Yatırımcı Arıyorum

Çay Ocağı Açmak İş Fikri

Çay Ocağı Nasıl Açılır?

Türk toplumu olarak; her mevsim, günün her saati Çay içebiliriz. Kahvaltıda vazgeçilmezimizdir, ziyaretlerimizin, sohbetlerimizin en iyi yoldaşıdır. Kültürümüzün ana ögesidir, hayır demediğimiz bir içecektir, çalışma hayatımızda yorgunluğumuzu alan kadın erkek tükettiğimiz kültürel içeceğimiz çay işimizi yaparken de masanın bir kenarındadır.

Bu denli çok tükettiğimiz içecek az sermaye ile yapılabilecek işlerden biri aynı zamanda.

Çay Ocağı İşletmek

Çay ocağı işletmek, ilk anda aklınıza gelen ticari bir faaliyet değil belki de fakat tercih edilirliği, kolay meydana getirilecek bir ürün olması, kullanım yaygınlığı ve az sermaye gerektirmesi ile o kadar çok cazip tarafı var ki kendi işim olsun ama param az diyenler için tercihler arasına alınması gereken seçeneklerden çay işletmeciliği.

Çay ocağı işletmecisi olmak için konu hakkında çok şey bilmek gerekmiyor. Herkes çay demleyebilir ve herkes servis yapabilir üstelik kendi işiniz olduğu için çok da keyifle demleyebilir, keyifle sunabilirsiniz müşterilerinize. Çay ocağı işleterek para kazanmanın cazip taraflarından biri az ve tek sermaye, verimli kazançtır. Yarım gün çalışan ya da emekli olduğu için kendisine ilave kazanç sağlayacak bir iş kurmayı düşünen kimseler için de oldukça cazip bir iş.

Çay Ocağı Açarken Tercih Edilebilecek Bölgeler

Çayhaneler ülkemizde yaygın iş yerlerinden pasajlarda, esnafların çok olduğu yerlerde mutlaka bir de çay ocağı vardır. Esnaf gelen müşterisine misafirine çay demleyecek zamana ve ortama sahip olamayacağından çay ocağından söyleyecektir ikramlarını. Biz Türk toplumu olarak çay tüketmiyoruz aslında çaya tiryakiyiz toplumun geneli çaya asla hayır demez, bir bardak bir bardak daha sonra bir bardak daha nerede ise tüm gün çay içebilen bir toplumuz.

Çay ocağı işletmek bu nedenle risk oranı oldukça düşük bir iş koludur. Yeter ki ocağınızı nerede açacaksınız iyi karar verin ve kaynağınızı bilinçli kullanın. İhtiyacınız olacak demirbaşların listesini çıkardığınızda birkaç kalem ürün ancak sayılacaktır. Belki birkaç küçük masa sandalye dükkân büyüklüğüne göre düşünülebilir. Hazır bir ocağa da devralmak sureti ile sahip olabilirsiniz fakat hangisinin daha kârlı olacağını hesap ederek incelemek gerekecektir. Yeni bir işletme için yapılacak harcama ile hazır bir işletmeye ödenecek devir bedeli arasındaki kıyaslamada devralmak ucuz olacak ise devreden dükkânlar için ayrıca araştırma yapmak gerekecektir. Hangi İlde Hangi İş Yapılır?

İlk adım işletmeniz nerede olacak, nasıl bir yerde çay ocağı açarsanız daha fazla iş yapar sorusunun cevaplarını verebilmek, daha sonra birkaç araştırma yapmak gerekir. Farklı yerlerdeki çay ocaklarının işlerine bakmalı, pasajlarda mı yoksa esnaf yoğun bölgelerde mi daha çok çay satışı olmaktadır araştırılmalıdır. Yer seçimi doğru yapıldıktan sonra ruhsat ile ilgili detayları öğrenmek için Belediye ile irtibata geçmeli yapılması gereken işlemleri ve gerekli belgelerin listesini almalısınız.

Çay Ocağı Kurma Süreci

Muhasebeci edinmeniz evrak sürecini birlikte yönetmeniz işlemlerin hatasız ve hızlı yürümesine katkı sağlar. Bölgenin tespiti, Dükkânın tutulması, resmi işlemler ve iç dekorasyon araç gereçlerin alınıp yerleştirilmesi ile kısa sürede işletmeniz faaliyete hazır hale gelecektir. Bu aşamada artık sizin çevreniz ile kuracağınız olumlu ilişkiler, çevrenizdeki esnafın saygısını sevgisini kazanmak önem kazanacaktır. İşlerinizin iyi olması, kazancınızın bol olması çevrenizdeki esnafın sevgi ve güvenini kazanmanıza bağlıdır.

Her işletmede olduğu gibi, müşteri memnuniyeti önemlidir, güler yüzlü olmanız, çayınızın taze olması, hizmeti zamanında vermeniz işlerinizi olumlu yönde etkileyecektir ayrıca çayla yetinmek durumunda değilsiniz seçenekleriniz arasına soğuk içecekler ve tost gibi kolay hazırlanan yiyecek seçenekleri de ilave edebilirsiniz. Krakerler, simit, cips gibi atıştırmalıklar da yer alabilir.

Hijyen de dikkat edilmesi gereken hizmet unsurunun en önemli koşullarından. Bardaklarınızın tertemiz parlaması, çay tabaklarının ve kaşıkların parlak olması, çay tepsinizin temiz olması müşterilerinizin size güvenmesini sağlayacak etkenlerinden başında geliyor fakat yeterli değil. Sizin kendinize bakmanız kıyafetinizin, ellerinizin her zaman temiz ve bakımlı olması da hijyen konusunda sizi çevrenizde güvenilen, elinden rahatça çay içebilecekleri kişi yapacaktır.

Dükkân ve mutfak temizliği de aynı şekilde işinizin verimini etkileyecek, ruhsat almanızda ölçü olacak önemli detaylardan. Tüm hassasiyeti gösterdiğinizde, siz müşteri olsaydınız nasıl bir hizmet isterdiniz empatisini yaparak kendi hizmet kalitenizi oluşturabilirsiniz. Dükkândaki havalandırma ve bulunması gereken yer detayları Belediye il görüştüğünüzde size verilen listede yer alacaktır. Hiçbir detayı atlamadan işinizi aşmalarına göre planlı ve dikkatli bir biçimde uygulamaya koyduğunuzda kazançlı ve sorunsuz bir işe başlamanız mümkün.

Çay Bayiliği Almak

Hem çay ocağı işletmenize ek gelir sağlaması adına hemde kuru çay ürününü daha ekonomik fiyatlar ile alma adına Türkiye genelinde yer alan çay bayiliği veren firmalar ile görüşüp, daha yüksek kazançlar da elde edebilirsiniz.

Başarılar Dilerizkobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    Birgül apaydın yorumu:

    Okudum güzel bir fikir istiyorum uzun zamandır ama kuramadım nasıl yapabilirim yardımcı olursanız çay ocagı içinde tost VS de yapabilirim

Yorumunuz