Yatırımcı Arıyorum

Bütçeyi Zorlamadan Okul Alışverişi Yapmak

Gıdadan giyime, benzinden köprülere kadar sürekli zam yapılan bir ülkede yaşıyoruz. Özellikle Eylül ayının gelmesi ve 9 Eylül’de açılan okul ihtiyaçlarının karşılanması için alışveriş merkezleri ve kırtasiyeler dolup taşmaya başladı bile. Özellikle çok çocuklu ailelerde bir telaş başladı. Masrafları nasıl karşılayabilirim? İlk olarak okul ihtiyaçlarından başlayalım. Bu arada bir alışveriş listesi yapmayı unutmayın.

Uygun Alışveriş Yerlerini Tercih Etmek

Kırtasiye ürünleri yıl içi ya da yılsonu olsun sürekli olarak fiyat artışına maruz kalınan ürünlerdir. Bugün 5 TL. ye aldığınız bir defteri yarın 7,5 TL. ye alıyorsunuz. Bu artışlar haliyle bütçede biraz daha eksilmelere neden oluyor. Diyelim ki iki çocuğunuz var ve onların okul ihtiyaçlarını karşılamak zorundasınız.

Okul formaları satılmaya başlandı hem de % 20 zamlı fiyatlarla. Her okulun forması farklı.

Biri ilköğretim diğeri lise çağında iki çocuğunuz var. İlköğretim çağında olana önlük diğeri için forma alınacak.

Mavi önlük fiyatları erkek için 50 TL, kızlar için 60 TL. çorabı, ayakkabısı, hırkası, montu derken sadece kıyafetlere harcanan miktar erkekler için 213, kızlar için 223 TL. civarında.

Lise çağındaki çocuk için ise kısa kollu ti-shirt 40 TL. uzun kollu kışlık kazak 50 TL. pantolon 50–85 TL. arası, etek 70–80 TL. arası fiyatlarda satılıyor.

Bunun çorabı, ayakkabısı, montu derken tahmini fiyat 320 TL. Kızlar içinde genelde aynı fiyatlarda bir masraf ortaya çıkıyor ki daha bunun kırtasiye masrafını saymadık bile.

Okul Kıyafetleri Satış Noktalarından Alışveriş Yapmak

İlk tavsiyemiz pazarlarda satılan ürünlerin satın alınmaması. Çünkü o ürünler ne kadar ucuz olursa olsun kanserojen maddeler içeriyor ve çocuğunuzun sağlığını tehdit ediyor ki en önemli şey üzerlerine giydikleri kıyafetlerin onlara zarar vermemesi. Bunun için yapmanız gereken, sadece okul kıyafetlerinin satıldığı yerlerden alışveriş yapılması. Bu satış yerleri ayrıca devlet ve bakanlık tarafından da denetleniyor. Bu yüzden buraları tercih etmenizde yarar var.

İnternet satış sitelerinde okul kıyafetlerini uygun fiyatlara satsalar da o kıyafetlerin çocukların üstüne uyup uymayacağı belli değil. Uymadığı takdirde geri gönderme şansınız da ortadan kalkarsa mal elinizde kalıyor ve zarara uğruyorsunuz. En iyisi çocuklarınızla birlikle alışverişe gidin, kıyafetleri denetin ve uyanları alın.

Kırtasiye Ürünleri

Okul kıyafetlerinden daha çok harcama yaptıran bir diğer ihtiyaçta kırtasiye ihtiyaçları. Bu ihtiyaçlar özellikle yılsonuna kadar devam edecek ve fiyatları her sene zamlanıyor. Bunun için yapmanız gereken birkaç şey var.

  • Her şeyden önce bir ihtiyaç listesi oluşturun. Okulun istediği ürünleri de dikkate alarak bir liste oluşturun ki sonra bir sürpriz ihtiyaç ile karşılaşmayın.
  • Kırtasiye malzemesi alabileceğiniz yerleri tespit edin. Bir gününüzü ayırın ve kırtasiyeleri gezin. Listenize fiyatları yazın ve sonra karşılaştırın. Böylece en uygun yeri belirleyebilirsiniz.
  • Pek çok büyük market, okul dönemlerinde kırtasiye ürünlerinde indirim yapıyor ya da hediye kupon veriyor. Onları da değerlendirmeniz sizin yararınıza olacaktır.
  • Kırtasiye alışverişi yapacaksınız ama işiniz dolayısıyla hiç vaktiniz yok. Bunun için sizde internet satış sitelerine bakabilirsiniz. Sizin için küçük bir araştırma yaptık. Büyük satış sitelerinde defterinden kalemine, boyasından silgisine 22 parçalık set %30 indirimle 140 TL’ye satılıyor. Üstelik banka kartlarına 3–6 ve 9 taksit imkânı da mevcut. Ve bu ürünler evinize kadar kargo aracılığıyla gönderiliyor.
  • Eğer ki çocuğunuzun birkaç yıl kullanabileceği kırtasiye ürününü ucuza aldığınız yerden biraz fazlaca alırsanız, böylece hem uzun zaman kullanabileceği malzemeleri olacak hem de siz sürekli artan fiyat artışından etkilenmeyeceksiniz.

Kırtasiye Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayattaki her mücadeleniz çocuklarınızın iyi bir eğitim alması için. Ancak bu eğitimleri alırken, çocuğunuzun sağlığına da özen göstermek zorundasınız.

  • Kalem, silgi ve çanta gibi ürünlerde, plastiğin etkisini azaltıp yumuşatmak için “Ftalat” adı verilen bir madde kullanılıyor. Size tavsiyemiz bu yumuşatılmış ürünlerin satın alınmaması. Çünkü bu madde kanserojen özellik taşıyor. Bazı çocukların silgi yemek gibi bir alışkanlığı var. Bu madde bu yolla çocuğun vücuduna giriyor. Bu yüzden alınmaması tavsiye olunmaktadır. Ürün poşetlerinin üstünde TSE amblemi olduğundan emin olun.
  • Kokulu silgiler içinde solvent denen organik çözücü bulundurur ve bu bağımlılık yapan bir maddedir. Ayrıca bünyesi hassas bir çocuğunuz varsa bu alerjik durumlara da yol açabilir. Bu yüzden kokulu silgi satın almayın.
  • Çocuklar, renkli şeyleri sever ve kırtasiye satış yerleri de raflarında rengârenk malları bulundurur. Bu ürünler genelde Çin malı ürünler olup ucuz ama sağlıksız ürünlerdir ve bunlardan da uzak durulması gerekir. Ve çocuğum istiyor diye de her şeyi almayın. Sağlıksız olduğuna inandığınız ürünü almak için tutturursa da ona bunun zararından söz edin. Sizi anlayıp almaktan vazgeçecektir.

Yeni eğitim-öğretim yılında tüm öğrencilere başarılar dileriz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz