Yatırımcı Arıyorum

Burger Restoranı Açmak

Burger Salonu Açmak

Son yıllarda fast food ürünlerine ilginin artmasıyla birlikte tüketim oranları da oldukça fazla artmıştır. Girişimciler için bu talebi karşılamak için burger salonu açma iş fikri oldukça kârlı bir fikir haline gelmiştir.

Burger Salonu Açmak İçin Gerekli Olan Belgeler

Girişimcilerin burger salonu açmak için bazı belgeleri sağlaması gerekmektedir. Burger salonu açarak gelir elde etmek isteyen girişimcilerin sağlaması gereken belgeler ve süreçler şu şekildedir;

 • Burger salonu açmak isteyen girişimcilerin ilk önce belediyelere başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Belediyeye başvuruda bulunan girişimcilerin kuruluş izni ve faaliyet izni almaları gerekmektedir. Belediyelere başvuruda bulunan girişimcilerin belediye tarafından istenen belgeleri tamamlaması gerekmektedir.
 • Girişimcilerin faaliyet izni ve kuruluş izni aldıktan sonra restoran kiralamaları veya satın almaları gerekmektedir. Açılacak olan burger salonunun faaliyet gösterdiği konuma göre işyerini satın almaları veya kiralamaları değişim gösterebilir. Girişimcilerin işyerini kiralamaları halinde kira kontratı belgesini sağlaması gerekmektedir.
 • Girişimcilerin burger salonu açmak için yapması gereken bir diğer işlem ise vergi kaydı oluşturmaktır. Vergi kaydını oluşturmak girişimcilerin yasal olarak vergi verebilmesi için önemli bir adımdır. Girişimcilerin vergi levhası bilgilerini içeren bir belgeye ihtiyaçları olacaktır.
 • Girişimcilerin izin alma aşamasında başvuru beyan formuna ihtiyaçları olacaktır.
 • Burger salonu açmak isteyen girişimcilerin şahıs olması halinde 2 adet vesikalık fotoğrafı
 • Esnaf ve Sanatkârlar Odası Kaydı. Bu nedenle girişimcilerin burger salonu açmadan önce bulundukları konuma göre esnaf ve sanatkârlar odasına kayıt olması gerekmektedir.
 • Hijyen belgesi. Hijyen belgeleri insanların sağlığına zarar veren ortamlarda alınan tedbirleri içeren bir eğitim sonraki katılımcıya verilen bir belgedir. Burger salonu açma iş fikri gıdaya dayalı olması nedeniyle hijyen belgesi alma şartı taşımaktadır.
 • İşletme kayıt belgesi

Burger Salonu Açmak İçin Gerekli Olan Ekipmanlar

Burger salonu açma iş fikri maliyeti yüksek olan bir fikirdir. Bu nedenle girişimcilerin önceden maliyetlerini hesaplaması ve sermayelerini belirlemeleri gerekmektedir. Bir burger salonunda bulunması gereken alet ve makineler kuruluş aşamasında olan girişimciler için maliyet oluşturacaktır. Girişimcilerin burger salonu açarken ihtiyacı olan alet ve makineler şu şekildedir;

 • Mutfak ve salon için gerekli olan inşaat ve tesisat
 • Mutfak ve salon demirbaşları ve servis aletleri
 • Ses ve görüntü sistemleri
 • Dondurucular
 • Izgaracı
 • Servisler
 • Kızartma makineleri
 • Masa, sandalye
 • Mutfak aletleri (tabak, çatal ve bıçak gibi)
 • Soğuk içecekler için soğutucu dolabı
 • Bulaşık makinesi
 • Masa üstleri için ihtiyaçlar (peçetelik, baharatlık gibi)
 • Yazar kasa, pos cihazı, adisyon ve faturalar
 • Burger salonu için tabela
 • Aydınlatma

Girişimcilerin en temel ihtiyacı olan malzemeler bu şekildedir. Ancak girişimcilerin kuracakları burger salonunun konseptine göre ihtiyaç duyacakları alet ve makineler değişim gösterebilecektir.

Burger Salonu Açma Maliyeti Nedir?

Girişimcilerin burger salonu açma maliyetleri oldukça yüksek olabilir. Burger salonu açmak isteyen girişimcilerin iyi bir salon açması halinde ortalama 500.000 TL en fazla ise 1.000.000 TL civarı maliyeti olabilir. Burger salonu maliyetleri konsepte, konuma ve sağlanan alet, makinelere göre değişim gösterecektir. Girişimcilerin burger salonu açması halinde oldukça iyi gelir sağlaması mümkündür bu nedenle burger salonu açma maliyetlerini hesaplaması ve karşılayabilmesi gerekir. Girişimcilerin büyük bir burger salonu yerine küçük bir burger salonu açmak istemeleri halinde maliyetleri ortalama olarak 100.000 TL ciarı olacaktır.

Burger Salonu Kazançları

Burger salonu açan girişimcilerin kazanç elde edebilmesi pek çok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Salonun bulunduğu konum, ürün çeşitliliği, müşteri memnuniyeti, giderler, çalışanlar, konsept, kira giderleri gibi pek çok faktör burger salonlarının kazançlarına etki etmektedir. Girişimcilerin burger salonunu oldukça işlek bir konuma açması halinde aylık kazancı giderlerinde çıkarılmasıyla ortalama olarak 20.000 TL olacaktır. Girişimcilerin burger salonundan elde edecekleri kazançlar pek çok faktöre dayandığı için 20.000 TL ortalama olarak belirlenmiş bir sayıdır. Küçük bir burger salonu açmak isteyen girişimcilerin kazançları daha az olabilir ve aylara göre kazançlar değişim gösterebilir.

Burger Salonu Nasıl Açılır?

 • Burger salonu açmak isteyen girişimcilerin ilk önce rekabet yapısını incelemesi gerekmektedir. Rekabet gücünün yüksek olduğu bir bölgede faaliyet gösteren girişimcilerin olumsuz sonuçlar elde edebilir. Bu nedenle girişimcilerin ilk önce rekabet durumunu analiz ederek doğru yeri tespit etmesi gerekir.
 • Burger salonu açmak isteyen girişimcilerin yeterli sermaye miktarını bir araya getirmesi gerekmektedir. Burger salonu için gerekli olan ekipmanlar, personel kadrosu, dağıtım kanallarının seçilmesi gibi maliyet unsurlarını dikkatli şekilde incelemesi ve planlı olması gerekir. Bu nedenle girişimcilerin burger salonu açmadan önce yeterli sermayeyi oluşturması gerekir.
 • Girişimcilerin burger salonu açabilmek için bağlı bulunulan belediyenin internet sitesinden veya belediyenin olduğu yere giderek başvuru formu doldurması gerekmektedir. Başvuru formunun ardından gerekli olan belgeleri sağlaması gerekir. Sağlık Bakanlığı denetimlerini göz önünde bulundurularak tüm kurallara uygun şekilde burger salonunun faaliyette bulunması gerekir.
 • Girişimcilerin burger salonu açmadan önce başarılı olan burger salonlarını incelemesi ve uygun bulunulan durumlarda devir alması mümkündür.

Ayrıca bu sektörde yeni bir iş kurmayı düşünüyorsanız, yerli veya yabancı birçok markanın franchise sistemini alarakta çalışmalarınızı devam ettirebilirsiniz. Arzu ederseniz, Kobi Vadisi platformunda yer alan hamburger bayiliği veren firmaları araştırabilirsiniz.

Burger Salonu Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Girişimcilerin fastfood ürünlerine olan talebi karşılamak için açacakları burger salonlarında dikkat etmesi gereken pek çok faktör bulunmaktadır. Rekabet gücünün yüksek olduğu fastfood sektöründe dikkat edilmesi gereken faktörler şu şekildedir;

 • Konsept

Yeni açılan burger salonlarında konsept oldukça önemlidir. İşletmelerin oluşturacakları konseptler hedeflenen kitlenin ilgisini çekebilecek, sürekli gelmelerini sağlayabilecek, göze ve kulağa hitap eden bir konsept seçimiyle oluşturulmalıdır. Aynı zamanda girişimcilerin menü oluşturma aşamasında konseptlerinin oldukça iyi olması gerekir. Tüm ürünlerin listelendiği, fiyatlarının belirlendiği bir menü konsepti ile girişimcilerin iyi sonuçlar elde etmesi mümkündür. Hedef kitleye sunulan konseptte standarttın dışında işletmeyi öne çıkarabilecek özel spesiyallerin oluşturulması olumlu bir izlenim yaratılmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda girişimcilerin hijyen konusunda hedef kitlesine güven sağlaması gerekmektedir.

 • Konum

Girişimcilerin burger salonu açmaları halinde en dikkat etmesi gereken faktörlerden biri konumdur. İşlek bir cadde ve insanların yoğun olduğu konumlarda girişimcilerin burger salonu açmaları kazançlarını arttırmalarına yardımcı olacaktır. Girişimcilerin konum araştırması yaparken hedef kitlesine yakın konumları tercih etmeleri gerekmektedir. Daha önce belirli bir konumda faaliyet göstermiş olan ancak burger salonunu kapatmış olan işletmeleri inceleyerek kapatma nedenlerini araştırmak girişimcilerin konum belirlemesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda girişimcilerin belirledikleri konumda bulunan burger salonlarını tespit ederek rekabet gücünü analiz etmesi gerekmektedir. Rakiplerini tespit eden girişimcilerin burger salonlarının avantajlı ve dezavantajlı yönlerini inceleyerek bir konsept oluşturması mümkündür.

 • Fiyat

Girişimcilerin burger salonu açarken ürünleri için hedef kitlesine yönelik olan fiyatları iyi belirlemesi gerekmektedir. Hedef kitlesinin aylık gelir miktarını bilen bir girişimcinin fiyatlandırma stratejisini daha iyi belirleyebilmesi mümkündür. Bu nedenle maliyetlerin göz önünde bulundurulmasıyla hedef kitleye yönelik olarak fiyat belirlenmesi gerekmektedir.

 • Müşteri Memnuniyeti

Girişimcilerin burger salonu açmaları halinde hangi konumda ve hangi konseptle olursa olsun müşteri memnuniyetine önem vermesi gerekmektedir. Müşterilerin beğenmediği ürünleri sunmaya devam eden işletmelerin kâr elde etmesi mümkün olmayabilir. Bu nedenle girişimcilerin müşterilerin öneri ve şikâyetlerine önem vererek ürünlerini değiştirmesi veya geliştirmesi gerekmektedir. Müşteri memnuniyetinin en önemli kaynaklarından biri servis hızı ve personellerdir. Girişimcilerin servisleri hızlı şekilde yapabilmesi için yeterli kadroyu oluşturması ve oluşturulan kadroya gerekli eğitimleri sağlayarak müşteri memnuniyetini arttırabilmesi mümkündür.

 • Kanunlar

Burger salonu açmak isteyen girişimcilerin sağlık ile ilgili olan kanunlara dikkat etmesi gerekir. Gıdalara yönelik olarak belirlenen kuralları girişimcilerin incelemesi ve uygulamak için faaliyetlerde bulunması gerekir.

 • Reklam

Burger salonu açmak isteyen girişimcilerin reklamcılık ve pazarlama faaliyetlerine önem vermesi gerekir. Rekabetin yüksek olduğu sektörlerden biri olan burger salonu işletmek girişimcilerin hedef kitlesi tarafından tercih edilebilmesi, bilinirliğini arttırabilmesi için reklam ve pazarlama faaliyetlerine özen göstermesi gerekmektedir.

Öneri

Burger restoranı iş modeliyle birlikte çalıştırabileceğiniz veya yine bu sektörde hizmet verebileceğiniz Steakhouse Açma – İş Fikri adlı içeriğimizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorum(1)

 1. Cevap yaz
  ersen uyanık yorumu:

  çok doğru tespitler bir kurye olarak fikirlerinizi ve bilgilerinizi çok beğendim çok teşekkür ediyorum…

Yorumunuz