Yatırımcı Arıyorum

Bonsai Ağaç Yetiştiriciliği

Bonsai Bitki Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Bonsai Japonya’da gelişerek tüm dünyaya yayılmış bir sanattır. Bonsai nedir, nasıl yapılır? İş kolu haline getirilebilir mi? Bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Bonsai Bitkisi Nedir?

Öncelikle Bonsai’nin ne olduğundan biraz bahsedelim. Bonsai, Japonca birleşik bir kelimedir. Bon tepsi ya da tabak anlamına gelmekte, sai ise ağaç ya da bitki anlamına gelmektedir. Bon ve sai kelimelerinin birleşimiyle Bonsai terimi ortaya çıkmış ve tabak bitkisi, tepsi bitkisi anlamı kazanmıştır. Aslında bu kelime bir sanat dalı olarak bilinmektedir; Bonsai sanatı. Bu sanatı öğrenip uygulayabilenler çok iyi paralar kazanabilmektedirler. Özellikle yurtdışında bu sanat büyük ilgi görmektedir. Ülkemizde henüz çok fazlaca bilinmemekte. Ancak hızla yaygınlaşmaktadır. Siz de bu sanatı öğrenerek sektörün ilklerinden olabilir ve güzel paralar kazanabilirsiniz.

Not: Bonsai bitkisinin bonzai uyuşturucu madde ile bir ilgisi yoktur, sadece isim benzerliği vardır.

Bonsai sanatı, tamamen bildiğimiz ağaçları saksı gibi ufak bir kapta minyatür boyutlarda yetiştirme sanatıdır. Yani bir ağaç tohumunu alıp toprağa ekseniz büyük bir ağaç olur ve bahçenizi süsleyebilir. Ancak aynı tohumu alıp saksıya eker ve gerekli teknikleri uygularsanız bu bir Bonsai ağacı olur ve minyatür olarak mekanlarımızı süsler. Bu sanatım bütün amacı da budur. Özellikle de ağacın saksıdan çıkartılarak toprağa ekilmesi sonrasında tıpkı doğada ya da doğal ortamında yetişen ağaçlar gibi eski boyutlarına dönebilmesi bu sanatı ağaçlara bir eziyet değil de, tamamen geri dönüştürülebilir bir sanat olarak göstermekte.Bonsai Sanatı

Bonsai sanatını yapabilmek için özel bir bitki türüne ihtiyacınız bulunmamakta. Her ağaç türü ile bonsai sanatını gerçekleştirebilirsiniz. Bu sanat zaten ağacı minyatür olarak büyütme üzerine gelişmektedir. Minyatür olarak büyüttüğünüz ağacın normal bir ağaçtan tek farkı sadece minyatür boyutudur. Başka herhangi bir farkı olmayacaktır. Ufak boyutu ile meyve verebilir, sonbaharda yaprak dökebilir, ilkbaharda yaprak açabilir. Kısacası normal bir ağaç doğasında ne yapıyorsa sizin saksıya diktiğiniz ağaç da saksıda aynısı yapacaktır.

Gelişimini tamamlama aşamasına gelmiş bir bonsainin boyutu 3 cm ile 200 cm arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu tamamen seçilen ağacın türüne bağlı olarak değişebilmektedir. Aynı zaman uygulanan tekniklerin de önemi vardır. Teknik oldukça önemlidir. Bonsai tekniğini iyi uygulayanlar metrelerce yüksekliğe ulaşan kocaman ağaçları minyatür formlara dönüştürebilirler.

Bonsai Yaparak Para Kazanılır mı?

Bonsai sanatını öğrenmeye karar verdiniz. Hatta işleri daha da ileriye götürerek bu işi ticarete dökmek istediniz. Bu mümkün müdür? Elbette ki mümkündür. Ancak Bonsai sanatı için seçeceğiniz ağaç türü, yetiştirmek için gerekli çabayı sarfetme, sanatı uygulayabilmek için gerekli teknikleri uygulayabilme ve birçok aşama için gerekli sabrı göstermek zorundasınız. Bonsai sanatı tamamen sabır ve bilgi isteyen bir sanattır. Gerçekçi olmak gerekirse bu sanatı öğrenmek isteyenlerin birçoğu diktiği ağaç tohumlarını ilk seferlerinde çürütmüşlerdir. Bu nedenle bir hevesle başlayarak ağaç tohumlarını heba etmemeniz de fayda vardır.

İşin tekniklerini iyice öğrendikten sonraki aşama sabır işidir. Çünkü minyatür bir ağaç ortalama 1 seneden 5 seneye kadar değişen sürelerde yetişmektedir. Yani bu sanatı uyguladıktan sonra size para kazandıracak boyutlara gelmesi bu süreleri alacaktır. Ancak, bu işi hobi olarak yaparsanız, gerekli zamanınız varsa, 3-5 sene de beklerim derseniz çok güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Ancak bunu bir kazanç kapısı olarak görüp bu sanatı kısa sürede para kazanmak amaçlı yapmayı düşünürseniz, açıkçası hüsrana uğrarsınız.

Bonsai sanatını öğrenmek için öncelikle iyi bir araştırma süreci geçirmeniz önerilir. Bu işi yapabilir misiniz, b işten çok çabuk sıkılacak mısınız, bu işi seneler sürecek olsa bile sürdürebilecek misiniz? Bütün bu sorulara cevabınız evet ise bu sanatı öğrenmeye başlamanız tavsiye edilmektedir. Öğrenmeye başlamak için internetin gücünü de kullanabilirsiniz. Kitaplardan, botanik bahçelerinden fidanlıklardan ve çevrenizde bu işi yapmış kişiler bulunuyorsa onlardan bilgi alabilirsiniz.

Gerekli donanıma sahip olduğunuzu düşündüğünüz zaman bu sanatı uygulamaya başlayabilir, ilerleyen zamanlarda yetiştirdiğiniz bonsaileri dilerseniz satışa çıkartabilir, dilerseniz de çocuklarınıza, torunlarınıza miras bırakabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış.

Bonsai Bitkisi Eğitimi

Bonsai kursu ve eğitimlerine katılarak bu işi en kolay yoldan ustalarından öğrenebilirsiniz. Kendiniz de bu sanatı öğrenebilirsiniz ancak daha uzun süreler alacağı çok açık bir gerçektir. Uygun fiyatlı bir kurs bularak uygulamalı eğitim almanızda fayda vardır. Takıldığınız yerlerde de uzman görüşü alabileceğinizi unutmayın.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumlar(3)

 1. Cevap yaz
  Sidika yorumu:

  Bilgi alabilirmiyim bu konuda yardımcı olurmusunuz

 2. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  20 tane ektim, tekniklerini araştırdım ve uyguluyorum 24 ay sonra 25 cm ile 110 cm arası ağaçlarım olacak, talep var uygun uzunluğa ulaştığında müşteri bulma sorununuz yok (en az 250 TL satabiliyorsunuz)

  • Cevap yaz
   KENAN yorumu:

   BİLGİ ALABİLİRMİYİZ BU KONUDA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

Yorumunuz