Yatırımcı Arıyorum

Büyük Baş Hayvancılık Desteği

Damızlık Düve Hibe Desteği

Yaklaşık dört yıl önce başlatılan bir çalışma ile kırsalda ve köylerde yaşayan genç çiftçilere damızlık düve hibe desteği verilmeye başlandı. Nakit olarak değil, bir proje karşılığında bu hibeler gerçekleşmeye başladı.

İlk uygulama Hakkari’de gerçekleşmiş çiftçi başına 6 adet düve verilmişti.

Düve, bir ile iki buçuk yaşları arasında yavrulamamış gebe kalma süresine kadar olan dişi sığır ,doğum yapmamış dişi inek yavrusu.12 aydan itibaren doğurana kadar dişi sığırlar damızlık düve olarak kullanılıyor bu dönemde düvelerin beslenmesinin gelecekte ki verimleri açısından büyük önem arz ettiği normalden az ya da fazla beslenmesi durumunda gelecekte ki süt ve döl veriminin olumsuz etkileneceği uzmanların aktardığı bilgiler arasında.

Hayvancılık ülkemizde önemini artıran gelişen hareketlenen sektörlerden biri. 1980’den bu yana büyük baş hayvan sayısında ciddi bir düşüş yaşandığı fark edilince sorunun giderilebilmesi için ilgili kuruluşlarca hayvan yetiştiricilerine faizsiz krediler, özel destek programları sunulmaya başlamış.

Büyük Baş Hayvancılık

Büyük baş hayvancılığın geleceğin en kazançlı iş kolları arasında olduğu belirtiliyor. Devletin bu işi yapmak isteyenlere sağladığı destek, uzun vadede geri ödenebilecek krediler ve teknolojik imkanlarla deneyimsiz ama hayvancılık sektörüne girmek isteyen birinin bile başarılı olabileceğini söylüyor konunun uzmanları.

Bu sektöre girecek olanların hangi büyük baş hayvan üzerinde çalışacağını da belirlemesi gerekiyor. Manda, sığır, at gibi hangi hayvanın yetiştiriciliğini yapacağını alt dallardan hangisine yöneleceğine karar verip gerekli tüm araştırmayı yapması gerekiyor girişimci adayının besi sığırcılığı ya da süt sığırcılığı ya da damızlık düve yetiştiriciliği gibi alanlardan birini seçip tüm bilgiye ulaşması gerekiyor.

Süt inekçiliğinden yüksek kar elde edilebileceği belirtiliyor fakat iyi bir planlama ile olduğunu da ekliyorlar Avrupa da hayvanların yem ihtiyacı için ayrılan alanların %70 inin kullanıldığı belirtilirken bu oranın ülkemizde %20 de bulunduğu gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerektiği uyarısında bulunuyor uzmanlar.

Öneriler ve uyarılar bu kadar ile sınırlı değil hayvanın hangi yemi yediği, meranın verimi, sağlık kontrolleri bilinmesi gereken önemli ayrıntılar. Besi sığırcılığı yapılacak ise kaç yaşında ki hayvan alınır hangi yem iyi et yapar yine bilinmesi gerekenler arasında.

Hayvancılık Sektörü

Hayvancılık sektörünün duayenleri manda yetiştiriciliğinin de oldukça karlı bir iş olduğunu belirtiyorlar. Manda sütünün inek sütünden çok daha pahalı olduğu, manda kaymağının ve yoğurdunun popülaritesini arttığı dünyaca ünlü Mozzarella peynirinin de manda sütünden imal edildiği edinilen bilgiler arasında.

At çiftlikleri de büyük baş hayvancılıkta yapılacak iş tercihleri arasında değerlendirilebilir. Kentleşme ile doğadan kopan şehir insanının yoğun çalışma saatlerinden sonra hayvanlarla vakit geçirebileceği doğal bir ortamda bulunma ihtiyacını karşılayabileceği bir alan olduğundan talebi olan bir iş koludur.

Eşek çiftlikleri ise büyük baş hayvancılık sektörü içinde ilk kez farklı bir yönü ile önem kazanıyor. Eşeğin sütünün anne sütüne en yakın değerlere sahip olduğu kemik erimesi, siroz gibi hastalıklara iyi geldiğini bu sebeple oldukça yüksek rakamlara satıldığını ve giderek daha da artacağını eşek çiftliği kurmanın oldukça karlı bir iş olabileceğini belirtiyor sektörün yetkilileri tabii ki büyük baş hayvancılık sektörüne girecek olan girişimci adayının çalışacağı alanı seçmesi ve tam bilgi sahibi olmasına bağlı.

Uzmanlar elde edilecek gelir üzerinde de araştırma yapmışlar düve yetiştiriciliği ile süt sığırı yetiştiriciliğinin gelirlerinin aynı olmayacağını sadece Pazar farkının değil üreticinin çalışma performansının ve yöntemlerinin kullanılan yem barınak gibi maliyet giderlerinin pazarda yer almak için seçtikleri ve çabaladıkları hedef kitlenin de elde edilecek kazanç miktarını etkileyeceğini söylüyorlar.

Bu bilgiler ışığında büyük baş hayvancılık yapacak kimselerin hangi hayvan üzerinde çalışacağını belirlemesi daha sonra bu hayvanı kaç yaşında iken alacak nerede hangi koşullarda ne ile besleyecek sağlık kontrollerini hangi sıklıkta yapacak sorularının cevaplarını iyi çalışması daha çok verim ve daha çok kar elde etmesini sağlayacaktır.

Hayvancılık Desteği Almak

Büyük baş hayvancılık işini değerlendirdiğimizde en büyük artısının ülkemizde bu sektörün gelişmesine duyulan ihtiyacı görüyoruz ikinci büyük artı olarak bir tarım ve hayvancılık ülkesi olan Türkiye’nin bu karakteristik özelliğini yeniden canlandırma yolunda topraklarını organik hale getirerek tamamen doğal bitki ve yemler üretmeye çabası içinde olduğunu çiftçilere ve hayvancılık ile uğraşan ve uğraşacak girişimcilere her türlü devlet desteğini sağladığını görüyoruz.

Pazar var, destek var, talep var geriye bir tek girişimcinin iyi bir planlama ve maliyet analizi yaparak alanı ile ilgili tüm bilgiyi edinmesi gerekiyor. Bu koşullarda başarmamak için bir neden yok gibi görünüyor.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz