yatırımcı arıyorum

Çalışanları Motive Edecek Geri Bildirim Stratejileri

Personel Motivasyonunu Sağlamak

İş dünyasında başarı için yüksek motivasyonun şarttır ve bu konuda herkes hemfikirdir. Bu motivasyonun sağlanmasında en ağır yük firma yöneticilerinin omuzlarındadır. Özellikle kendinden emin olarak çalışan bir personelin, yaptığı işin yanlış olduğu eleştirisi yapıldığında tekrar motive olması çok zordur ve yönetici bu personelin performansının iyileştirmesine yardımcı olmaktan sorumludur. İşte bu anlamda hem yeni hem de deneyimli yöneticilerin, çalışanların motivasyonunu nasıl artıracağını öğrenmeleri çok önemlidir. Bu yazımız da bu konuda akılda tutulması gereken bazı stratejilere yer verilmiştir.

Olumlu Geri Bildirim Performans İyileştirmede Etkilidir

Bir çalışanın geri bildirimlerini vermekte tereddüt ediyorsanız, her bir geri bildirimin o kişinin kariyer gelişimi için yapı taşı olduğunu unutulmamalıdır. Psikolog Dr. Carla Jeffries tarafından yapılan bir araştırmada bir kişinin öz saygısının ve kabul edilme arzusunun yapıcı geri bildirim verememelerinin bir nedeni olabileceğini bulunmuştur. Yakın tarihli bir raporda, bin yıl çalışanların gerçekte istediği daha fazla geri bildirim almak olduğu, ancak bunun sadece %15’inin rutin olarak bunu istediğini belirtilmiştir ve ayrıca raporda sadece %19’unun geri bildirimi düzenli aldığı tespit edilmiştir. Bu çalışanların aradıkları övgü değil geri bildirim almaktır. Yapılan başka bir araştırma da çalışanların %57’sinin aslında olumlu geri bildirimlerin kişinin üzerinde yapıcı etki yarattığı tespit edilmiştir ve eğer uygun şekilde geri bildirim verilirse, yapıcı geri bildirimin performansı iyileştirmede etkili olduğu konusunda hemfikir olunmuştur.

Her Çalışanın Kişiliği Göz Önünde Bulundurulmalıdır

Doğru geri bildirim vermek için bazı kurallar olsa da bir lider takım arkadaşlarının her birini iyi tanıyorsa yaklaşımını kişiliklerine uyacak şekilde daha kolay ayarlayabilir. Örneğin, bazı kişiler yerinde geri bildirimde bulunabilmek için şahsen geri bildirim almaktan hoşlanırken bazıları ise liderleri ile görüşmeden önce geri bildirimlerini almak için bir zaman belirlenmesini tercih edebilirler.

Hatalara Değil Gelişmeye Odaklanılmalıdır

Geri bildirim verirken geçmişte yapılan hatalara odaklanmak yerine gelecek düşünülerek verilmelidir. Mesela bu iyi olmadı diye bildirim yapmak yerine, bir daha ki sefere şunu değiştirir veya şu eklersen, bu görevin performansını geliştirebileceğine inanıyorum şeklinde bildirim yapılmalıdır. Başarısızlık korkusunu ortadan kaldırmak, yenilikçi bir şirket kültürü oluşturmanın en önemli adımlarından biridir.

Geçmiş Başarı ve Güçleri Övülmelidir

Motivasyonu artırmanın en iyi yolu, güçlerini ve geçmiş başarılarını tanımalarına yardımcı olmaktır, böylece engelleri aşabilirler. Yapılan araştırmalara göre her gün güçlerini kullanan çalışanların mükemmel bir yaşam kalitesine sahip olduklarını bildirme olasılıkları 3 kat daha fazladır. Bunun yanında işle meşgul olma ihtimalleri de 6 kattır.

Bir Projenin Tamamen İptal Edilmesinden Kaçınılmalıdır

Bazen, projenin iptal edilmesinin nedeni bir hata veya başarısızlık olmayabilir. Stratejideki veya odaktaki ani değişiklikler aynı zamanda şirkette ve dolayısıyla takım hedeflerinde yeniden düzenlemelere yol açabilir.Mesela bir şirkette yeni bir teknoloji üretmek için bir teknoloji ekibine görev verilmiş olsun. Birden; projenin ortasında, ekibin şirketin farklı bir yöne gitmeye karar verdiği ve projenin rafa kaldırıldığı söylensin. Yeni bir projenin heyecanı, yaratıcılık ve gurur duygusu, bazı çalışanlar için harika bir motivasyon olabilir. Ancak, iptal edilen proje üzerinde gece geç saatlere kadar fedakârlık yapan bir çalışanın bu emekleri gün ışığını görmeden iptal ediliyorsa o kişinin performansında hızlı düşüş yaşanabilir. Ve bu performans düşüklüğü o çalışanın işten ayrılmayı düşünecek seviyede bile olabilir.

Çalışanların gerçekten üzerinde çok çalıştığı bir proje iptal edilmek zorunda kalınsa bile, tamamen vazgeçilmemelidir. Bunun yerine bu projenin kullanılabileceği başka yollar düşünülmelidir. Belki bağımsız bir proje haline gelebilir veya gelecek için uzatma yapılabilir. Atlassian ve Google gibi şirketlerin, çalışanlara yaratıcı bağımsız fikirler üzerinde çalışmak için %20 zaman kazandırdığı için ün kazandığı unutulmamalıdır. Bu projelerin çoğu, kar elde etmenin yeni özellikler getirmesiyle sonuçlanmıştır.

Yaratıcı Olmalarına İzin Verilmelidir

Herkes bir soruna aynı şekilde yaklaşmaz ve yeni şeyler denemek için yer açmak gerekir. Ve en önemlisi, başarısızlık korkusunu ortadan kaldırmak inovasyonu oluşturmanın en iyi yoludur. Bir yönetici biz her zaman bu şekilde yapardık, riske girmeyelim diyerek yaklaşıyorsa geri adım atarak bu tutumunu değiştirmelidir.

Yaparak Öğrenmelerine Fırsat Verilmelidir

Birine bir şeyi nasıl yapacağı öğretilebilir, ancak öğrenmenin en iyi yolu o işi yapmaktır. Eğer bir öğrenme fırsatı verilirse ve bir daha ki sefer nasıl geliştirileceği konusunda fikirleri alınırsa çalışanların daha fazla motive olması sağlanabilir. Karar verme ve sonuçları görme şansını elde etmek, onların yöneticilerine gelmesi ve geri bildirime açık olmaları için çok daha olası bir durumdur.

Motivasyonun Önemi

Motivasyon konusu, her geçen gün değişen koşullarda yeniden gözden geçirilmesi ve yaratıcılık eklenmesi gereken önemli bir konudur. Çünkü kazanan işletmeler çalışanlarına artı değer veren firmalardır ve bilinmelidir ki değer veren her zaman kazanır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Burada yer alan; blog, bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Çalışanları Motive Edecek Geri Bildirim Stratejileri

okuma süresi: 3 dk
0