayısı oldukça fazla. Hatta ikinci baharlarını bireysel emeklilik desteği ile gerçekleştireceğini düşünenlerde yok değil. Bireysel Emeklilik Nedir?

Devlet Güvencesinde Yatırım

Bugün bile çalışanlarımızın bir çoğu zor geçim içerisinde ve ek gelire ihtiyaç duyuyor iken, şartlar el verdiğince bireysel emekliliğe yönelmek ileride rahat etmek hususunda büyük önem arz etmektedir. Aktif çalışma hayatından emeklilik sürecine geçmek zaten kimi insanda muhtelif zorlanmaları da geçici bir süre de olsa beraberinde getirir iken, buna bir de maddi zorlukların ve yarın ne yapacağım endişesinin eklenmesi son derece  can sıkıcı. Tüm bunların yerine emekliliğin tadını çıkarmak yahut en azından ıkıntı çekmemek adına bireysel emeklilik akılcı bir tercih olabilir. Devlet güvencesinde ve yatırım ve tasarruf yasaları çerçevesinde yer alan bireysel emeklilik, hayatımıza bir yerde tamamlayıcı olarak girmiş bulunmakta.

Bireysel Emekliliğin Faydaları

Günümüzde emekli olmuş kişilerin yüzde otuz beşi çalışmaya devam eder iken, yüzde on ikilik bir kısımda iş aramaktadır. Ayrıca emeklilerimizin yüzde yirmisi çocuklarından veya diğer aile fertlerinden maddi destek almaktalar. Bu durumu ileride yasamak için bireysel emeklilik sistemi en azından araştırmaya değer. Tam manası ile yatırım mıdır değil midir sorusunun cevabı karşılık bulamasa da aslında kayda değer ve işe yarar bir sistem olduğu açıktır. Ayrıca bugüne dek para biriktirmek gibi bir alışkanlığı olmayan yahut bunu edinememiş kişiler içinde büyük bir fırsat olan bireysel emeklilikte on sekiz yaşını doldurmuş olmak gerektiğinin altını tekrar çizelim. Bu tasarrufa ne kadar erken başlanır ise sonucun o denli tatmin edici olacağını da unutmamak gerekir. Bu sisteme ne kadar erken yaşta girebilir iseniz ileride geliriniz de o kadar fazla olacaktır. Ödeme tercihlerini de sisteme giren kişinin belirlediği bireysel emeklilikte emekli olabilmek için bazı şartlar istemekte. Bunlardan en önemlisi on yıl sistemde var olmanızdır.

Bu atlanmaması gereken bir detaydır. İkincisi ise en az yüz yirmi ay katkı payını yatırmış olmaktır. Yine bireysel emeklilikten emeklilik parası alabilmek için elli altı yaşını doldurmuş olmanız da gerekmektedir. Diyelim ki on yıl süreniz doldu ancak siz elli altı yaşına henüz varmadınız. Bu noktada dilerseniz ödemenizi durdurup elli altı yaşınızı bekleyebilir, arzu ederseniz ödemelere devam ederek emekliliğinizde alacağınız paranın artmasına vesile olabilirsiniz. Bu size kalmış bir karardır. Diyelim ki aktif çalışma hayatınızda iyi bir geliriniz var. Bir kaç bireysel emeklilik yatırımı yapabilir, ileride bu yatırımlarınızı birleştirerek tek bir gelir olarak almanız da mümkün. Emeklilikte Yapılacak İşler

Ayrıca bir bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazandığınızda diğer emeklilik sistemlerinden de emekliliğinizi talep edebilmektesiniz. Son derece avantajlı bu sistemden siz de şartlarınıza en uygun biçimde yararlanabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz