iş rehberleri

Car Care Bayiliği Almak

Çok sevdiğimiz ve doyamadığımız yaz ayları başlıyor. Artık uzun yaz akşamları ve sıcak hava tüm yurtta etkisini göstermeye başlayacak. Tüm araçlar, yoğun bir kış mevsiminden ve yağmurlu günlerden geçti. Bu da demek oluyor ki; şu an yolda gördüğünüz tüm araçlar potansiyel bir müşteri demektir.

Oto Kuaför Bayilik İş Modeli

Otomotiv sektörü, hangi bayiliğini alırsanız alın sürekli iş sirkülâsyonlarının sağlandığı ve hiç etkisini azaltmayan sektörlerden biri.

Bu sektördeki tüm bayilik modellerinde, sürekli olarak iyi kazanç elde edebileceğinden birçok yatırımcının şüphesi olmaz. Bu yüzden ülkemizde, otomobil sektöründe bayilik alan kişilerin oranında sürekli olarak artış gözlemlenmektedir.

Dünyada ve ülkemizde trafiğe çıkan araç sayısı sürekli olarak artış gösteriyor. Türkiye’de 23 milyon civarında trafiğe kayıtlı araç var (2020 TÜİK verileri). Neredeyse bir ailede birden fazla araç bulunma durumu bile mümkün. Bu da insanların; otomobillerini yıkatmak, iç ve dış temizliklerini yaptırmak, boya koruma ve detaylı temizlik gibi vb. profesyonel hizmet veren işletmelere gitmesi demek oluyor. Çünkü insanların yoğun çalışmaktan ya zamanları yok ya da araçlarını güvenilir ellere teslim etmek için uygun mekânları blamıyorlar.

İşinden yorgun gelen bir insanın yemek yemeye bile hali yokken, bir de arabasını yıkamasını beklemek neredeyse olanaksız. Hele ki büyük şehirlerde bu durum çok ciddi sorunlar oluşturabiliyor.

Ayrıca şirketlerinde hemen her birimin 1 ya da 2 tane makam aracı bulunuyor. Bu araçları yıkatmak için de car care bayileri tercih ediliyor. Çünkü; şirket görevlisi olan şoför personeller genellikle makam amaçlı kullanılan araçlarının temizliği için sorunsuz, güvenilir, profesyonel işletmeleri tercih ediyor.

Car Care Hizmetleri Nelerdir

Car care temizliği, aracın sadece iç ve dış temizliği anlamına gelmez. Ayrıca; otomobilin boyasının temizliği ve parlatılması, boyanın özel teknikle uzun dönemde korunması anlamına gelmektedir. Anti bakteriyel sıvılar ve özel deterjanlar kullanılarak araçların klima temizliği, motor temizliği, farların parlatılması, camların temizliği, aracın deri ve kumaş kısımlarının temizliği, koltukların temizliğinin profesyonel ve eğitimli kişiler tarafından, geniş bir hizmet kalitesiyle verilen hizmetleri kapsamaktadır.

Ayrıca car care işletmelerinde; cam filmi, folyo kaplama, araç renk değişimi, seramik kaplama, özel koruma hizmetleri gibi vb. içeriklerde yer almaktadır.

Not: bu iş modelini inceledikten sonra Cam Filmi, Folyo Kaplama İşi Yapmak adlı iş fikrini de inceleyebilirsiniz.

Car Care Bayiliği Yatırım Maliyeti

Bulunduğunuz bölgede veya iş yapacağına inandığınız semtte bu işi yapmadan önce iyi bir fizibilite yapmanız, ileri ki vadede size çok faydası olacaktır. Özellikle bayilik veren firmaların yöneticileri ile görüşüp, fikir alışverişinde bulunmanız oldukça önemlidir.

Sizlerinde bildiği gibi, yerel bir işletmeye oranla bir markanın mensubu olmak hem yatırım açısından hem de karlılık açısından mutlaka farklıdır.

Kobi Vadisi platformunda yer alan oto yıkama / kuaför bayiliği veren firmaların analizini yaptığımızda aşağıdaki tabloyu görmekteyiz.

Belirtilen bu rakamlar: 6 farklı markanın ortak yatırım değerleri baz alınıp paylaşılmıştır:

 • Yatırım tutarı: 57.000 tl
 • Minimum nakit ihtiyacı: 63.000 tl
 • İsim hakkı bedeli: 6 firmanın 1’i alıyor
 • Reklam katkı payı: 6 firmanın 1’inde var
 • Gelirden pay: 6 firmanın 1’i alıyor
 • Kar marjı: %265 civarında
 • Yatırımın geri dönüş süresi: ortalama 11 ay
 • Gerekli işyeri büyüklüğü: 200 m2

Belirtilen bu bilgiler, en temel içeriklerdir. İşletmenizin alanına, boyutuna, bölgesine veya bağlı olduğunuz markanın taleplerine göre değişkenlik gösterebilir.

Car Care Bayiliği Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Car care bayiliği alırken dikkat edilmesi gereken bir husus, işin kurulacağı bölgede aynı işi yapan başka firmaların olmamasıdır. İnsanlar belli alışkanlıklarını devam ettirmeyi ve alıştığı, güvendiği kişilerle çalışmayı sever. Bu yüzden o bölgede tek olmak için başka bayinin olmamasına dikkat etmelisiniz. Böylece kazancınız daha yüksek olacaktır. Çünkü müşteri kitlenizi, bir başkasıyla paylaşmak zorunda kalmazsınız.

İkinci olarak her iş kurulumunda olduğu gibi doğru lokasyonu seçmelisiniz. İnsanların size kolay ulaşabileceği, araçlarını rahatlıkla park edebilecekleri, araçların temizliği sırasında vakit geçirebilecekleri bir tesis kurulması daha kazançlı olacaktır.

İşi sıfırdan kurmak mı yoksa bayilik almak mı diye sorulacak olursa, tanınmış bir marka adı altında bayilik almak daha her zaman daha karlıdır. Böylece hem sektörde tanınan bir adınız olacak hem de iş maliyetlerini aza indirmiş olacaksınız. Aynı zamanda eğitim ve ürün tedariği konusunda uzmanlar ile çalışacaksınız. Bu da ekstra kazanç demektir.

Car care bayiliğinin tek dezavantajı, bazen donanımlı elemanın bulanmayışıdır. Bunun içinde bağlı olacağınız firmanın size ve personellerinize sağlayacağı eğitimler sayesinde çok fazla problem yaşamayabilirsiniz. Ayrıca, bu sektörde çalışacak olan personel kitlesi hem daha fazla kazanç hem de kurumsal bir çalışma sistemi ile hayatlarını sürdürmek için genellikle, bir bayi olan işletmeleri daha çok tercih etmektedirler. Car care sektörü oldukça büyük bir sektör ve çok büyük bir pazara sahip. Eğer bu sektörde bayilik alacaksanız, sağlam bir araştırma yapmanızda fayda var. Bayilik veren firmaları iyi araştırmalı ve size sağladığı avantajları iyi değerlendirmelisiniz.

Bayilik Alma Aşamaları

 • Bayilik alacağınız firmanın hizmetlerini eğer mümkünse yerinde görmeniz veya var olan bayiyi ziyaret etmeniz karar vermenizde etkili olacaktır
 • Firmanın car care hakkında tecrübesi ve bilgisinin iyi düzeyde olması gerekir. Çünkü bir Yerel bir işletme de kendi firmasını büyütmek için bayilik verdiğini iddaa edebilir
 • Firmada muhatap olabileceğiniz yetkili kişilerin olması gereklidir
 • Hizmetler sırasında kullanılacak ürünlerin sağlık bakanlığı onaylı olup olmadığına dikkat etmelisiniz
 • Size verilecek eğitimin aşamaları, devamlılığı, ücretli olup olmadığı gibi konuları da belirlemelisiniz
 • Bayilik sözleşmesi konusunda mutlaka bir avukattan yardım almalısınız

Tüm bunlara dikkat ettikten sonra bayilik almak için çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

 • Bayiliğin kurulacağı alan tespit edilir. İşletme için ön çalışmalar yapılır
 • Tadilat çalışmaları yapılarak alan, car care bayiliği için uygun hale getirilir
 • Personel temin edilir ve eğitimleri için gerekli çalışmalar yapılır
 • Hizmet sırasında kullanılacak tüm teçhizat ve ürünler temin edilir
 • Gerekli resmi kayıtlar yaptırılır, gereken izinler alınır ve iş başlatılır

Car Care Sektöründe Bayilik Veren Firmalar

Şayet bu alanda yeni bir yatırım yapmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi platformunda bulunan car care bayiliği veren firmaları araştırabilir, markaların karşılaştırmasını yapabilir ve anlık olarak firmalara bayilik taleplerinizi iletebilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Burada yer alan; blog, bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Car Care Bayiliği Almak

okuma süresi: 4 dk
0