Yatırımcı Arıyorum

Çamaşırhane Açmak İş Fikri

Çamaşırhane İşi Yapmak

Makineler her kullanıldıktan sonra iyice temizlikleri yapılmalıdır. İçinde başkasına ait herhangi bir kıyafetin kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir.

Makinelerin parça temizlikleri periyodik olarak yapılmalıdır. Makinelerde kullanılan deterjanların aşırı kimyasal içermemesi gerekmektedir. Makine üreticilerinin tavsiye ettiği deterjan türleri kullanılmalıdır.

Makinelerin bağlı olduğu elektrik sistemleri düzenli olarak kontrol ettirilmeli, herhangi bir aksiliğe karşı önlemler alınmalıdır.

Çamaşırhanenin Kime Hizmet Vereceği Belirlenmelidir

Bazı çamaşırhaneler genel hizmet verirken, bazı çamaşırhaneler belli yerlere hizmet vermektedir. Okullar, hastaneler, restoranlar ve oteller gibi yerlerin çamaşırhane hizmetlerini de alabilir ve toptan kazanç elde edebilirsiniz. Eğer kimyasal kıyafet temizliği yapacaksanız bunun için ek ücret talep edebilirsiniz.

Maliyet Hesabı Yapmak

Çamaşırhane açmak biraz maliyetli bir iştir ancak bir süre sonra getirisi iyi olan işlerdendir. Dükkân yerini belirlemek, dükkânı kiralamak, kullanılacak çamaşır yıkama ve kurutma makinelerinin maliyetini hesaplamak, ütü hizmeti verilecekse kaç adet ütü ve ütü masası alınacağını belirlemek, deterjan alımını belirlemek gibi ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekmektedir. Buna uygun maliyet planı oluşturmalısınız.

Devren Çamaşırhaneler Varsa Onları da Değerlendirin

Bir çamaşırhane açma düşünceniz var ve ne yapacağınızı tam bilmiyorsunuz. Açmak istediğiniz yerde veya yakın çevresinde devren kiralık ya da devren satılık bir çamaşırhane varsa orayı değerlendirin. Hem ekipmanlar hem de belli bir müşteri kitlesi hazır bulunacağından fazla maliyet gerektirmeyecektir. Sadece beğenmediğiniz yerleri düzenler ve yeni makine ihtiyacı varsa onu giderirsiniz ki bu da maliyeti düşürür.

Gerekli İzinleri Alın

Her belediyenin kendine ait prosedür ve işletme izin standartları vardır. Bunun için belediyeye gidip gerekli izinler için gerekli evrakları öğrenin. İtfaiyeden izin gerekiyor mu bunu da öğrenmelisiniz. Sağlık bakanlığından alınacak izinleri araştırın. Kanalizasyon ve atık su ile ilgili yapmanız gerekenleri öğrenmeniz de gerekmektedir.

Reklâm Afişleri ve Kartvizitler Hazırlatın

Müşteriyi çekmenin en etkili yolu reklâm ve kampanyalardır. Apartmanlara ve işyerlerine dağıtmak için afişler ve hizmetlerin tanıtıldığı broşürler hazırlatın. Kartvizit hazırlatın ve gelen müşterilere bir veya çevresine dağıtmak üzere birkaç tane kartvizit verin. Belli aralıklarla da kampanyalar düzenleyin. Bu kampanyalar müşteriyi daha çok çekecektir.

Çalışan kesimin ve en çok da öğrencilerin en büyük problemi kirli çamaşırların yıkanmasıdır. Çalışma hayatı yoğun olup bu işlere vakit ayıramayanlar için büyük kolaylıktır çamaşırhaneler. Birkaç saatlik bir işlemle çamaşırları yıkama ve kurutmaya olanak sağlayan çamaşırhane işletmeciliği oldukça karlı bir iş. Özellikle bekâr kesim ve öğrenciler için cüzi miktarda ödeme yaparak, çamaşır yıkama hizmeti alma onlar için de büyük kolaylık sağlamaktadır.

Çamaşırhane Açmak İçin Yer Belirlemek

Bekâr memurların, yoğun çalışan kişilerin, şirketlerin, otellerin,  rezidans gibi çalışılma oranı yüksek yerlerin ve öğrencilerin sık bulunduğu bir yerde çamaşırhane açarsanız, iyi bir müşteri portföyü oluşturabilirsiniz. Bir hizmet verecekseniz bunun için o hizmetin verilmediği yerde işinizi kurmak daha akıllıca olacaktır. Böylece bulunduğunuz bölgede rakipsiz olacaksınız. Ancak tek olduğunuzdan dolayı yüksek fiyatla işi yapmamalı ,makul ücretler belirlemelisiniz. Yüksek ücretli hizmetler fazla tercih edilmez.

Sadece çamaşır ile bağlı kalmayarak tül perde, nevresim ve battaniye gibi ürünlerin de yıkanması sağlanmalıdır. Gerekirse evlere eleman gönderip yıkanacak ürünleri aldırın. Yıkayın, kurutun, ütüleyin ve evlerine gönderin. Bu hizmet daha etkili olacaktır. Normal çamaşırlar kilo hesabı ücretlendirilirken, nevresim, battaniye ve perde gibi ürünler de parça başı hesap edilmektedir.

Kuru Temizleme Açmak

Çamaşırhane işi kurmanın yanında birlikte yapabileceğiniz veya bu işe en yakın alternatif olan kuru temizlemeci açmak adlı iş fikrini de inceleyebilirsiniz.

Çamaşırhane sektöründe bayilik veya franchise alarak da güzel bir yatırım yapabilirsiniz. Hem daha fazla müşteri elde etmek hemde marka değeriniz açısından, bu sektörde karlı bir iş modeli kurabilirsiniz.

Çamaşırhanede Hangi Hizmetler Verilir?

Çamaşırhanelerde çamaşır yıkama, kurutma ve eğer imkânınız varsa bir başka bölümde ütüleme hizmeti verirsiniz.

Çamaşır Yıkama

Çok fazla çamaşırın tek seferde yıkanmasına olanak sağlayan çamaşır makinelerinde çamaşır yıkarken, deterjan ve yumuşatıcı gibi ürünlerin de sunulmasıyla çamaşır yıkama hizmetidir. Her makinenin bir kapasitesi vardır. Ve çamaşır yıkanırken kilo hesabına göre ücretlendirme yapılır.

Çamaşır Kurutma

Çamaşır yıkamanın yanında kurutma hizmeti de verilmelidir. Bu hizmette küçük bir ek ücrete tabiidir. Ya da yıkama ücretine dâhil edilebilir.

Ütü Hizmeti

Pek çok çamaşırhanede ütü hizmeti pek fazla bulunmamakla birlikte ek ücret talep ederek ütü hizmetlerini de karşılayabilirsiniz. Bu kolaylık müşterinin de yararına olacağından, hizmetini de alan müşteri düzenli olarak sizi tercih edecektir.

Deterjan Satış Makineleri

Çamaşır yıkarken kullanılmak üzere deterjan satış makineleri almanız gerekecektir. Müşteri böylece ihtiyacı kadar deterjan satın alacaktır.

Jetonlu ya da Kartlı Ücret Makinesi

Hizmetlerden yararlanmak için yapılacak ücretleri tahsil için jetonlu ya da kartlı makinelerden almanız gerekecektir. Kartlı makine almanız tavsiye olunur. Böylece müşterinin takipleri düzenli yapılabilir.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    Nurullah yorumu:

    Çok güzel iş bilgiler gerçekten mükemmel olmuş

Yorumunuz