Yatırımcı Arıyorum

Büyüyen Pazar: Çiçekçilik

Çiçekçilik sektörü son yıllarda %30 civarında büyüme göstermiş kaynaklar geçen yıl ihracatın 40 Milyon Dolar seviyesinde gerçekleştiğini söylüyor.

Hızlı kentleşme çiçekler ile dolu bahçelik ve ormanlık alanların azalmasına neden olmuş, şehirler rengarenk güzelliklerini kaybetmeye başlamıştı. Betonlaşan şehirleri yeniden bitkiler ile süslemek, kaybedilen çiçekleri geri kazandırmak en başta Ziraat sektörünün ilgi ve sorumluluk alanına girmekte.

2015 yılında yayımlanan sektör raporunda 2014 yılına kadar 2,5 kat artış göstermiş, Dış Ticaret hacmi yine bu yıl itibarı ile 170 Milyon Dolarlık büyüme gerçekleştirmiş.

2023 HEDEFİ

Ziraat sektörünün 2023 yılı için ihracat hedefi 500 Milyon Dolar olarak hedeflenmiş hedefe ulaşmak için belirlenen oran %20 amaca ulaşmak için faaliyete geçilecek bölge olarak   genişleyen Pazar düşünülmüş. İthalat hacmi ise 94 Milyon Dolar civarında gerçekleşmiş.

Dünyada Afrika, Orta Amerika, Avrupa, Asya kıtalarında süs bitkisi üretimi gerçekleştiriliyor Çin dünya kesme çiçek yetiştiriciliğinde en önemli yetiştiricilerden sayılırken hemen ikinci sırada Hindistan bulunuyor. Güney Kore, Tayvan ve Tayland Orkide ağırlıklı ticaret yapmaktadır.

Avrupa küresel pazarın %38 kadar bölümünü oluşturmakta Hollanda, İtalya, Almanya ve İngiltere sektörde lokomotif konumunda bulunmasına hektar başına verimlilik fazla olmasına rağmen araştırma sonuçları üretim alanlarının azalmaya başladığını fakat üretim miktarının değişmediğini söylemekte. Orta Amerika’nın ucuz iş gücüne sahip olması maliyetlerin düşük olması nedeni ile Avrupalı sermeye sahiplerinin bu ülkeleri tercih etmeye başladığı belirtiliyor.

Afrika yine düşük maliyet ve ucuz iş gücü nedeni ile yatırımcıların tercih alanını oluştururken iklim koşullarının süs bitkisine elverişli olması da tercihleri yükselten bir başka etken. Afrika coğrafyasının Avrupa Pazarını hedefledikleri araştırma sonuçlarında belirtilirken süs bitkisi üretmeye elverişli Afrika coğrafi alanlarının Avrupalı yatırımcılar tarafından değerlendirilmekte olduğu da ifade edilmekte.

Afrika çiçek üretiminde ticaret hacmini yıllık %10 büyüme göstererek küresel platformda ilerlemekte üretiminin nerede ise %100’e yakın bölümünü Avrupa’ya ihraç ediyor, üretimi yapan yine Avrupa ülkeleri.

TÜRKİYE SÜS BİTKİSİ SEKTÖRÜNÜN NERESİNDE?

Türkiye süs bitkisi üretimi için cazip bölge, pazarlama için yine cazip bölge olduğunu söylemek mümkün.

  • İklim süs bitkisi yetiştirmeye elverişli
  • İş gücü ucuz
  • Pazarlanacağı ülkeler bulunulan coğrafya ile komşu

Süs bitkisinin ticari bir ürün olarak iktisadi hayata girmesi 1940’larda başlıyor, başlangıç Marmara bölgesi Yalova’da süs bitkisi üretim merkezi kuruluyor ardından Antalya ve daha sonra Türkiye genelinde üretim alanları genişliyor. 2011 yılına kadar süs bitkisi üretimi 28 kentte gerçekleştirilmiş, ihracatımızı kesme süs bitkileri, soğanlar, fideler, fidanlar iç ve dış çevre için süs bitkileri oluşturmuş.

Süs bitkisi ihracat faaliyeti Türkiye’de çok çok yeni başlangıç 2000 yılı. 2010 yılına gelindiğinde süs bitkilerindeki ihracat oranı kesme çiçeklerde %47 civarında gerçekleşir. Yayla bölgelerinde süs bitkisi yetiştiriciliğinin yapılması ürün kalitesini ve verimliliğini artırmış son yıllarda köklü fidelerin ve hazır buketlerin ihracatında da artış olduğu belirtilmekte. Türkiye’nin en büyük avantajı coğrafi konumu olarak ifade ediliyor hemen ikinci sırada belirtilen özelliği ise lojistik olanakları. Türkiye 2011 yılına kadar 55 ülkeye ihracat gerçekleştirmiş en büyük pazarını Avrupa ülkeleri içinde Hollanda ve Almanya oluşturmuş özellikle Noel zamanlarında.

BİTKİ SEKTÖRÜNDE İNOVASYON

İktisadi hayatın içinde büyümeye başlayan bir sektör doğal olarak alt sektörlerini de beraber büyütecek, ilgili olduğu diğer sektörlere de ivme kazandırarak karlılığı yükseltecektir. Kentleşme ile kaybedilen doğal güzelliklerin yeniden kazanılması çabası ormancılık ve ziraat sektörünü hareketlendirirken gelişen kent yaşamında estetik zevklerin doğa ile bütünleştirilerek sunulması şehir planlamaları çalışmalarını, peyzaj mimarisini ve müteahhitlerin inşaat faaliyetlerindeki tercihlerini etkileyerek pek çok sektörü harekete geçirmiştir.

Gelişen peyzaj mimarisi gelişen teknolojik uygulamalar ile bütünleşmiş 2010-2011 yıllarından itibaren dış mekân bitkilerinin üretiminde bilgisayar teknolojileri kullanılmaya başlanmış yüksek teknolojik donanıma sahip üretim alanları yatırımcının hizmetine sunulmaya başlanmış.

TÜRKİYE’DE SÜS BİTKİSİ SEKTÖRÜNE YATIRIM YAPMANIN AVANTAJLARI

Araştırmalar ve kaynaklar bu sektörde yatırımın %95 değer yarattığını söylüyor ayrıca yüksek istihdam yarattığı da belirtiliyor. 2011 verilerine göre sadece ihracat aşamasında 25.000 istihdam sağlamış dolaylı istihdam katkısının 300.000 civarında gerçekleştiği belirtilmiş. Sektörün sosyal yardımlarının da yüksek olduğu eğitimden barınmaya yeni iş alanlarının yaratılmasından ve istihdamın artmasına kadar ülke kalkınmasına değer kattığı ifade ediliyor.


Çiçekçi Dükkanı Açmak

GENEL BAKIŞ

Küçük bir işletmem olsun hem para kazanayım hem yaptığım işten keyif alayım diyorsanız çiçekler ile haşır neşir olmak oldukça zevkli ve kazançlı bir seçenek olabilir. Bir işe yatırım yapmadan önce mutlaka ülkede o sektörün durumunu incelemekte fayda var. Faaliyet göstermek istediğiniz sektör ülkemizin ekonomik hayatı içinde Nasıl bir başarı grafiği çizmektedir? İlgili sektör Büyüme gösteriyor mu? Ülkedeki genel ekonomik koşullar faaliyet göstereceğiniz sektörü Nasıl etkilemektedir? Sorularının cevabı başlangıç noktanızı belirlemenizi sağlayacaktır.

Çiçek endüstrisi Türkiye’de doymuş bir sektör değil araştırma sonuçları bu yönde ayrıca 21. Yüz yıl teknoloji çağı olarak yaşanmaya başladığından tüm sektörlerde bir değişim yenileşme ve teknolojiye dönük yapılanma söz konusu. Çiçekçilik sektörü küresel pazara 2000 yılında açılmaya başlamış, günümüz koşullarında dijital ortamın sağlayacağı avantajlar da düşünülür ise açacağınız dükkân ve bulunduğunuz bölge ile sınırlı  tüketici kitlesi yetinmek zorunda değilsiniz.Küçük bir işletme olarak mütevazi faaliyet içinde olabilir kazanç elde edebilir ya da büyümeyi hedefleyebilirsiniz şayet büyüme hedefiniz oluşur ise sektörün önü tamamen açık. Sektörde Katma değer fazla, teknolojik imkânlar mevcut, ihracatı düşünen girişimci adayları için Pazar geniş.

Çiçek Dükkanı Açmanın Karlılıkları

Her zaman hastalarımıza çiçek alacağız ya da göndereceğiz, her zaman eşler sevgililer evlilik yıl dönümlerinde, tanışma günlerinde, doğum günlerinde birbirlerine hediyelerinin yanında hayatın güzelliklerini anımsatmak ve kalplerindeki sevgiyi ifade etmek için çiçek verecekler.

Evlerimizi güzelleştirmek için mutlaka balkonumuza evlerimizin köşelerine daha güzel bir ortamda yaşamak için ,doğayı hissederek güzellikleri hissederek yaşamak için çiçekler alacağız. Akşam yemeklerinde güzel bir ortamda ailemizle keyifli bir akşam yemeği yemek için toplandığımızda masamızı çiçekler ile güzelleştireceğiz ve kaybettiklerimiz ve tüm hayatımız boyunca özleyerek geçireceğimiz sevdiklerimiz onları çiçekler ile uğurlayacak ve çiçekler ile hatırlayacağız.

Çiçeklere ihtiyacımız var daha iyi hissetmek için, daha mutlu olmak için hayatımızın acı tatlı tüm anlarında bizi rahatlatacak içimizi sevgi ile dolduracak çiçeklere ihtiyacımız var. Üreticisine de Çiçekçi Dükkânlarına da ihtiyacımız var.

Eğer bu kadar zevkli sevgiyi anlatan ürünler ile ilgili bir iş yapmayı düşünüyorsanız her işletmede olduğu gibi işlek yerleri seçmeniz avantajlı olacaktır. İnsanların çok gelip geçtiği, ulaşıma yakın özellikle köşe başları cazip olabilir. Evine ailesine hızlıca giden, bir arkadaşına giden ya da annesine giden biri geçerken durup “sevgimi anlatan onu ne kadar özlediğimi anlatan bir çiçek alayım diyebilir.

Amaç muhteşem çiçekler ile meşgul olmak muhteşem olsa da ticari faaliyet göstereceğiniz için en yüksek kazancı elde edebileceğiniz konumda bir iş yeri açmak hususunda titiz olmalısınız. Dükkân açabilmeniz için gereken yasal koşullara harfiyen uymalı, daha başında herhangi bir aksaklıkla karşılaşmanın önüne geçmelisiniz.

Yasal yükümlülüklerinizi öğrendiniz, elinizdeki bilgiler doğrultusunda iş yeriniz için uygun dükkânı buldunuz. Bu aşamada artık iş yerinizin dekorasyonu, çiçeklerinizi tedarik edeceğiniz toptancılar ya da üreticiler araştırma konunuzu oluşturacaktır. Kimler ile çalışmalısınız en uygun ve en sağlıklı üretilmiş çiçekleri nereden alabilirsiniz incelemeniz gerekecek Türkiye’nin süs bitkisi işlem hacmi yüksek rakamlarda seyrediyor üstelik yeniden biçimlenen küresel yapı içinde ve teknolojik olanaklar ile bulunduğunuz çevre ile sınırlı bir tüketici kitlesine hapsolmanız gerekmiyor.

Çiçek dükkânında faaliyet gösterirken bazı yeteneklerinizi de geliştirmeniz gerekecek çünkü bitkilerin korunması, hayatta kalması ve tasarlanması belirli bilgi, beceri gerektirmektedir. Bu denli narin bir ürün ile ekonomik faaliyet göstermek ticaretinizde başarılı olmanız için püf nokta sayılabilecek bilgiler ile donanmanızı da gerekli kılmaktadır.

Her ekonomik faaliyet için geçerli olan Hedef müşteri kitlesi kim? Pazar yeterli mi? Rekabet var mı? Rekabet koşulları nelerdir?  Sorularının cevaplarını bilmeli, bir iş yerini yönetmenin ekonomik anlamdaki inceliklerini öğrenmeli Satışımı nasıl artırırım? Sorusunun cevabı üzerine çalışmanız gereklidir.

Sektör tamamen olanaklar ile dolu ve yatırıma uygun olsa da siz değerli girişimci adaylarının doğru yer, doğru zamanlama ve doğru pazarlama çalışması getirecektir başarıyı. Önce planlama diyerek başlayabilirsiniz tüm araştırmalarınızdan sonra ne kadar sermaye gerekeceğini ve bu kaynağı nasıl bulacağınızı belirlediniz mi? Kaynağınız yeterli değil ise kredi koşullarını öğrenmek yararlı olacaktır.

Çiçekçilik KOSGEB kapsamında teşvik alan sektörlerden kaynağınız yetersiz ise KOSGEB ile bağlantıya geçebilirsiniz. Kredi ihtiyacınız yok ancak bağımsız işletme olarak faaliyete geçmekte şüpheleriniz var kendi işinizin de patronu olmak da istiyorsunuz, o zaman Bayilik düşünebilirsiniz.

Bayilik Almak

Daha düşük maliyet, daha minimal risk, marka tanınırlığı ile bir işletmenin üyesi olarak girebilirsiniz pazara. Kobi Vadisi platformundan yararlanmak isterseniz Bayilik veren firmalar bölümümüzde seçeneklerinize uyacak işletmenin araştırmaların, incelemelerini gerçekleştirebilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz