Yatırımcı Arıyorum

Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Çeviri Yaparak Gelir Elde Etmek

Günümüz gelişen iş sektörleri arasında kişilerin kendi dilleri haricinde ek bir dil bilmesi çalışma hayatında büyük etkilere olanak sağlıyor. Ek olarak herhangi bir bilmek kişileri çoğaltarak üretkenliklerini arttırdığı belirtiliyor. Kişilerin herhangi bir ek dil bilmeleri genel açıdan diğer ülkelerin kültürlerini bilmek ve de yaşayışlarını mercek altına alarak kişi açısından büyük kültürlere sahip olmasına etki ediyor. Konuya açıklık getirecek olursak kişi ne kadar dil bilir ise o kadar kazanç elde etme olasılığını attıracağı belirtiliyor.

Bazen kişiler önünde meydana gelen durumları tam anlamıyla kavrayamıyor. Kavrayamadığı konulardaki gerçekliklerin üzerine giderek kendisine zarar verebiliyor. Girişimcilerin son dönemlerdeki popüler fikirlerinden bir tanesi de çeviri yaparak para kazanmak olduğu gözlemleniyor. Gerek dış ortamda gerekse ev ortamında.

Hangi Dillerin Çevirisini Yaparak Para Kazanabilirim?

Kişiler bu sektör içerisinde kaç tane dil biliyor ise kazançları o kadar farklılaşabiliyor. Günümüz iş hayatı üzerinde birçok alanda çeviri yapabilen kişilere ihtiyaç duyulabiliyor ve de bu çeviri yapan kişiler büyük bir oranda yüksek gelirler uygun görülüyor. Gerek akademik çeviriler, tıbbı çeviriler, çeşitli kitap çevirileri, makale çevirileri ve de hukuki çeviriler gibi birçok alan içerisinde meydana gelen ihtiyaçlar değişim gösteriyor. Kişilerin çeviri yapacağı birçok alan meydana geliyor.

Kişilerin çeviri yapabileceği bazı alanlar ise şunlardır;

  • Kitap çevirileri yaparak gelir etmek
  • Alt yazı çeviri yaparak gelir elde etmek
  • Dublaj çevirileri yaparak gelir elde etmek

Alt Yazı Çevirileri Yaparak Ne Kadar Gelir Elde Ederim

Kişilerin çeviri yaparak gelir elde etmelerinin ilk aşamadaki tercih edecekleri alanların başında gelen bir yöntem olarak film çevirileri yapmak geliyor. Genel olarak film çevirileri yapımı basit cümlelerden oluşan replikleri adeta bir çocuk oyuncakları gibi basit bir yöntem olarak görülüyor.

Ülke sınırlarımız içerisindeki film çevirileri yapan kişilerin çoğunluğu öğrencilerden oluştuğu belirtiliyor. Kişilerin film çevirileri yapmak istemesi üzerine film içlerinde geçen konuşmaların bir dokümanını hazırlaması gerekiyor. Bu dokümanlar içerisinde geçen kelimelerin adet başına fiyatlandırılması yapılıyor. Kişilere uygun görülen fiyatlar ise 50 TL ile 100 TL arasında nitelendiriliyor. Uzun vadede iyi bir gelir elde edilebiliyor.

Dublaj Çevirileri Yaparak Nasıl Gelir Elde Ederim

Genel olarak dublaj çevirileri yaparak gelir elde etmenin, alt yazı çevirmenliğine oranla büyük bir zorlu süreç halinde gerçekleştiği belirtiliyor. Öncelikle çeviri yapılacak film belirlenmesi gerekiyor. Dublaj çevirisi yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken durumlardan bir tanesi de film içerisindeki repliklerin orijinalleri ile aynı süre içerisinde başlayıp bitmesi gerekiyor. Kısaca her çeviri yapacağı kelime saniyesi saniyesine orijinal metin ile aynı süre içerisinde gerçekleşmesi gerekiyor.

Dublaj çevirisi yapan kişilerin çoğunluğunun uzman kişilerden oluştuğu gözlemleniyor. Deneyimsiz kişilerin yapmış olduğu çeviriler halk arasında büyük bir eleştiri yağmuruna tutulduğu belirtiliyor. Kişilerin dublaj yapabilmeleri için internet ortamlarında araştırmalar yapması ve de ev ortamında kişisel olarak birtakım çeviriler ile kendisine deneyim katması uygun bulunuyor. Dublaj yaparak gelir elde etmenin fiyatlandırılması anlaşılacak kişilere ya da kurumlara göre değişim gösterebiliyor. Fakat ülke sınırlarımız içerisindeki istatistiklere bakacak olduğumuzda fiyatlandırmalar minimum 300 TL gibi rakamlar ile sınırlandırıldığı gözlemleniyor.

Kitap Çevirisi Yaparak Ne Kadar Gelir Elde Ederim

Kişilerin kitap çevirisi yaparak gelir elde edebilmeleri için dikkat etmesi gereken bazı durumlar meydana geliyor. Öncelikle bu sektör içerisindeki kişiler dil konusunda eğitimli olmaları gerekiyor. Örnek verecek olursak İngilizce bilen herhangi bir kişinin cümle yapılarını, dil özelliklerini büyük bir oranda bilmesi gerekiyor. Ek olarak kitap çevirileri yapacak kişilerin dil kullanımının yanı sıra belirlenen kitaplardaki içerikler konusunda da yeterli bilgi birikime sahip olması gerekiyor.

Ülke sınırlarımız içerisinde kitap çevirisi yapacak kişilerin yapması gereken uygun bir CV hazırlamaları ve de kişisel olarak belirlemiş yayınevlerine başvuru yapmaları öneriliyor. CV konularına dikkat etmesi gerekiyor çünkü başvurulacak yayınevlerinin dikkat ettikleri konulardan bir tanesi de hangi tarzda kitapların çevirileri yapıldığı olarak nitelendiriliyor. Bu sektör içerisindeki gelirler yayınevlerinin belirlediği rakamlara göre değişim gösteriyor. Kişinin bu sektör içerisinde gelir elde edebilmesi için dil konularında büyük bir bilgi sahibi olması gerekiyor. Dil konularına ne kadar hâkim ise elde edeceği gelir de doğru orantıda onun avantaj kazanmasına olanak sağlıyor.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz