Yatırımcı Arıyorum

Bütçe Hesabı ve Kemeri Biraz Sıkmak

Bütçe Hesabı Yapmak

Ekonomi adlı yazımızda ekonominin hayatımıza ne kadar estetik olarak işlendiğini hatta DNA’mızın bir parçası olduğunu yazmıştık. Fakat bizler her zaman sizin yanınızda olsak da bir ekonomist değilseniz bu tür işlerinden içinden çıkmak, analitik bir bütçe hesabı yapıp, belki tasarrufa gitmek onca işin arasında sizi bir hayli zorlayacaktır.

Her zaman olduğu gibi istekleriniz doğrultusunda sizinle olmaya çalışmaktayız. Gelin, nasıl daha mantıklı tasarruf edebileceğiniz ve gelirleriniz ile giderleriniz arasında nasıl doğru hesaplamalar yapacağınızı inceleyelim.

Bütçe Hesabı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Ana giderleriniz ve ek giderlerinizi kendinizi kandırmadan hesaplamalısınız.

Giderlerinizi hesaplarken biraz moraliniz bozulabilir ve sürekli “Ben buraya bu ay, bu hafta harcama yapmam, şuradan kısarım.” gibi hayal ürünü cümleler kurabilirsiniz. Üzgünüm ama kendinizi kandırmanızın ay sonundaki tek getirisi hayal kırıklığı olacaktır.

Aylık ya da haftalık mutfak masrafları, faturalar, çocukların harçlıkları ya da varsa yurt, servis paraları ve o döneme ait alışveriş masrafları ana harcamalarınız arasında yer alır. O döneme ait ödenmesi gereken bir borcunuz ya da bir taksitiniz varsa bu giderleri de listemize eklemelisiniz.  Bunları listenin en başına kendinizden emin ve üzgün bir şekilde yerleştirmeniz gerekiyor. Daha sonra bazı dönemler harcama yaptığınız konuları eklemeli, son olarak da karşılaşabileceğiniz birkaç sorunla ilgili öngörüde bulunup oraya da tahmini bir bütçe ayırmalısınız.

Tasarruf döneminde herhangi bir sürprizle karşılaşmamanızı ve bu ayırdığınız kötü sürpriz bütçesinin de ay sonunda yanına kalmasını diliyoruz. Listemiz tamamlanmış gibi görünüyor. Kişiden kişiye değişen bu listeye kendi eklemeniz gerekenleri de ekledikten sonra bir çizgi atıp toplama işareti yerine çıkarma işaretine basmadan toplama yapmalısınız. Giderlerinizi net olarak hesapladığınızı düşünerek bu başlığı geçiyoruz.

– Ana gelirinizi ve varsa ek işlerden gelen ek gelirleri listelemeli ve toplamalısınız.

Maalesef gelirlerinizi hesaplamak tahminimizce giderlerinizi hesaplamanızdan çok daha kısa sürecektir. Temel gelirinizi oluşturan maaşınızı ya da kendi işinizin patronuysanız ortalama aylık gelirinizi yazınız. Eğer varsa size ek gelir getiren işleri belirleyip o ay ki gelirlerini de listenize eklemeniz gerekiyor. Size o ay ya da dönem gelecek bir zamanında verdiğiniz bir borç, kirasını aldığınız bir ev, dükkan ya da geçmişte taksitle satışını yaptığınız şu an tahsil etmekte olduğunuz bir para varsa gönül rahatlığı ile gelirler listesine ekleyebilirsiniz. Umarız saydığımız örneklerden çok daha fazla geliriniz vardır. Şu anlık bizden bu kadar, listenin altına çizgiyi çekip toplama işlemini yapın.

– Hesabını yaptığınız bütçe dönemi için hangi giderlerden feragat edebileceğinizi belirleyin.

Aslında bu noktada kendinize ilk soracağınız soru kemerinizin ne kadar sıkılması gerektiğidir. Ne büyüklükte bir tasarrufa gideceğinizi net sınırlarla belirlemeli, hatta o dönemin sonunda kenara ne kadar para koymanız gerektiğini net olarak belirlemelisiniz. Kendimize bir hedef koyduğumuza göre bu hedefe ulaşmak için savaşmaya başlayabiliriz.

Gider listesini önünüze alıp gerçeklerden uzaklaşmadan hangi başlıkların ihtiyaç hangilerinin istek olduğunu belirleyin. Tasarruf yapmak istediğiniz ölçüde isteklerinizden vazgeçmeli, para biriktirmek için lüksten vazgeçmelisiniz. Size ihtiyaç gibi gözüken bazı şeyler aslında lüks ihtiyaçların içinde yer alabilir. Size tavsiyemiz her maddenin üzerinde olabildiğince düşünmeniz.

Bütçe Yaparak Ek Gelir Elde Etmek

– Ek gelir kazanabileceğiniz bir zamanınız ya da bir işiniz var mı? Bu dönem için daha fazla çalışarak daha fazla gelir elde edebilir misiniz?

Bu noktada da kendinizi ve yaptığınız işi iyi tanımalı bulunduğunuz konuma göre daha fazla gelir elde etmek için çabalamalısınız. Tasarruf yapmak için giderleri düşürmek kadar gelirleri de artırmak gerektiğini belirmek isteriz. Ek iş yapmaya karar verip bu doğrultuda zaman ayırdığınızda önünüzde birçok seçenek olacaktır. Sayfamızdan isteğiniz doğrultusundaki hizmeti alıp yararlanmak için ek işleri araştırabilir, mevcut makaleleri okuyabilirsiniz. Ayrıca zaten halihazırda bir projeniz varsa bu projenizi ek gelir olarak hayata dökmek için yatırımcı bulabilir, bununla ilgili ilanlar verebilirsiniz. “yüzlerce yatırım ilanı ve kolay kullanımı ile Türkiye’nin lider ilan portalı Kobi Vadisi” her zaman olduğu gibi bugün de sizinle birlikte olmakta ve tüm imkanlarını önünüze sermektedir.kobi vadisi

Yorumunuz