Bireysel Emeklilik Nedir?

Son günlerde sıkça kulağımıza çalınan bireysel emeklilik nedir? Bireysel emeklilik, aslında çalışan kişinin, çalışma hayatı boyunca yaşadığı standartları, emeklilik sonrası da sürdürebilmesi için çalışırken başlatılan ve düzenli ödemeler ile emekliliğini garanti alan bir sistemdir. Bu sistem emeklilik sonrasını düşünen ve emeklilik standartlarını yükselten bir sistemdir. Devlet desteği ile de kalkındırılan bu sistem bir tasarruf politikasıdır da diyebiliriz.

Bireysel Emeklilik (BES) Kimler İçindir?

Bu sistemden 18 yaşını bitirmiş herkes yararlanabilmektedir. Ne kadar erken başlanır ise emekliliğinde standartları o kadar yükselecektir. Sosyal güvenlik kurumunun emekliliğinizde size sunabileceği maaşın yetmeyeceğini düşünüyor iseniz bireysel emeklilik hakkında kapsamlı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. İleride refah standartlarınızı yükseltecek olan bu emeklilik sistemi, T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından desteklendiği sebebi ile de oldukça güvenlidir. Ayrıca şirketlerin yürüttüğü bireysel emeklilik hareketleri her gün düzenli olarak EGM (Emeklilik Gözetim Merkezi) tarafından kontrol edilmektedir.

İleride emeklilik döneminde çok daha rahat bir yaşam sürmelerine vesile olacak olan bu sistem, çalışanlardan ziyade ev hanımlarının da hayatına muazzam bir konfor katacaktır. Ev hanımları da geleceklerini garanti altına almak için bu sistemden yararlanabilirler.

Birikim Yapma

Düzenli tasarrufu sağlamanın yolu olarak ta görebileceğiniz bireysel emeklilik sistemi, disiplin altında büyüyen birikimlerinizi devlet desteği ile de korumaktadır. Çalışanlar için ikinci bir emeklilik olan bu üretken sistem, çalışmayan kişiler için ise bir yerde gelecek garantisi demektir. Sosyal güvenlik kurumunun bir yerde eksiklerini tamamlayan olarak ta görebileceğiniz bireysel emeklilik sistemi, katılımcıları paylara böldüğümüzde dikkat çekici sonuçları da ortaya sermektedir. Bu sonuçlar dikkat çekici olduğu kadar artık insanların hayatlarını daha fazla garanti altına almak için bilinçlendiğini de gösteren sevindirici bir tablo oluşturmaktadır. Örneğin bireysel emeklilik sistemine katılan katılımcıların yüzde onunu memurlar, yüzde sekizini öğretmenlik mesleğini icra edenler, yüzde beşini ise emekliler oluşturmaktadır. Yüzde dördünü doktorlar olmakla beraber en yüksek rakamı yüzde on sekiz ile ev hanımları oluşturmaktadır. Ayrıca yüzde üç rakamı ile öğrencilerde bireysel emeklilik sistemine katılmış bulunmaktadırlar. Emeklilik dönemine gösterilen özeni bu rakamlarda bulabilirsiniz. Üstelik çok eski bir sistem olmamasına rağmen oldukça güven duyuluyor olması da başka bir sevindirici tarafı. Devlet destekli bir sistem oluşunun  getirileri elbette yüksek. Bu sebeple olsa gerek katılım oranları da beklenenin üzerinde.

Geleceğe Yatırım

Eskiye nazaran artık hayat şartları insanları daha fazla yoruyor. Gelecek hususunda ise birçoğumuzun endişesi olduğu aşikar. Bu endişeleri gidermek için oldukça faydalı ve yerinde bir sistem olan bireysel emeklilik sistemi, ev hanımından öğrencisine, çalışanından emeklisine herkesin gelecekle ilgili yüreğine su serpmektedir. Disiplinli bir tasarruf sağlamanıza vesile olan bireysel emeklilik sistemi, ileride çok daha konforlu ve rahat bir hayat sürmenize de öncülük edecektir. Emeklilik dönemleri insanın en çok rahat etmek istediği ve konfor aradığı bir dönemdir. Bunu sağlayabilmeniz için bireysel emeklilik sistemi önemli bir fırsat olabilir.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Bireysel Emeklilik Nedir?

okuma süresi: 2 dk
0