Yatırımcı Arıyorum

Borsanın Tarihten Bugüne Gelişimi

Borsanın Tarihi

İlk BORSA 1487 yılında Belçika’nın Anvers kentinde eşya alım satımına dayanan bir Pazar niteliğinde doğmuş daha sonra Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a oradan Fransa’nın Lyon kentine oradan tüm Fransa’ya yayılmış.

Bir rivayete göre ise Fransa’da alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği bir han vardır hanın ismi  ‘Hotel des Bourses’ dir. Ve Pazar bu isim ile anılmaya başlanmış denilmektedir.

Alıcı ve satıcıların bir araya geldiği pazar, günümüzde karşı karşıya gelmeden ve aracılar ile alım satım işlemlerinin yapılabildiği bir yapı kazanmış. Borsa denilince akıllara ilk gelen hisse senedi olsa da uzmanlar alım satım işlemlerinin hisse senedi ile sınırlı olmadığı döviz, bono, emtia, tahvil gibi kıymetli değerlerin alınıp satılabildiğini belirtiyorlar.

Borsa Nedir?

Borsa, günümüzde resmi olarak denetimi devlet tarafından yapılan değerlerin alım satım işlemleridir şeklinde tanımlanmaktadır. Borsa Nedir?

06/10/1983 tarihinde 18183 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan ‘Menkul Kıymetler Borsaları Hakkında 91 sayılı kanın hükmünde kararname’ Türkiye’nin sermaye piyasalarını daha etkin hale getirmek perspektifi ile Türkiye’de menkul kıymetler alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesine elverişli ortam yaratmak amacı ile Türkiye’de menkul kıymetler borsalarının kuruluş esas ve şartlarını düzenlemektedir.

İstanbul Borsası

Kanun hakkındaki açıklama devam ediyor biz burada kısaca ifade edebilmek amacı ile kanunun giriş bölümünü aktardık. İstanbul Borsası, Sermaye Piyasası Kurulu’nun gözetim ve denetimi altında tüzel kişiliğe sahip bir kamu kurumudur şeklinde tanımlanmakta yasada.

Sermaye Piyasası Kurulu Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu, BORSA’ da kuralları koyan ve kuralların işleyişini denetleyen bir yapı. Şirketlerin hisselerini halka sunmaları Sermaye Piyasası Kurulu’nun izni ile gerçekleşiyor sadece kriterleri uygun bulunan şirketlere izin veriliyor izin verilen şirketlerin listesi Sermaye Piyasası Kurulu’nun kendi sitesinde yayımlanıyor.

Sermaye Piyasası kurulu, yatırımcının haklarını korumak için gerekli ölçütler oluşturmuş. Aracı kurumlarda uzman vasfı ile hizmet verecek kimselerde mesleki yeterlilik şartı aranmakta ayrıca kurumlara yetki durumlarını belirten belgeler vererek faaliyetlerini düzenlemekte olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Kanuna göre yatırımcıların faaliyetleri Sermaye Piyasası Kurulu’nda belirtildiğine göre, yatırım danışmanlığı, portföy yöneticiliği, Sermaye Piyasası araçları ile ilgili emirleri borsa sistemine iletebilecekleri, satışa aracılık edebilecekleri şeklinde sıralanmış.

Borsada işlem gören alım satıma konu olan değerli maden ya da tarım ürünü gibi yatırım malları emtia olarak tanımlanıyor hisse senedi, bono, tahvil gibi kâğıtlar da alım satıma konu olan değerler arasında.

Borsada kazanç elde etmenin temelini değerli kâğıt ya da emtia fiyatları düşer iken almak, yükseliyor iken satmak oluşturuyor. Borsa da yatırım yapmak isteyen kimseler kendilerine bir aracı kurum seçiyorlar daha sonra bu kişiler kendilerine bir liste oluşturuyorlar tabi ki bu liste özenle araştırmalar incelemeler neticesinde oluşturuluyor.

Borsaların olumlu ve olumsuz yanlarını uzmanlar değerlendirmişler borsada satışa uygun bulunan kriterleri uygun olan firmaların menkul değerlerini nakite çevirebilmeleri, vadeli işlem yapabilmeleri, aracı kurumların komisyon alabiliyor olması şeklinde sıralanmış. Olumsuz yönlerine gelince, seans sürelerinin sınırlı olması, spekülasyonların meydana gelebilmesi gibi durumlar belirtilmiş. Uzmanlar Borsa ya girmek için belli bir para miktarı zorunluluğu yok diyor 100 Lira ile de işlem yapıp para kazanılabileceğini söylüyorlar.

Uzmanların bir başka önerisi ise araştırmadan emin olmadan yatırım yapılmaması hususunda yatırım yapmadan önce hisselerini alacağınız firmayı araştırın uzmanların yorumlarını inceleyin uyarısında bulunuyorlar. Hisse senedi ile işlem yapılmasının daha kazançlı olabileceği ancak kazanma olasılığının yanı sıra büyük riskleri de içerdiği bu nedenle bir uzman yardımı ya da deneyimli kişiler tarafından işlemlerin gerçekleştirilmesinin daha doğru olacağı belirtiliyor. Borsa ve Forex Yatırımcısı Olarak Para Kazanmak

Borsada Hisse Senedi Almak

Hisse senedi alımında uzun vadeli yatırımları daha çok öneriyorlar firmanın araştırılması koşulu ile. Emtia alım satımlarına gelince arz ve talebi yüksek ürünlerin kendi borsası bulunduğu aktarılan bilgiler arasında. Borsa da gerçekleştirilen bir diğer uygulana vadeli işlemler. Bu uygulamanın bazı kriterleri olduğu vade süresi, teminat ve ücret gibi ölçütlerin Borsa da belirlendiği ifade ediliyor.

Riskin bulunduğunu özellikle belirten uzmanlar bir gün çok kazanırken bir başka gün hiç paranız kalmayabilir bu sebeple yeni başlayacak olanlar önce inceleyip Borsa da ki tüm işlemler işleyiş düzeni hakkında bilgi edinerek ortamda zaman geçirsinler önerisinde bulunuyorlar.

Öneriler arasında sabırlı olmak, piyasayı ve piyasada işlem yapan firmaları takip etmek yeterli gözlemden sonra hareket etmek de bulunuyor.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz