Yatırımcı Arıyorum

Bitcoin ve Altın Arasındaki Esrarengiz İlişki

Bitcoin en kısa tanımıyla bir sanal para birimidir. Bitcoin herhangi bir merkezi kuruluşa bağlı olmayan, devletlerin müdahalesinin geçersiz olduğu elektronik bir para birimidir. 2008 yılında yaşanan kriz sonucunda SatoshiNakamato isimli kişi veya kişiler elektronik para birimi fikrini ortaya attı. 2009 yılında ise sanal paralar halka açık hale getirildi. İlk başarılı kripto para olan Bitcoin ‘1. nesil blockhain’ olarak isimlendirilir. Günümüzde pek çok bitcoin türü bulunmaktadır. Yatırımcıların çoğu sanal paraları bir yatırım aracı olarak görür ve yatırım yaparlar. Bitcoin dünya genelinde en çok işlem hacmine sahip olan sanal birimidir.

Altın, geçmişte para birimi olarak kullanılmış ve günümüzde pek çok kişinin güvenilir bir liman olarak gördüğü en değerli metaller arasındadır. Altın para olarak kullanımından sonra takılar için ve yatırım amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde en çok yatırım amacıyla kullanılan altının bitcoinle ortak özelliklerinden biride budur.

Bitcoin ve Altın Arasındaki İlişki Nedir?

Bitcoin’in günlük yaşama girmesiyle birlikte hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın değeri oldukça artmıştır ve işlem hacmi oldukça yüksektir. Yapılan araştırmalara göre Bitcoin fiyatlarındaki artış veya azalışlar altınla aynı şekilde hareket ettiği yönünde bir sonuca varılmış ve aralarında aynı yönlü korelasyon olduğu ortaya konmuştur. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda 1970 itibariyle altın fiyatlarındaki değişimlerin grafiğinin çizilmesi ve Bitcoin’nin 2009 yılı itibariyle fiyatlarındaki değişimlerin grafiği çizildiğinde büyük bir benzerliğe rastlanmıştır. Bitcoin’nin fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların aynısı altın fiyatlarındaki dalgalanmalarda yaşanmıştır.

Altın ve Bitcoin arasındaki ilişki bu nedenle yatırımcıların ve araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Zaman zaman altın ve Bitcoin arasındaki ilişkinin korelasyonu zayıflasa da grafikleri incelendiğinde fiyat hareketlerinin aynı şekilde olduğu görülmüştür. Bitcoin’nin kullanım alanın geniş olması, teminin kolay ve hızlı şekilde yapılabilmesi gibi nedenlerle yatırımcılar sanal para birimini oldukça sık tercih ederler. Bu nedenle Bitcoin’nin değerinin altından daha fazla olduğu düşünülmektedir. Yatırımcıların ve araştırmacıların düşüncesine göre Bitcoin’nin altının yerini alması beklenmektedir.

Bitcoin’nin altından daha değerli olduğu iddasının bir nedeni altının doğada bulunması ve bulunma aşamasında yaşanan zorluklara kıyasla Bitcoin’nin sınırlı sayıda olması ve sabit bir miktarda olması Bitcoin’nin değerini arttırdığı şeklindedir. Aynı zamanda dijitalleşmenin önemli şekilde arttığı günlerde dijital bir paranın her zaman değerleneceği düşünceside vardır.

Sanal para birimlerinden yalnızca Bitcoin değil pek çok alt sanal para biriminin değerli madenlerle ilişki kurabilmesi mümkündür.

Bitcoin ve Altın Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

Bitcoin’nin ‘dijital altın’ olarak adlandırılmasıyla birlikte altın ve bitcoin arasındaki benzerlikler dikkat çekmeye başlamıştır. Bitcoin ve altının arasında ilişki olması ortada bir benzerlik olup olmadığı sorusunun dikkat çekmesine neden olmuştur.

Altınla bitcoin arasındaki benzerlikler şu şekildedir;

 • Yatırımcılar tarafından bitcoin ve altın bir yatırım aracı olarak görülmektedir.
 • Bitcoin ve altın arzı sınırlı olan varlıklardır. Bitcoin geliştiricileri ilk bitcoin fikriyle birlikte 21 milyon olarak bitcoin varlığını sınırlandırmıştır. Aynı şekilde altının varlığı sınırlıdır. Doğada bulunan altının yaklaşık üçte ikisinin çıkarıldığı bilinmektedir.
 • Bitcoin ve altına devlet müdahale edemez. Arzları sınırlı olan varlıklardan bitcoin bir kuruluşa bağlı olmaksızın üretilmiştir ve devletlerin bitcoine müdahale etmesi mümkün değildir. Aynı şekilde altının sınırlı oluşu nedeniyle devletler altını çoğaltarak altın değerini manipüle edemezler.
 • Yatırımcılar ekonominin kötü olduğu durumlarda altın ve bitcoin yatırımına yönelmektedir. Bu durum altın ve bitcoin arasındaki benzerliklerden biridir. Geçmişten itibaren altın her zaman güvenli liman olarak bilinmiştir ve yatırımcılar ekonomide yaşanan olumsuz durumlarda en güvenli yatırımın altın olduğunu düşünerek altına yatırım yapmışlardır. Bunun nedeni altının dünyanın her yerinde kabul edilen bir değeri olmasıdır. Aynı şekilde gelişen teknolojiyle birlikte yatırımcılar ekonomideki olumsuzluklar halinde bitcoine yatırım yapmaya başlamışlardır. Bitcoin yatırımcıların güvenli olan bir limanı olmuştur çünkü tıpkı altın gibi bitcoinde tüm dünyada kabul gören para birimlerine istenildiği an çevrilebilir.
 • Bitcoin ve altın yatırımcılar için spekülatif yatırımlardır. Yani yatırımcı sürekli olarak faiz geliri veya temettü geliri elde etmez. Bitcoinin veya altının değerinin artmasıyla kâr elde ederler.

Bitcoin ve Altın Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bitcoin ve altın arasında bir ilişki olsada her iki yatırım aracıda oldukça farklı özelliklere sahiptir. Bu farklar şu şekildedir;

 • Altın bir nesneyi temsil eder ve gözle görülebilir. Bitcoin ise tamamen dijital olan bir varlıktır.
 • Bitcoinin hem mevcut zamandaki arzı hem de en fazla ulaşabileceği arzı bilinmektedir. Altının ise doğada olması nedeniyle dünyada mevcut durumun tespit edilmesi mümkün değildir. Altının dünyanın her yerinden çıkabilir bu nedenle arzı belirsizdir.
 • Altın yatırım için bir emtia sınıfındadır ancak bitcoinin bir sınıflandırması yoktur.
 • Altını satın alan kişilerin saklamak için pek çok seçeneği bulunmaktadır. Yatırımcı altını evinde, bankada, aracı kurumlarda saklayabilir. Bitcoin ise evde veya bankada saklanamaz. Bitcoini saklamak için bir aracı kuruma ihtiyaç duyulur.
 • Altını saklamak maliyetli olabilir, bitcoini saklamak ise daha kolay ve ucuzdur.
 • Altın daha istikrarlı bir fiyat farklılık grafiğine sahiptir bitcoin ise yeni oluşmuş bir sanal para birimi olduğu için daha dalgalı bir fiyat farklılık grafiğine sahiptir.
 • Bitcoinin altına göre transfer işlemleri daha kolay ve hızlı şekilde yapılabilmektedir.

Bitcoin ve altın arasındaki farklılıklar aralarında bulunan ilişkiyi engellememektedir. Ancak altın ve bitcoin arasındaki ilişkide dikkat edilmesi gereken nokta bitcoin fiyatlarındaki oluşan farklılıkların kısa bir dönemi içermesidir. Altının fiyatlarında oluşan farklılıklar ise uzun bir dönemi kapsamaktadır. Bu durumda bitcoin belirli bir süre altınla ilişkisine devam edip altınla olan ilişkisini kesebilir.

Bitcoinin Avantajları Nelerdir?

Bitcoin ve altın arasındaki ilişkinin bir nedenide insanların iki aracıda güvenli liman olarak görmesiydi. Bu nedenle iki aracında ayrı şekilde avantajlarının bilinmesi aralarındaki ilişkiyi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Bitcoinin avantajları şu şekildedir;

 • Bitcoin kullanan kişilerin dünyanın her yerinden ve her zamanda ödeme yapması mümkündür. Bitcoin kullanıcılarına ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Banka hesaplarında olan ödeme işlemlerinde belirli bir zamandan sonra başka bir hesaba para göndermeniz mümkün değildir. Bitcoinde ise böyle bir sınırlama yoktur.
 • Bitcoin kullanıcılarına şeffaflık sunmaktadır. Yapılan işlemlerin herkesin erişebileceği şekilde ama kişisel bilgileri içermemesi kullanıcılarına avantaj sağlamaktadır.
 • Bitcoin merkeziyetsiz bir yapıya sahip olduğu için ülkelerin ekonomilerinin durumundan etkilenmez. Bu durum yatırım amacıyla bitcoin alan kişiler için oldukça avantaj sağlamaktadır.

Altının Avantajları Nelerdir?

Altının yatırımcılara ve altına sahip olan kişilere sağladıkları avantajları şu şekildedir;

 • Altın yatırımcılar için güvenli bir liman olarak bilinmektedir ve yatırımcıları ekonomik olarak karşılaşabilecekleri olumsuzluklara karşı korumaktadır.
 • Dünyanın her yerinde kabul edilen bir birimdir. Altın dünyanın her yerinde karşılığı olan bir varlıktır bu nedenle altın almak yatırımcılar içinbir korunma yöntemidir.
 • Altının herhangi bir ülkeye veya devlete karşı yükümlülüğü bulunmamaktadır.
 • Altın dünyanın her yerindeki para birimlerine dönüştürülebilir. Bu durum altını güvenilir liman olarak gören yatırımcılar için önemlidir.
 • Altın bir ödeme aracı olarak kullanılabilmektedir. Bu durumda altını olan kişilerin altınını para birimlerine çevirmeden direkt olarak ödeme yapabilmelerine yardımcı olur.
 • Altın enflasyona karşı dirençli bir grafik çizer.

bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz