Yatırımcı Arıyorum

Cine Cafe İş Fikri

Özellikle yakınlarında sinemanın bulunmadığı kırsal kesimler için bu proje biçilmiş kaftan durumunda. Bir dükkanınız var, cafe tarzı bir mekana çevirmek istiyorsunuz ya da boş duran dükkanınızı değerlendirmek istiyorsunuz. Ancak cafe açmanın zahmetinden ve rekabet ortamından korkuyorsanız bu makaleyi sonuna kadar okuyup kafanızda değerlendirmelisiniz. Bu girişimi hem boş dükkanınızı değerlendirmek için ek iş olarak hayata dökülebilir hem de üzerine zaman ve para harcayarak büyütüp ana işiniz haline getirebileceğiniz bir yatırım haline gelebilir. Öncelikle biraz konseptten bahsedelim.

Projenin amacı ve etkilerini sıralayalım:

Cine Cafe Açmak

Normal bir cafeden ziyade insanlar kendi çevreleri ile birlikte gelip keyifli vakit geçirebileceği bir konseptle karşı karşıyayız. Bu konsepti işletmek için duvarlarınızı ses yalıtımı ile kaplatmalısınız. İçeriye büyük bir ekran ve projeksiyon yerleştirip birkaç stüdyo ile anlaşarak filmlerini satın alabilirsiniz. Zamanla sahip olduğunuz film sayısını arttırıp çeşitliliğe kavuşacaksınız. Ayrıca insanlara kendi filmleri ile gelmeleri durumunda indirim yapabilirsiniz. Çalışma prensibi dükkanınızın büyüklüğü ile doğru orantılı olarak randevu sistemi ile işleyecektir. İnsanlara randevu alabilmeleri için paketler hazırlayabilir ve seçenek olarak sunabilirsiniz.

Cine Cafe Nasıl Açılır?

Örnek Paketler

  • Mini paket: Tek kişi gelecek, alacağı yiyecek ve içecekleri orada belirleyecektir.
  • Orta paket: 2-5 kişi arasında kişi gelecek, alacakları yiyecek ve içecekleri önceden belirtecekler.
  • Büyük paket: 6-10 kişi arasında kişi gelecek, alacakları yiyecek ve içecekleri önceden belirtecekler.

Kendi imkanlarınız doğrultusunda insanların seçim yapabilecekleri çeşitli menüler ve paketler oluşturmalısınız. Ne kadar fazla seçenek sunarsanız o kadar fazla tercih edilirsiniz.

Mekanın içini tıkış tıkış sinema koltuklarıyla doldurmak gibi bir hata yapmayın. Hem maliyet olarak sizi sıkıntıya sokacak hem de görüntü olarak çok kötü duracaktır. Seçtiğiniz konseptin en büyük avantajının rahat rahat kaliteli film izleme olanağı sunmak olduğunu unutmayın. Yerlere minderler ve puflar atın. İstek doğrultusunda rahat koltukları da hizmet olarak insanlara sunabilirsiniz.

Menü olarak yine dükkanınız büyüklüğü ve imkanlarınız ölçüsünde olabildiğince fazla seçenekli bir liste oluşturmalısınız. Girişe koyduğunuz tezgah üzerinde sessizce istek doğrultusundaki yiyecek içecekleri hazırlayıp insanlara sunabilirsiniz. Yiyecek ve içecekleri insanlara yakın bir yerde şeffaf olarak hazırlamanız onlara güven verecek, sıcak bir ortamda oldukları hissini aşılayacaktır.

İnsanlara sinema kapatıp çocukları ile rahat rahat film izleme olanağını küçük bir dükkanda verebilirsiniz.

Dükkanınızın büyüklüğüne göre birçok odacığa sahip olabilir, paketlerle orantılı salonlar oluşturabilirsiniz. İster istemez bir film sektöründesiniz. Müşterilerinize elinizdeki eski filmlerden satabilir, ek gelir elde edebilirsiniz.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan kahve dükkanı iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Web Sayfası ve Tanıtım

Randevu sistemi ile çalıştığınız için sizi çok iyi anlatan bir web sayfasına ihtiyaç duyacaksınız. Sayfanız olabildiğince kapsamlı ve kullanışlı olmalı. Bol bol fotoğraf eklemeli, insanlara sizi seçtiklerinde ne gibi kazançlara sahip olacaklarını kısa ve anlaşılır metinler ile anlatmalısınız. Her yerde sizin gibi faaliyet gösteren insanların olmadığı bir sektörde olduğunuzu unutmayın. Bölgenizdeki insanların sizin müşteriniz olması için çok iyi bir tanıtım yapmalısınız. İnsanlar yeniliği sevse de ondan her zaman çekinmişlerdir. İmkanınız varsa web sayfanıza sizi anlatan bir tanıtım videosu ekleyin. İşlerinizi biraz büyütebilirseniz çevre dükkanlardan birini satın alarak ya da kiralayarak bir de restoran ekleyebilirsiniz. Tabi ki bu konu da başlı başına bir yatırım olacaktır. Açık Hava Araba Sineması İşi Yapmak

Projeye başlamadan önce yapmanız gerekenler

  • Filmin en iyi şekilde izlenmesi için iyi bir perde ve projeksiyon
  • Bulunduğunuz mekanın karanlık ve sessiz olması için siyah ses geçirmez plakalar
  • İnsanların rahat edebileceği puflar, minderler ve koltuklar
  • Az çok insanların ihtiyacını karşılayabilmek için içecek, yiyecek, tabak, bardak vb. sofra malzemeleri

Özetle

Yakınlarda sinemanın olmadığı yerlerde insanlara bir nevi sinema hizmeti sunabilirsiniz. Randevu sistemi olarak çalıştığınız için boşta duran bir dükkanı bu şekilde değerlendirebilir, bir randevu alındığında işin başına gelebilir, bu şekilde ek gelir elde etmek için bu projeyi kullanabilirsiniz. Elbette ben bu işi yapmak istiyorum diyerek işin başına geçip daha fazla zaman harcayarak bu projeyi büyütebilirsiniz. Ne de olsa gelişime açık yeni bir iş fikri. Ana ilkeniz ise insanlara aile ortamı sunmak, rahat ve özgürce film izletmek olmalı. Bunu sağlamak için de randevunun içeriğine göre kendinizi şekillendirecek kadar esnek durumda olmalısınız. Yeni bir proje olduğu için kendinizi olabildiğince iyi tanıtmalı, web sayfası açıp bu sayfaya çok fazla özen göstermelisiniz.

Cafe Bayiliği Almak

Arzu ederseniz yeni bir yatırım yapmaya cafe sektöründe bayilik alarak da başlayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Kobi Vadisi portalında yer alan Cafe Bayiliği Veren Firmalara ulaşabilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz