Yatırımcı Arıyorum

Büfe Açarak Para Kazanmak

Büfe Nasıl Açılır?

Büfe açmak ülkemizde en çok tercih edilen bir iş olsa da birçok insan yanlış yönlendirmeler ve yanlış kararlar nedeniyle büfe işinden para kazanamamaktadır. Büfenin en büyük artısı hızlı bir para akışı olmasıdır. Veresiye kültürü neredeyse hiç yok denilebilir. Etrafınızda birkaç esnaf varsa onlar dışında kimse ile veresiye iş yapmanıza gerek yoktur.

Buna ihtiyaç da duymazsınız. Genelde bu tür işletmelerde ne satıldığının önemi yoktur. Ortalama 30 TL altında hızlı tüketilen tüm ürünleri büfenizde satabilirsiniz. Gazete, tekel ürünleri, dondurma, meşrubat konuma göre limonata ve tost satabilirsiniz.

Büfe açmak için gerekli birçok malzeme vardır. Çay makinesi, raf, gazetelik, dolap, yazar kasa, sigaralık gibi birçok malzeme gerekir. Ancak bunlardan önce konumu belirlemeniz gerekir.

Büfe Nereye Açılır?

Büfe açmanın en ince detayı bu işletmeyi nereye açacağınızdır. 4 tarafından sadece bir tarafı açık olan bir kareyi boş bir caddeye rahatlıkla kurabilirsiniz. Ancak ondan önce belediyeye giderek düşündüğünüz yere büfe açılıp açılmayacağını öğrenmelisiniz.

Genelde tercihiniz sokak araları olmamalıdır. Okullara yakın noktalar, işlek caddeler ve otobüs duraklarına yakın noktalar ilk tercih olmalıdır. Bu tercihte acele etmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü yanlış bir tercih umutlarınızın yıkılmasına neden olacaktır.

Büfe Açmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Maliyeti yüksek bir iş değildir. Belediyeden alınan izinler, vergiler ve dükkan açma bedelleri ile 20 bin ile 50 bin TL gibi bir bedel ile sermayenizi oluşturabilirsiniz. Alacağınızın ürünlerinde buna eklenmesi ile birlikte kazancınız otomatik olarak artış gösterecektir. Ama sermayede bir değişiklik olmayacaktır.

Çikolata, dondurma gibi ürünler için gerekli malzemeleri ürünleri alacağınız firmadan edinebileceğinizi unutmamalısınız. Bu detaylar maliyetin düşmesine yardımcı olacaktır. Bu da büfeye daha çok ürün koymanıza yardımcı olacaktır.

Büfe Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Büfede para kazanmak için ilk yapılması gereken en üst seviyede ciroya ulaşmak olacaktır. Günlük 500 TL minimum yapan bir büfeniz olduğunda günlük 100 TL kar etmiş olacaksınız. Genelde kar oranı %20 ile %30 arasında değişmektedir. Bu detay aylık kazancınızın 3.000 TL olması anlamına geliyor. Lakin açacağınız büfe iyi bir konumda olursa, aylık ortalama 10 bin TL kazanmaya çok yatkın olacaktır.

Ciro seviyenizi arttırmak için sürekli eklemeler yapabilirsiniz. Tek başına çalıştırılabilir ancak geç saatlere kadar çalıştırılacaksa ek olarak bir kişiyi daha işe almakta fayda var. Ancak kazanç düşünüldüğünde bu yüksek bir maliyet getirmeyecektir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    Yuksel Oden yorumu:

    Maliyet, kazanc gibi para tutari iceren bilgileri verirken bu bilgileri verdiginiz tarihi de belirtmeniz dogru olur. Aksi takdirde, siz 2020 yilinin 10,000 TL’sinden bahsedersiniz ama okuyucu bunu 2022 yilinda okuyorsa verdiginiz rakamlar eskimis olacak ve bir anlami kalmayacaktir. Yukaridaki yazinizda oldugu gibi.

Yorumunuz