yatırımcı arıyorum

Çalışan Katılımı Nedir?

Şirketlerde Çalışan Bağlılığını Artırma

Birçok yönetici ve insan kaynakları uzmanı, çalışanların işe katılımını sağlamada sorunlar yaşarlar. Aslında sonuç itibari ile bakıldığı zaman, çalışanlardan alınan geri bildirim ve öneriler, tüm katılımcılara fayda sağlayacak değişiklikler yapmanın temel taşıdır. Fakat çalışanlar çeşitli nedenlerden dolayı çoğu zaman, öneriler sunmak istemezler. İşte bu süreçte yöneticilerin ve İK personelinin çalışanlarla net iletişim kurmanın yollarını bulmaları kritik önem taşır. Ayrıca, iş akışlarıyla ilgili çalışanların ne düşündükleri hakkında sorular sormak ve yanıtlarını dinlemek, çalışanların katılımları için onları ödüllendirmek önemlidir. Çünkü aksi takdirde katılıma devam etmek istemezler. Çalışan Katılımı Nasıl Sağlanır?

Çalışan Katılımının Tanımı

Çalışan katılımı; şirkette yeni işe alımların hızlı bir şekilde ayarlanmasını sağlamak, üretkenliği ve iş memnuniyetini artırmak ve yeni işe başlayan bir personelin maliyetini azaltmak amacıyla,çalışana yeni işlerinin sosyal ve performans yönlerinin tanıtılması sürecidir. Bu süreç, yeni işe alınan kişinin kuruluş içinde etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak için gerekli olan tutum, bilgi, beceri ve davranışlarla ilgili eğitim ve destek verilmesidir.

İşe alımda üç ana hedef vardır, bu hedefler;

Çalışanı mümkün olan en kısa sürede ortama katmak: Yeni bir çalışan işe başladığında, aracını nereye park edip, nerede öğle yemeği yiyeceğinden tutun da, ondan ne beklendiği, kimlerden destek alabileceği gibi her konuda bilgilendirilmesi gerekir. Bu çalışan katılımı hedefleri arasındadır.

Çalışan bağlılığını sağlamak: Katılım sağlayan çalışanlar, diğer olumlu sonuçların yanı sıra verimliliği, karlılığı ve ürün kalitesini artırır. Bu bağlamda katılım, yönetim ekibinin çalışanlara değer verdiklerini, yeteneklerini tanıdıklarını ve mesleki gelişimlerini desteklemeye kararlı olduklarını gösterdiği anlamına gelir.

Çalışanları elde tutmak: Bir çalışanın değiştirilmesiyle ilişkili maliyetler, yıllık maaşlarının %150’si kadar olabilir. Bu, azalan verimlilik, özel bilgi kaybı ve geride kalan personeldeki moral ve performans düşüklüğü gibi gizli maliyetleri içerir. Çalışanların elde tutulması şirkete binlerce lira tasarruf sağlayabilir.

Çalışan Katılımında Etkili Stratejiler

Bir şirkette çalışan katılımının etkili olabilmesi için bazı stratejilerin uygulanması gerekir. Bu stratejiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kapsamlı, yazılı resmi bir katılım programına sahip olmak: Yapılan çalışmalara göre, resmi katılım programlarına sahip şirketlerin,çalışanlarını elde tutma oranları daha yüksektir.
  • İşin ayrıntılı ve yazılı bir açıklamasını yapmak: İşe alımlarda pozisyonunun ana işlevlerini yerine getiremeyecek bir kişiyi işe alma riskini ortadan kaldırmak için, işin ayrıntılı olarak tanımlanması ve tüm başvuru sahipleri ile paylaşılması gerekir.
  • Beklentiler hakkında net olmak: Yeni işe alınan personelden beklentiler konusunda net olmak, onların bunu hızlı bir şekilde yapmalarını sağlayacaktır
  • Çalışanı ortama alıştırmak için yanına bir partner belirlemek: Yeni çalışanın ortama alışması için elbette zaman gerekir. Bunun yanında alışmasına yardımcı olacak olumlu tutum sergileyecek bir iş arkadaşı belirlenmesi, alışma süreci kısaltır.
  • Çalışma ortamını hazırlamak: Yeni iş başı yapacak kişinin çalışma ortamının ve evrak düzeninin kurulması işini ve adaptasyonu kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda kendisine değer verildiğini gösterir.
  • Yeni çalışan için hevesli bir karşılama yapmak: E-posta veya personel toplantısı yoluyla herkese yeni bir çalışan olduğunun bildirimi yapılmalıdır. Bunun için bir öğle yemeği veya başka bir etkinlik düzenlenebilir.
  • Zaman içindeki performansını izlemek: Çalışanın performansı le ilgili belirli aralıklarla düzenli kontroller yapmak, yönetimin işe alım sürecini takip etmesini sağlar ve bu da bir yıl kadar sürebilir. Çalışanın belirlenen hedefe gittiğinden emin olmak ve ortaya çıkan sorunları çözmek çalışan elde tutma oranını artıracaktır.
  • Teknolojiyi kullanmak: Birçok şirket, video eğitiminin tutarlı bir eğitim sağlayabildiğini deneyimlemiştir. Bu yanlış bilgileri azaltır, tekrar ve yeniden eğitimin gerekli olma ihtimalini azaltır.Bir şirket, yeni çalışanlar için etkili bir işe alım süreci oluştururken, işgücünün daha memnun olmasını sağlayacak ve bu da üretkenliği ve çalışanların elde tutulmasını artıracaktır. Bu sayede çalışanlara ilk günden itibaren daha olumlu bir deneyim edinmeleri sağlanmış olur ve işyeri uyumu iyileştirilir.

Çalışan Katılımının Sağladığı Faydalar

Günümüzde çalışan katılımının faydaları açıktır ve çabaya değerdir. Şirketler çalışanlarının başarılarında oynadığı rolün daha çok farkındalardır ve katılım payını yükseltmek için çalışmalarını daha bilinçli bir şekilde yapmaktadırlar.

Çalışan katımının şirkete sağladığı faydaları başlıca şu şekilde sıralayabiliriz:

Daha güçlü bir ekip oluşturur

Eğer bir şirkette tüm çalışanlar katılımda bulunuyorsa şirketin başarılı olma ihtimali her zaman daha yüksektir. Fikirlerini değerlendiren, hem kendilerine hem de müşteriye fayda sağlayacak şekilde tasarlanan değişiklikleri gören çalışanların, şirketin başarısına yatırım yapma olasılığı daha yüksektir. Ve bu çalışanlar, çalışma ortamlarının kalitesi ve ürünün kendileri için önemli olması nedeniyle nasıl iyileştirilebileceklerine dair görüşlerini paylaşmak isteyeceklerdir.

İletişimi geliştirir

Çalışan katılımının bir diğer büyük yararı da geleneksel iletişim engellerini yıkmaktır. Şirketin hedefleri, işleyişi ile ilgili düşüncelerini ve korkularını dile getirme konusunda rahat olan çalışanların, bir iş akışındaki sorunlu noktalara veya bir şeyler yapmanın yenilikçi yeni yollarına dikkat etme olasılığı daha yüksektir. Dolayısıyla bu bakış açısı problemlerin veya yeniliklerin çalışan gözüyle tanımlanmasını ve daha kaynağından çözülmesini sağlar.Hem katılım hem de çalışan-işveren iletişiminin iyileştirilmesi, yeni değişikliklerin açıklanmasına ve kabul edilmesine yardımcı olan temel stratejilerdir. Bu alandaki profesyoneller, çalışan girdilerinin toplanmasının ve sonuçlara göre hedeflerin değerlendirilmesinin kesinlikle kritik olduğunu tespit etmişlerdir.

Stresi Azaltır

Katılım aynı zamanda hem çalışanlarda hem de işverenlerde stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Yeni iş akışı sebebiyle veya çalışanların fikirleri dikkate alınmadığı takdirde, şirket değişiklikleri ile ilgili belirsizlikler artabilir. Eğer bu belirsizler çözülmezse,yüksek tansiyon, baş ağrısı veya motivasyon eksikliği gibi sağlık problemlerine etkisi olabilir. Bunların hepsi çalışanların daha fazla iş kaçırmasına ve çalışırken üretken olmamasına neden olabilir. İşte katılım sağlayan çalışanlar hem işin durumunu yakından gözlemleyebildiği hem de yönetimle güçlü iletişim içinde olduğu için daha huzurlu bir ortamda çalışabilirler. Bilindiği gibi huzurlu bir ortamda çalışan ve işini seven çalışanların işyerine bağlılığı ve dolayısıyla verimliliği her zaman daha yüksektir.

Verimliliği Artırır

Çalışanların şirket yönetimine katılımı uzun vadede daha üretken olmalarına da yardımcı olabilir. Bu, daha az stres, daha mutlu çalışma ortamı, kendini değerli hissetme ve sonuçlarında olumlu değişiklikler elde edileceği beklentisinden kaynaklanır. Ayrıca, çalışanlar tarafından önerilen değişikliklerin veya iş akışlarının bazıları, işlem süresini kısaltabilir veya işin belirli yönlerini çok daha hızlı hale getirebilir.

Ürün Kalitesini Artırır

Çalışan bağlılığı, şirketin üretiminin daha kaliteli olarak yapılmasında da rol oynayabilir. Örneğin, çalışanlar şirketin yönü hakkında daha iyi bilgilendirilirlerse, bu fikirleri müşterilere daha iyi iletebilirler. Veya çalışan önerileri dikkate alınırsa, ürün çıktısını artırmak için yeni iş akışlarını daha hızlı uygulayabilirler.

Çalışan Katılımı ve Bağlılığı

Büyük ve güçlü şirketlere bakıldığında, çalışan katılımı ve bağlılığını sağlayan şirketler olduğu görülmektedir. Bilinmelidir ki; çalışanların kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak ve şirket kararlarına katılmaya teşvik etmek zor bir iştir. Fakat temel taşları bellidir; Çalışanlara soru sormak, yanıtlarını dinlemek ve katılımlarını ödüllendirmek…

İşte o zaman çalışan katılımının meyveleri toplanabilir.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Çalışan Katılımı Nedir?

okuma süresi: 6 dk
0