Yatırımcı Arıyorum

Çilingir / Anahtarcı Dükkanı Açma

Çilingir Dükkanı Açma

Bir işletme açacak girişimcilerin aradıkları en önemli işlerden biri az sermaye ile yüksek kar oranı yapacakları bir iştir. Birçok işletme dalına göre daha karlı bir iş fikri olan çilingir hizmetinde kar oranı oldukça yüksektir. Ancak günümüzde çilingir dükkanı açmak ise eskiye göre daha zor bir iştir.

Çilingir dükkanı açmak için öncelikle Anahtarcılar ve Çilingirler mevzuatına uygun hareket etmeniz gerekecek. TESK desteği ile yayınlanana mevzuat içerisinde 11 yeni madde ile bu meslek kanun altına alınması sağlanmıştır:

 1. Meslek icra etmek isteyen her anahtarcı ve çilingir, iş yeri açmak için ilgili meslek odası kuruluşundan belge almalı ve yapılacak denetimlerde bu belgenin bulunup bulunmadığı hemen tespit edilmeli.
 2. Anahtarcı ve çilingirler ile bu iş yerinde çalışanlar için 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu’nun Uygulama Yönetmeliğine göre düzenlenmiş iş yeri listesi, iş yerlerinin adresleri, çalışanların kimlik bilgileri ve ikamet adresleri en yakın kolluk birimine bildirilmelidir.
 3. Anahtarcı, çilingir ve bu işyerlerine çalışacak her birey sabıka kaydı çıkarmalı, hırsızlık suçundan sabıkalı olan bireyler bu işyerlerinde çalışamayacaklardır.
 4. Anahtarcı ve çilingirler tarafından işten ayrılan personelin ayrılışları işyerinin bağlı olduğu en yakın kolluk birimine 24 saat içinde işletme sahibi tarafından bildirim yapılmalıdır.
 5. Anahtarcı ve çilingirciler de çalışan her personel de ilgili meslek odası kuruluşu tarafından düzenlenmiş kimlik kartını yanında bulundurmalı ve bu kart meslek icra edilirken personel tarafından sol kola takılmalıdır.
 6. Ham anahtar, maymuncuk, anahtar makinesi sadece ilgili meslek oda /kuruluşu üyesi meslek mensupları tedarikçilerden satın alabilir.
 7. On altı (16) yaşından küçük çocuklar yalnız başlarına kilit açma işlemlerinde kesinlikle görevlendirilemez.
 8. Otomobil, ev işyeri kapısı açılması talebinde o ev, işyeri, otomobil gelen kişiye ait olduğunun belgelenmesini personel istemekle yükümlüdür. Aksi durumda kilit açma işlemi yapılamaz ve şüpheli kişiler en yakın kolluk birimine bildirilir.
 9. Her kilit açma işlemi, kilit açan tarafından tutanakla tespit edilmeli ve bu tutanaklar 1 yıl muhafaza altında tutularak saklanmalıdır. Gerekli durumlarda kolluk birimlerinin talebi halinde ilgili görevlilere sunulmalıdır.
 10. Her nevi anahtar yaptırma talebinde anahtar yaptıran kişinin kimliği tespit edilmeli, saklanmaya uygun şekilde kayıt altına alınmalıdır.
 11. Onbeş (15 ) yaşından küçük çocuklara anahtar yapma işlemi uygulanmayacaktır.

Anahtarcı Dükkanını Açmak

Çilingir dükkanı açmanız yüksek bir sermaye gerektirmez. 10 bin lira civarında bir sermaye çilingir dükkanı açmak için yeterlidir. Fazla bir ekipmana ihtiyacınız olmayan bir alandır. Dükkanı tasarlamanız için  2-3 bin liralık bir masrafınız edeceksiniz. Dükkanınız için bir masa, tabelalar, müşterilerin oturacağı birkaç koltuk yeterlidir.Dükkanı kurduktan sonra muhtemelen birkaç anahtar kopyalamak isteyen kişi haricinde hiç iş almayacaksınız. Ancak bunlar dükkanınızın kirasını bile çıkarmaz. Çilingirci olarak asıl para kazanacağınız durum, kapalı kapılar arkasında kalan ev sakinleridir. Evde kilitli kalan ev sakinler ilk olarak size ulaşacaktır. Arayacağı çilingir olmak için girişimde bulunmalısınız.Mesela evinizin kapı anahtarını içeride unuttunuz ve haliyle dışarıda kaldınız.

İlk olarak kapıyı açmak için biraz kurcalayacak ama sonuç elde edemeyeceksiniz. Sonra da ya dışarı çıkıp bir çilingir arayacak ya da telefondan direkt olarak “çilingir” diye bir arama yapacaksınız Eğer telefonunuzu da içeride unutmadıysanız büyük ihtimalle telefondan arama yaparsınız ve arama sonuçlarında karşınıza çıkan ilk çilingiri ararsınız. Çilingir yaklaşık 30 dakikada uğraşacak ve 150 ile 300 TL arasında bir ücret alacaktır.

Firmanızın İş Potansiyelini Arttırmak

Çilingir olarak potansiyel arttırmak için yapmanız gereken, müşterilere internet üzerinden ulaşabilir olmaktır. Eskiden Çilingirler kapı kapı dolaşarak insanlara kartlarını bırakarak çalışırlardı. Ama bu çoğu zaman işlevsel bir çalışma sistemi değildir. Çünkü kapıda kalan bir ev sakininin tercihi kart aramak olmayacaktır. Artık insanlar direkt olarak Google’de bulunduğu bölgeye göre arama yapıyor ve çilingirini çağırıyor. Bu nedenle çilingir dükkanınızı açtıktan sonra web hizmeti veren bir firmalar yardımıyla ya da kendi başınıza bir internet sitesi açmanız gerekecek. Veya alternatif olarak; firmanızın hizmet tanıtımı yapan web sitelerine üye olabilir aynı zamanda şehir rehberi desteği sağlayan portallara da ücretsiz üyelikler oluşturabilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz