Yatırımcı Arıyorum

Buluş ve Fikirler İçin Yatırımcı Bulmak

Çevremize baktığımızda gördüğümüz her şey; yeni bir buluş ve fikirlerin bir eseridir. Hatta bu fikir ve buluşlardan ilham alarak, aklımıza başka yeni fikirlerin geldiği zamanlar olmuştur.

Aslında her insan, potansiyel bir girişimcidir. Bir icat yapabilir ya da aklına hayata geçirilebilecek bir fikir gelebilir. Ancak çok azı bu fikrini ortaya atıp, girişimlerde bulunabiliyor maalesef. Gerçek girişimci ise, aklına gelen fikri ya da buluşunu, insanların hizmetine sunmak için girişimde bulunan kişidir.

İcat ve buluşların en büyük amacı, günlük hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Ve gerçekten de pek çok icat ve buluş, hayatımızda hem büyük değişikliklere yol açmış hem de günlük hayatımızı kolaylaştırmıştır.

Fikri ya da buluşu faaliyete geçirmek için kişiler bir yatırımcıya ihtiyaç duyar ve yatırımcı arayışına girer. Gerekli sunumlarını ve belgelerini hazırlar, yatırımcıyı aramaya başlarlar. Eğer buluşu ya da fikri akla uygun ise ve hayata geçirilecek düzeyde ise, bir veya daha fazla yatırımcı bulabilirler.

Yeni Buluş (İcat) Nedir?

Telefon bir icattır. Otomobil bir icattır. Bilgisayar bir icattır. İcatlar, insanlığın hizmetine sunulduğu andan itibaren bir devrin, bir toplumun işleyişini ve kaderini değiştiren varlıklardır.

İcatlar hemen ortaya çıkmaz. Emek ve çabanın, iyi bir araştırma ve gelişmenin sonucunda ortaya çıkar. Bazı icatlar da tıpkı telefon gibi, tamamen şans eseri ortaya çıkmıştır. Bu araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yapılması için de sermaye ve buna bağlı olarak da bir yatırımcı bulma zorunluluğu meydana gelmektedir.

Albert Einstein, Graham Bell gibi dünyanın kaderini değiştiren mucitler, icat ettiklerini sadece bir fikir olarak saklayıp hayata geçirmemiş olsalardı, bugün elektrik, ampul, buzdolabı ve otomobil gibi pek çok şeyden mahrum yaşıyor olabilirdik. İcat = cesaret, bu konuda birbiriyle oldukça bağlantılıdır.

Konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

İcat ve İnovasyon Arasındaki Fark

İcat, yeni bilimsel veya teknik bir fikrin düzenlenmesinin ve başarısının bir sonucudur. Bir icadın (buluşun) patentli olması gerekir. Aksi halde buluş başkası tarafından çalınıp ya da kopyalandığı takdirde, gerçek icatçıdan önce patentlendiyse, onun adıyla tanınabilir. Bir icadın patentlenebilir olması için yeni olması, kullanışlı olması gerekir. Buluş olarak adlandırılması için de, fikrin uygulanabilir olduğunun da kanıtlanması gerekir.

Bir ürün üzerindeki inovasyon çalışması, asla bir icat değildir ve icat ile karıştırılmamalıdır. Bir şeyin icat olması için en önemli kriteri yeni olması yani daha önce hiç kimsenin haberinin olmaması gerekir. İnovasyon, bir ürünün ekonomik maliyetle tekrarlanması ve bir üst seviyeye yükseltilmesi anlamındadır. İcat ise, büyük yeniklere yol açar ve hepsi ekonomik maliyetle tekrarlanamaz.

Bir örnekle açıklamaz gerekirse; Alexander Graham Bell’in 1876 yılında, bir şans neticesi telefonu bulması bir icattır. Cep telefonu ise, daha önce zaten icat edilmiş olan telefonun, kablosuz kullanıma olanak sağlaması ve daha yenilikçi olması nedeniyle, aslında bir icat değil, bir inovasyon çalışmasıdır. Fakat pek çok yerde cep telefonu icat olarak kabul edilir.

Yeni Buluş Bulunduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Yeni bir buluş yani icat bulunduktan sonra, yapmanız gereken ilk iş, Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yaparak, icadınızı güvence altına almak olmalıdır. Böylece, icadınız başkaları tarafından çalınıp piyasaya sürüldüğünde, tüm yasal haklarınızı korumuş olursunuz. Bir patentin geçerlilik süresi 20 yıldır. Bu süreden sonra yenileme yapılabilir.

İcadın patentlenebilmesi için;

Yeni olması, faydalı olması, uygulanabilir olması, başvurudan evvel dünyanın herhangi bir yerinde sözlü ya da yazılı bir şekilde açıklanmamış olması gerekir.

Kapsamlı Bir Dosya Hazırlamak

İcadınızı, neler yaptığınızı, nasıl yaptığınızı, bütçenizi, ihtiyacınız olan sermayeyi, araştırma-geliştirme kapsamında olup olmayacağı gibi durumları belirten bir kapsamlı dosya hazırlamanız, icadınızı anlatmak ve gereksinimlerinizi belirlemek için yararlı olacaktır. Dosyayı, kendinize yatırımcı bulmak için kaç yere müracaat edecekseniz, o sayıda hazırlamanız, başlıkları göndereceğiniz yere göre düzenlemeniz önerilir.

Bir plan oluşturmak her zaman yararlıdır ve bu iş planı olan dosyanız, tüm sorulara yanıt verecek şekilde düzenlenmelidir.

Not: Kobi Vadisi olarak girişimciler için ücretsiz olarak sağladığımız yatırımcı sunum şablonu‘nu kullanabilirsiniz.

Buluş ve Fikirleri Hayata Geçirmek İçin Nasıl Yatırımcı Bulunır?

Bir icadı bulmak kadar, onu hayata geçirmek de önemlidir. Pek çok icat, hem araştırma-geliştirme hem de üretim safhasında yüksek maliyetli olabilir. Bunun için icadı yapan kişi / kişiler, icatlarının halka hizmet olarak kullanılması için, sermayeleri yeterli değilse, yatırımcı arayışına girebilirler.

Potansiyel Yatırımcılar Kimlerdir?

Bazı kurumlar ve kuruluşlar ya da kişiler, hayata geçirilebilir ve insanları etkileyebilecek icatlara özellikle yatırım yapmaktadır. Bunlar;

1- Üniversiteler

Bilim ve ilim yuvası üniversiteler, özellikle kendilerini ilgilendiren alanlardaki icatlara ve fikirlere açık olup, bunlara yönelik yatırım faaliyetlerinde bulunmaktadır. İcat yapanın üniversitelere başvurması sonucu, başvurular değerlendirilir. Uygulanabilirliği ve topluma ne gibi yararı olduğu analiz edilir ve buna göre bir karara bağlanır.

Pek çok üniversitenin, kendilerine gelen projelere yatırım yapmak ya da araştırma-geliştirme faaliyetlerine destekte bulunmak için fonları bulunmaktadır. Dönem dönem üniversite öğrencileri için icat yarışmaları düzenlenir ve seçilenler ödüllendirerek, finansman destek sağlanır.

Eğer bir üniversite öğrencisi bir mucitseniz, bu yarışmaları takip ederek katılabilir ve icadınıza yatırım yapacak üniversiteyi bulabilirsiniz. Ayrıca icadınızla ilgili bilgilerin olduğu kapsamlı dosya hazırlayarak, araştırma sonucu belirlediğiniz üniversitelere dosyanızı göndererek de kendinize yatırımcı bulabilirsiniz.

2- İş Arkadaşları ve Aile Üyeleri

Bir kişiye yapacağı her işte en büyük desteği, kendisine inanan ve yapabileceğine güvenen aile üyeleri, iş arkadaşları ve yakın çevresi verir. Bu yüzden bir işe başlayacağınız zaman ya da finans desteğine ihtiyacınız olduğunda, yatırımcı olarak bu kişilere rahatça başvurabilirsiniz. Size destek vereceklerdir.

Aile üyelerini ve yakın çevrenizi bir araya toplayın. Onlara icadınızdan bahsedin, görüşlerini alın ve desteklerini isteyin. Hazırlamış olduğunuz iş planınızı göstererek, neler yapabileceğinizi ve onlara da getirisinin ne olduğunu açıklayın. Sonuçta aileniz ya da iş çevrenizden en yakınınız olsa bile, paralarını kaybedecekleri hiçbir işe, kimse yatırım yapmak istemez. Bu nedenle iyi hazırlanmalı ve kendilerini ikna etmelisiniz.

3- Online Yatırım Kanalları ve Girişimci Topluluklar

İcadınıza ve fikrinize yatırımcı bulmak için, yatırımcıları ve girişimcileri bir arada buluşturan online kanallar, size büyük yarar sağlayacaktır. Online kanallara üye olun. Facebook ve LinkedIn gibi sosyal platformlar, online girişimci toplulukları ve yatırımcı kişileri bir araya getiren platformlardır ve buralardan ilan verdiğinizde, kendinize rahatça yatırımcı bulabilirsiniz.

Ayrıca yine yatırımcı ve girişimcileri bir araya getiren ve iletişim kurmalarını sağlayan web siteleri de aynı şekilde online olarak yatırımcı bulmanızı sağlar. Bir ilan verdiğiniz takdirde, yatırımcı size ulaşacak ve fikir veya icadınızın hayata geçirilmesine destek olacaktır.

Not: eğer sizde; buluşunuz, icadınız, fikirleriniz için yeni yatırımcılara ulaşmak istiyorsanız, Türkiye’nin en büyük melek yatırımcı ağı olan Kobi Vadisi web sitesinden faydalanabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: yatırımcı arıyorum sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

4- Melek Yatırımcılar

Maddi durumu iyi varlıklı kişiler, yatırımlarını en iyi şekilde değerlendirmek için, akıllarına yatan projelere, fikirlere ve icatlara sürekli destek vermektedirler. Bu kişilerin destek vermesi için, kazanabilecekleri bir fikir ve icat olması önemlidir. Bu melek yatırımcı, bir aile üyesi, yakın bir arkadaş, bir doktor, bir bilim insanı ya da zengin bir sanayici olabilir. Bir melek yatırımcı genelde %25 üstü gelir getirecek fikirlere ve icatlara yatırım yaparlar.

Yalnız melek yatırımcı ile ilgili dikkat etmeniz gereken bir husus vardır. Şöyle ki: bazı melek yatırımcılar, bir süre sonra kontrolü ele almaya çalışırlar. Bunun için icadınız ve fikrinizi korumak için, yatırımcı aramaya başlamadan evvel muhakkak patentini almanızı önemle tavsiye ediyoruz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    İsmet Akyüz yorumu:

    Merhaba gerçek proje var teknik mekanik icad.kendim ciraktan yetişme tornacı sanat okulu torna tesviye mezunu .meslek yüksek okulu makina mezunu kamuda 30 yıl makina teknisyeni olarak çalışan ve emekli makina teknikeri makina teknisyeni ve torna freze taşlama vargel ustasıyım 2015 ten beri kimseyi ikna edemedim çünkü Bayburt sanayi kültürü olmayan bir yer üniversiteler muracatimda anlat gibi laflar her şey kanun üzerine kimseyi ikna edemedim Selçuklu ve Osmanlıda kayıtlı bir ailenin usagiyim çok büyük bir proje hep dünyadan para vererek alınan bilgiler yaşayan millet işin erbabiyiyim saygılarımla

Yorumunuz