Yatırımcı Arıyorum

Çiçekçi Dükkanı Açmak

Çiçekçilik Yapmak

Özel günlerde yaptırılan çiçek aranjmanları, hastane ziyaretlerine götürülen çiçek buketlerinden hoşlanıyorsanız çiçekçi dükkanı açmak karlı bir yatırım olabilmektedir. Çiçekçi dükkanlarının açılabilmesi için maliyetler değişiklik göstermektedir. Maliyetlerde işe nerede başlayacağınız ve ne kadar malzeme alacağınıza ve alacağınız malzemeler ikinci el ya da yeni olmasına bağlı olarak değişmektedir.

Büyük ekipmanların alınması

Çiçekçi dükkanlarının verimli bir şekilde işletilebilmesi için büyük ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Soğutma dolapları ve konteynırlar sayesinde çiçeklerin günlerce taze kalması sağlanmakta hatta envanterinizde bulunan orkide gibi hassas çiçeklerin bile saklanmasına imkan vermektedir. İşlerin büyümesiyle birlikte hastaneler ve işyerlerine çoklu gönderimler yapılmakta ve bu durumda da nakliye kamyonetleri alınması düşünülebilmektedir.

Dükkanın yeri

Çiçekçi dükkanı açmak için maliyet hesaplarını dükkan kiraları da eklenmelidir. Dükkanların yaya trafiği yoğun olan yerlere konumlandırılması satışları artıracaktır. Hastane ve iş merkezlerinin yakınında olmak da hızlı ve kolay teslimat yapılmasına fırsat sağlayabileceği gibi kolaylıkla bulunmanıza ve sık tercih edilmenize de imkan sağlayacaktır. Fiziki dükkanların açılması düşünüldüğünde işletme masrafları olmaktadır. Soğutma dolaplarının çalışma masrafları, telefon hatları, çalışma saatlerinde kullanılan elektrik, dükkan kirası, elektrik, su, hava gazı hizmetlerinin masrafları çıkmaktadır. Bu durumda bu masrafların karşılanacağı en az 3-6 aylık sermayenin olması gerekmektedir.

Çiçek aranjman malzemeleri

Çiçek aranjmanları için pek çok malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı malzemeler ikinci el alınabilmektedir. Ancak bazılarının yeni alınması gerekmektedir. Toptancı maliyetleri ve hangi tedarikçilerden malzeme alınacağına bağlı olarak maliyetler değişmektedir. Çiçek telleri, çiçek bantları, süngerler, kurdeleler, vazolar, çiçekleri canlı tutmak için gereken koruyucu maddeler, plastik kartlıklar ve kartlar, bantlar, bıçaklar, zımba ve makaslar ihtiyacınız olan malzemelerin bir kısmını oluşturmaktadır.

Taze çiçeklerin alınması

Az miktarda satış yapılan yerel çiçekler için toptancılar bulunmalıdır. Daha sonrasında daha büyük siparişler vererek nakliye ücretlerinden tasarruf edebilirsiniz. İlk zamanlarda elinizdeki envanteri heba etmemek adına az miktarda sipariş vermek daha iyi olacaktır. Taze çiçekler için haftalık olarak maliyetler yerel talep ve çiçeklerin mevsiminde olmasına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Çalışan personeller

Çiçekçi dükkanları açılırken hesaplanması gereken diğer unsurlardan biri de çalışan maliyetleridir. Dükkanınız kara geçene kadar faturaları ödemek için ne kadar maaş verebileceğinizin hesabını yapın.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz