Yatırımcı Arıyorum

Çalışanları Motive Etmenin Kanıtlanmış Yolları

Çalışan Motivasyonunun Önemi

Çalışanlarınız hiç şüphesiz kuruluşunuz için son derece değerlidir. Bir çalışan işte motive olmadığı zaman örgütün zamanını, enerjisini ve kaynaklarını ziyan eder. Düşük motivasyon seviyesini önlemek için çalışanlarınızı sürekli olarak teşvik etmek önemlidir. Motive olmuş bir çalışan işine daha fazla karar verir ve verdikleri görevlere en iyi şekilde çaba gösterir.

Sonuç olarak, verimlilik düzeyleri ve başarısı da artar. Çalışanlarınızı motive etmek, işteki genel gelişimlerini de olumlu yönde etkileyebilir.

Çalışanlar Nasıl Motive Edilir?

Çalışanlarınızı motive etmenin çeşitli yolları vardır. Burada, çalışanlarınızı ellerinden gelenin en iyisini yapmaları için motive etmenin en iyi yollarından bazılarını bulacaksınız;

İşyeri Kültürü

Sağlıklı işyeri kültürü, tüm çalışanlar arasında karşılıklı saygı bulunan bir kültürdür. Çalışanlarınızla aranızdaki ilişki samimi, takdir edici ve destekleyici olduğunda, işyerinizdeki çevre kendi içinde çalışanlarınız için bir motivasyon faktörü haline gelir.

Ödül Vermek

Çalışanları tanımak çok önemlidir. İşveren ve çalışan arasında bir bağlantı kurar. Çalışanlarınızın başarılarını kabul etmek, çalışanların katılımını artırır. İşyerinizde hafta / ay çalışanı gibi haftalık veya aylık bir ödül programı olması, çalışanlarınızın kuruluşunuzun temel değerlerini pekiştirmesinde motive etmede çok yararlı olabilir.

Özerklik Vermek

Herkes kendi zamanını ve enerjisini kontrol ediyormuş gibi hissetmeye ihtiyaç duyar. Takımınıza özerklik vermek, onlara güvendiğinizi ve kuruluşunuzdaki çalışan katılım oranları için çok önemli olduğunu gösterir. Uzun vadede bu, çalışanlarınızı daha fazla kendi kendine yetme konusunda motive eder.

Güçlü Yönleri Tespit

Tüm çalışanlarınızın farklı olduğunu anlamak çok önemlidir. Bazıları içe dönük, bazıları dışa dönüktür. Bazıları rehberlik gerektirebilir, bazıları ise bağımsız çalışabilir. Mesele şu ki, tüm çalışanlarınız farklı güçlere sahiplerdir. Bu nedenle, çeşitli iş gücünüze tek bir bedene uyan her çözümü uygulamak herkes için en iyisi olmayabilir. Çalışanlarınızla etkileşime girmek ve işte sosyalleşmek, yalnızca güçlü yanlarınızı oynamanıza yardımcı olmakla kalmaz, çalışanlarınızı da büyük ölçüde motive eder.

Oda Tahsisi

İşiniz hızla büyüyorsa; çalışanlarınıza şirket içinde büyümeleri için oda vermek çok motive edici bir faktör olabilir. Çalışmaları için güven duyulan ve saygı duyulmanın psikolojik yönü, yakın gelecekte daha iyi performans göstermelerini teşvik edebilir. Örneğin, bir çalışan envanterle istisnai bir çalışma yapıyorsa, eğitim ve satıcı ilişkilerini tam olarak ele almalarına izin vermek onları çok motive edebilir.

Olumlu Geri bildirim

Pozitiflik, özellikle çalışanlarınızı motive etmek söz konusu olduğunda, her zaman motive edicidir. Onlara işinizle daha derin bir bağlantı kurar. Aslında, çalışanlarınıza harika bir iş çıkardıklarını bildirmek, iş tatmininin kilit unsurlarından biridir ve haftalık toplantılar son derece motive edebilir. Uzaktan Çalışma İşletmeler İçin Avantajlı mıdır?

Şeffaf olun

İşletmenizin nasıl bir performans gösterdiğine dair bir fikir sahibi olmak, çalışanlarınızın kuruma büyük yatırım yapmasını sağlar. Çalışanlarınıza haftalık veya aylık raporlar göndermek ve şirketin nerede durduğunu bilmelerini sağlamak, işveren ve çalışanlar arasındaki güveni güçlendirir.

Yaratıcılığa teşvik

Her zaman yeni fikirleri memnuniyetle karşılayın ve çalışanlarınızın, şirketinize fayda sağlayabilecek yeni ve yenilikçi fikirleriyle size yaklaşabileceklerini hissetmelerini sağlayın. Görüşlerini size ifade etmelerini teşvik edin. Yaratıcılığı teşvik etmek ve kendinizi ulaşılabilir kılmak yalnızca çalışanlarınızı motive etmekle kalmaz, aynı zamanda fikirlerinin değerli olduğuna dair güvence verir.

Dost Rekabetine Teşvik Edin

Çalışanlarınız arasında sağlıklı ve arkadaşça bir rekabet, onları kendilerine verilen işlerde daha iyi performans göstermeleri için motive edebilir. Takımlar arasındaki dostça yapılan yarışmalar çalışanların katılımında yardımcı olmaktadır.

Teşekkür ifadesi

Teşekkür etmek çalışanlarınızın başarılarını tanımakla aynı şey değildir. Çalışanlarınıza, örgütün bir parçası oldukları ve onlarla çalıştığınız için teşekkür edin. Çalışanlarınıza daha büyük ölçekte kendilerini değerli hissettirmek organizasyonları motive eder.

Motive Edilmiş Personelin Faydaları

Bir işveren olarak, mükemmel ekibi, işyeri kültürünüze en uygun kişilerle buluşturmak size düşüyor. Kâğıt üzerinde, çalışanlarınız gerçekten etkileyici tecrübe seviyelerine sahip olabilirler. Bu, işinizi daha üst bir seviyeye getirme yeteneklerini göz önünde bulundurarak bir araya getirdiğiniz takımdır. Ancak çoğu zaman, iş baskısı bazen ekibinizi rahatsız edebilir. Yeni ve yenilikçi fikirler ortaya çıkaran çalışanlar böyle bir durumda olup verimlilik seviyeleri düşmüş olabilirler. Bununla nasıl baş edebilirsiniz? Çalışanlarınızın moralini nasıl artırabilirsiniz? Cevap onları motive etmektir.

Çok motive olmuş çalışanlar kuruluşunuz için bir değerdir. Çalışanlarınızı işte motive etmek söz konusu olduğunda hızlı ve zor bir kural yoktur. Çalışanlarınızın ne işe yaradığını ve kuruluşunuz için nasıl çalışabileceğini anlamak, onları motive etmenin anahtarıdır.


yatırım ilanları

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments