Yatırımcı Arıyorum

Cafe Açmak İsteyenlere Farklı Konseptler

Cafe Konseptleri

Evet, biliyoruz. Her yanımız cafelerle doldu, zaman geçirecek zaten birçok mekan mevcut. Fakat yine de bir cafeye sahip olmak bu dünyanın en güzel girişimlerinden birisi olsa gerek. Birçok insanın hayali ve aklının bir köşesinde hep bulunan bu girişim için gelin mevcut rekabet ortamından nasıl sıyrılacağınız üzerine birkaç yaratıcı fikir ile konuşalım.

1- Brunch Cafe

Özellikle düşük maliyeti ve sadeliği ile dikkat çeken bu cafe konsepti insanlara uzun uzadıya kahvaltı yapabilecekleri bir ev ortamı sunuyor. Cafe insanlara sıcak, ev ortamını sunarken bir yandan da fazlasıyla sosyalleşme imkanı tanıyor. Özellikle şu anda ev kadını olup bu durumla yetinmeyen, girişimci ruhlu insanların bu işe girmelerini tavsiye ediyoruz. Siz de bu projeyi hayata dökebilir hafta sonlarının vazgeçilmez adresi olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise kullandığınız yiyeceklerin son derece taze olması. İnsanların şehir hayatından sıkılıp size geldiklerini aklınızdan çıkarmayın. Dileyen insanlara kendi kahvaltılarını kendilerinin hazırlama imkanını da sunabilirsiniz.

2- 70’ler, 80’ler, 90’lar Cafe

Birçoğu insan geçmişe özlemle bakar. Günümüzde tüm cafeler genç odaklı olmaya çalışırken siz geçmiş yılların modasını kullanabilirsiniz. Konseptinizin içerisine geçmişte kalan değerleri uygun bir şekilde yerleştirebilir, yaşça daha büyük bir kitleye hitap edebilirsiniz. Cafede çalacak şarkıları seçerken de geçmiş yılların özlemle andığımız şarkılarını ve sanatçılarını seçmenizi tavsiye ediyoruz. Yaşça büyük insanlara hitap edebilirsiniz deyince sakın gözünüz kokmasın genç kardeşlerimiz de geçmişe dair merakları sayesinde bu konsepte ilgi duyacaktır.

80'ler cafe

3- İstediğini Yaz Cafe

İnsanlar düşüncelerini özgürce paylaşabilmek ister ancak bundan kokar veya çekinirler. Siz insanlara bu fırsatı sunabilir, cafenin masalarını, sandalyelerini hatta duvarlarını insanlara tahsis edebilirsiniz. İnsanlar bu iyi niyetimizi kötüye kullanırsa ne olur diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu noktada silindiğinde çıkan kalemleri seçebilirsiniz. Bu şekilde amacı dışında kalan yazıları biraz uğraş ile kaldırmanız çok zor olmayacaktır.

istediğini yaz cafe

4- Graffiti Cafe

Biraz da gençlere hitap eden bir konsept sunalım dedik. Bu cafe için iyi bir graffiti sanatçısı bularak cafenizin her yanını yaratıcı resimlerle doldurabilirsiniz. Bu noktada açık renkleri seçmeniz ve mekana ferah bir görünüm vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca seçtiğiniz mobilyaları da graffitinin içeriği ile uyumlu olarak seçmelisiniz.

Not: Cafe açma konusunda kesin bir yol almak istiyorsanız, sizin için özenle hazırladığımız cafe açmak adlı rehber niteliğindeki makalemizi inceleyebilirsiniz.

graffiti cafe

5- Yeşil Cafe

İnsanların şehir hayatından ne kadar sıkıldıklarını anlatmıştık. Bu konu üzerinden size bir seçenek daha sunuyoruz. Mekanınızı bir bütün oluşturacak şekilde bitkilerle doldurabilirsiniz. İçerinin aydınlığını sağlamaya ve bitkinlerin bakımını iyi yapmaya dikkat etmelisiniz. Bu konuda ileri gidip insanların dışarıyla temasını neredeyse kesecek şekilde içeriye giren insanın hoş kokularla ve bir ormanla karşılaşmasını sağlayabilirsiniz.

yeşil cafe

6- Hayvansever Cafe

İnsanlar hayvanları ve doğayı ne kadar sevse de birçok ortama hayvanları ile birlikte giremiyorlar. Bu durumdan yakınan insanlar için hayvanlara açık bir mekan sunabilirsiniz. Bu konseptte insanlara bir sosyal ortam sunduğunuz kadar hayvanlara da bir mekan sunduğunuzu unutmamalı, onların da ihtiyaçlarını düşünerek bir konsept oluşturmalısınız. Ayrıca bu konseptte hayvanlarla ilgili eşyaların satışlarını da yapabilirsiniz. Ya da bir pet shop ile anlaşma yaparak istek doğrultusunda insanları indirimli bir şekilde oraya yönlendirebilirsiniz.

hayvan sever cafe

7- Özgür Cafe

İnsanlar artık sandalye ve masalara kasıl kasıla oturmaktan sıkılmış durumda. Yerlere puflar ve minderler atabilir, köşelere ve kolonlar arasına hamaklar takabilirsiniz. Küçük salıncaklar yerleştirerek de çeşitliliği ve rahatlığı arttırabilirsiniz. İnsanlara özgür ve rahat bir ortam sunmak hedefi ile hareket ettiğinizde kolayca bu konsepti yakalayabilirsiniz.

özgür cafe

8- Kitap Cafe

“Cafe açıyoruz; kütüphane değil.” diyebilirsiniz tabi. Fakat belirtmek isterim ki yurtdışında en fazla tutan konseptler arasında yer alıyor. Masaların arasını sandalyelerin arkasını aklınıza gelebilecek her yeri kitaplarla doldurabilir, insanların hizmetine sunabilirsiniz. Hatta biraz ileriye gidip bu kitapları satın almak isteyen insanlara satabilir, kiralamak isteyen insanlara ödünç olarak verebilirsiniz. Normalde bu konsepte dahil olmasa da bizden de size bir fikir: Kitapları kapakları görünmeyecek şekilde paketleyip bekletin. İnsanların kitapları kapakları ile değerlendirdiği bu zamanda kapakları görülmeyen kitapların hizmetini insanlara sunabilirsiniz. Belli bir miktarın üzerinde hesap ödeyen insanlara bu kapaksız kitaplardan bir tanesini hediye edebilirsiniz.

kitap cafe

Cafe Konsept Önerileri

Gördüğünüz gibi bir mekan oluşturmak istediğinizde önünüzde sonsuz seçenek var. Yaratıcılık tamamen size kalmış durumda. İsterseniz normal cafeler gibi hizmet veren bir cafe oluşturup tasarım ile öne çıkabilirsiniz. O da sizin yaratıcılığınıza ve mimarlığınıza kalmış durumda. İnsanlara vereceğiniz hizmeti sürekli arttırmayı ve iyileştirmeyi politika olarak sahiplenip sürekli yenilik peşinde koşun. Bunu yaparken eski müşterilerinizin isteklerini de dinlemekten vazgeçmeyin.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan kahve dükkanı iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Cafe Bayiliği Almak

Eğer bu seçenekler benim için uygun değil, kurumsal düzeyde hizmet veren bir kahve markasının bayisi olmak istiyorum diyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan cafe bayiliği veren firmalar‘a ulaşabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    Hayri yorumu:

    Harikasınız gerçekten, bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim.
    Selam ve saygılar.

Yorumunuz