Yatırımcı Arıyorum

Borsa Nedir?

Borsa Ne Demek?

Öncelikle belirtilmesi gereken borsada faaliyet göstermek için çok para gerekmediğidir. 100 Lira yada 1000 Lira fark etmez. Borsa bir pazardır aslında ve her pazarda olduğu gibi burada da alıcılar ve satıcılar bulunur. Ancak bu pazarda satılan ürünler farklılık gösterir burada satışa konu olan ürünler hisse senetleri, ticari mal olarak ifade edilen emtia, tahvil, bono gibi pek çok ürün yatırım aracı olarak genel bir terimle ifade edilmekte.

Bu pazarda alıcı ve satıcıların karşılaşması da gerekmemektedir taraflar adına aracılar işlemleri gerçekleştirirler. Elektronik ortamda sizin almak istediğiniz fiyattan verilen alım emri aynı fiyattan satmak isteyen birinin satış emri le eşleştiğinde işlem gerçekleşir. Bazen eşleşme gerçekleşmez bazı talepler beklemeye düşer böyle bir durumda ve siz emri iptal edebilir ya da beklemeye devam edebilirsiniz.

Borsada Nasıl İşlem Yapılır?

Borsada yatırım yapmak isteyen kimselerin resmiyet kazanması zorunlu ve resmiyet aracı kurumlar vasıtası ile gerçekleşmekte örneğin aracı Banka ya da aracı kurumlar gibi. Çalışılacak kurum Banka değil ise güvenilirlikleri ciddi biçimde araştırılmalı işlem ücretleri ve oranları başlangıçta öğrenilmelidir.

Güven ve resmiyet aşaması geçildikten sonra yatırım hesabı açılarak istenilen miktar para ile işleme başlanılabilir. Ancak işlem yapmadan ve hesap açmadan önce nereye ne kadar yatırım yapılacak sorularına yanıt teşkil edecek portföyü çalışıp oluşturmak riskleri azaltmak yönünde yararlı bir çaba olacaktır.

Profesyoneller borsada asla tek bir yatırım aracı kullanmayın mutlaka diğer unsurlara da yer verin diyorlar. Borsanın uzman aktörleri paranızı değişik yatırım araçlarına farklı oranlarda dağıtın tavsiyesinde bulunurken, dağıtma yönteminin riskleri azalttığı kazanç şansını yükselttiği bilgisine de vurgu yapıyorlar.

Hisse Senedinde Alım-Satım Nasıl Yapılır?

Hisse senedi alıma uygun oran olduğunda ve gelecekte değer kazanacağı düşünülüyorsa alıcının emri ile aracı tarafından alınarak portföye dahil edilir. Satış düşünüldüğünde yine aracıya sat emri verilerek işlem borsaya bildirilerek gerçekleştirilir ve sonuç başarılı ise kâr elde edilir.

Hisse senetleri fiyatlarını etkileyen ulusal ve uluslararası pek çok etken vardır bu nedenle piyasaları iyi takip etmek borsada başarılı olmanın ana koşuludur. Borsa faaliyetlerinin profesyonelleri borsada başarılı olmanın bazı koşulları bulunduğunu bu koşulların en başında sabırlı olmak geldiğini bilgi edinmek ve izlemek gerektiğini ifade ediyorlar.

Borsanın temel mantığı ucuza al – yükselince sat eylemine dayanmaktadır. Ne zaman alınıp satılırsa ve ne şekilde yapılırsa kazanç sağlar sorusu da borsanın bilgi gerektiren deneyim gerektiren tarafını koymaktadır ortaya.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için: Borsa Nasıl Öğrenilir?

Borsada Başarılı Olmak İçin Ne Gerekir?

 • Borsada işlem gören ürünler hakkında bilgi sahibi olun
 • Piyasayı izleyin ve piyasa hakkında bilgi sahibi olun
 • Belirli bir hedef edinin
 • Yatırım hedefiniz doğrultusunda stratejiler geliştirmeye kafa yorun
 • Başkalarının sözü ile hareket etmeyin
 • Hangi hisse senedini hangi seviyede satacaksınız kararını verecek kadar borsayı öğrendikten sonra işleme başlayın
 • Borsada başarılı olmak için ülkenizde ve dünyadaki gelişmeleri izlemek durumundasınız (Dünyanın En Büyük Borsaları)
 • Borsada herkes para kazanmak istediğinden kolay bir teknik yoktur Pazar hakkında her bilgiyi edinmek, strateji geliştirmek ve izlemek kazanç için tek yoldur.

Hisse Senetleri Ne Zaman Düşer?

Ekonomi büyüyorsa hisse senetlerinin değerinin yükseldiğini belirtiyor kaynaklar. Faizler artıyorsa ekonomik büyüme durgun döneme girmişse hisse senedi fiyatları düşüşe geçecektir açıklaması yapılmakta.

Risklerden korkan kimselerin risk oranı yüksek hisse senedi almaları önerilmez risk oranı düşük hisselerde kazanç az ama daha güvenlidir bunun yanında spekülatif olarak değerlendirilen risk oranı yüksek hisselerde kazanç fazladır.

Borsanın İncelikleri Nelerdir?

Borsada başarıl olmanın en önemli etkenlerinden biri ne istediğinizi iyi bilmenizdir.

 1. Hisseleriniz değer mi kazansın istiyorsunuz?
 2. Güven mi istiyorsunuz?
 3. Akış hızı mı istiyorsunuz?
 4. Gelir mi istiyorsunuz?

Profesyoneller aynı anda 4 isteğinizin birden gerçekleşmesinin mümkün olmadığını bu hedeflerden birini kendinize amaç edinmeniz gerektiğini söylüyorlar. Akış isteyen ki borsada likidite olarak yaygın biçimde kullanılan faaliyet yüksek kazanç dolayısı ile yüksek risk içermekte güven seçeneği ile birlikte hedeflenmesi asla mümkün olmamaktadır.

Borsada işlem gören unsurlar arasında dağıtım yapmak ve farkı oranlar uygulamak en güvenilir stratejilerden biridir bunun yanında ürünlerin seçimi için sizin biraz mesai harcamanız ve bilgi sahibi olmanız koşuluna vurgu yapılmakta.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz