Yatırımcı Arıyorum

Girişimciler İçin Gerilla Pazarlama Teknikleri

Gerilla Pazarlama Nedir?

Guerilla Marketing teriminin Türkçe’ye uyarlanmış haline gerilla pazarlama denilmektedir. Gerilla pazarlamanın amacı bütçesi küçük hayalleri büyük girişimcilerin işletmeleri için yaratıcı reklamlar yaratması ile satış ve pazarlama alanında daha çok kazanç sağlamaktır. Ve bu reklamlar genelde alışılmadık tarzda olan reklamlardır. Bu sadece bütçesi küçük işletmelerin değil aynı zamanda büyük şirketlerinde son zamanlarda kullanmaya başladığı pazarlama tekniğidir. Çünkü gerilla pazarlamanın sonucu çoğunlukla avantajlı olmaktadır.

Gerilla pazarlama tekniğinde çok daha akılda kalıcı ve dikkat çekici reklamlar tasarlanmaktadır. Bu yüzden gerilla pazarlamanın temelinde yüksek hayal gücü etkisi bulunmaktadır. Günümüzde birçok firma yaratıcı reklamlar oluşturmak için çoğu zaman büyük bir ekip çalıştırmaktadır. Onların maaşları için vereceği bütçe reklam sonucunda elde edilen gelirlerden çok daha düşük olacağı için göz ardı edilebilir bir gerçektir.

Gerilla pazarlama tekniği çoğunlukla halka açık ve büyük alanlarda gerçekleştirilir. Reklam panoları yerine insanlar ile doğrudan iletişim sağlamak amacıyla kabalık ve büyük alanlarda daha çok uygulanan gerilla pazarlamanın avantajı bütçesinin düşük olmasının yanında getirisinin büyük olmasıdır. Gerilla pazarlama tekniğinin en büyük amacı insanlar ile duygusal yönden iletişim kurmayı sağlayıp onu markaya yönlendirmektir. Bu kimi zaman komik bir reklam olurken kimi zaman da heyecan verici bir reklam şeklinde kendini göstermektedir.

Gerilla pazarlama tekniklerinde en zorlanılan konu ise hedef kitleye ulaşabilecek alanı doğru seçmektir. Çalışmanın yapılacağı alan doğru seçildiği zaman başarı getirmemesi içten bile değildir.Gerilla Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Uygulama biçimleri ve uygulama alanları olarak gerilla pazarlama teknikleri farklı türlere ayrılmaktadır. Gerilla’ma tekniklerini ve türlerini öğrendiğinizde siz de kendi işletmeniz için bunu uygulayabilirsiniz. Bu sayede işletmenizin kazancının nasıl arttığını siz de gözlerinizle göreceksiniz.

Çevre Pazarlama

Çevre pazarlama tekniği çevresel birtakım elemanları kullanarak yapılan bir tür gerilla pazarlama tekniğidir. Burada başarının sırrı çevresel elementleri en doğru şekilde kullanabilmektir.

Sinsi Pazarlama

Dikkat ve iyi niyet gibi kişisel faktörlerin kullanılarak uygulandığı pazarlama türüdür. Tanıtımı yapılan söz konusu markanın yapılan etkinlikle doğrudan ilişkisi bulunmaz. Etkinliğin sponsoru olmak yerine etkinliğe değer katmaya çalışan bir yapıda kendini gösteren markanın daha geniş bir kitleye ulaşması sağlanmaktadır.

Gizli Pazarlama

Gizli pazarlama, önceden güzel planlanmış bir pazarlama çalışmasında insanları ürün ile etkileşime onlar fark etmeden sokmak anlamında kullanılan pazarlama tekniğidir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise insanların pazarlama yaptığınızı anlamamasıdır. Eğer ki bir reklamın içinde olduğunu hissederse markanız için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Viral Pazarlama

Pazarlama ögelerinin ve elemanlarının bir kullanıcıdan başka bir kullanıcıya geçecek şekilde tasarlanması işlemine viral pazarlama denilmektedir.

Sokak Pazarlama

İşletmenin ürünlerinin sokakta pazarlanması işlemine denilmektedir. Araba veya otobüslerde kullanılan reklam çalışmaları buna en güzel örnek olarak gösterilebilir.

Gerilla Pazarlamanın Avantajları

  • Geleneksel pazarlama yöntemlerinden çok daha düşük bütçe ile yapılabilmektedir.
  • Temelinde hayal gücü yattığı için büyük emekler harcamanıza gerek kalmaz.
  • Ağızdan ağıza pazarlama şeklinde yapılan gerilla pazarlama bu yönüyle diğer pazarlama yöntemlerinden çok daha öndedir.
  • Duygusal açıdan pazarlama yapmasından dolayı insanları kendine daha çok çeken bir pazarlama yöntemidir.

Gerilla Pazarlama Örnekleri

  • Axe’in yapmış olduğu reklamın yaratıcı bir etki ortaya koyması
  • Duracell in yaptığı reklam
  • Kopenhag hayvanat bahçesi


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz