Yatırımcı Arıyorum

Ciro Katlama Yöntemleri

Ciroyu Katlamak İçin Öneriler ve Stratejiler

Ciroyu arttırmak isteyip bir türlü bunu başaramayanlar ve artışta olan cirosunu daha da arttırmak isteyenler için çeşitli ipuçlarını bu yazımızda inceleyebilirsiniz. Ciro katlamak için yapmanız gerekenleri liste halinde sizlere sunuyoruz.

Öncelikle KOBİ’ler ve küçük işletmeler için vereceğimiz bu teknik ve stratejiler 2 aşamadan oluşmaktadır. Birincisi internet ortamında yani sanal ortamda yapabilecekleriniz ile ilgiliyken, diğeri de fiziksel olarak yani günlük gerçek hayatta yapmanız gerekenlerle alakalıdır. Öncelikle sanal ortamda yapmanız gerekenleri maddeler halinde inceleyelim.

Sanal Alemde Yerinizi Alın ve Ulaşılabilir Olun

Sanal ortamda yer alabilmeniz için öncelikli olarak şirketiniz adına bir web sitesine sahip olmalısınız. Web sitesinin görünüm açısından prestijli olması gerekir. Yani firmanızı tanıtacak olan sanal bir kartvizit olarak düşünebilirsiniz. Kısacası web siteniz sizi tanıtmalı ve potansiyel müşteriler tarafından ulaşılabilir olmalıdır. Aynı zamanda prestijli ve firmanızı en etkili şekilde tanıtması gereklidir.

Arama Motoru Optimizasyonu Yaptırın

Web sitenizin olması tek başına yeterli değildir. İnsanların bu web sitesine ulaşabiliyor olması gereklidir. Bunu yapabilmek için web sitenizi sektörünüzle alakalı olarak yapılan aramalarda ön plana çıkartacak SEO (Search Engine Optimize) yani arama motoru optimizasyonu çalışmalarını da yaptırmanız gerekmektedir. Yani arama yapan kullanıcılar arama motorunda sitenizi üst sıralarda görmeli ki ziyaret edebilsin. Firmanızı Büyütmenin Yolları (Arama Motorları)

İnteraktif Reklamlar Verin

SEO yerine bir diğer alternatif ise reklam vermektir. Reklam SEO çalışmalarına oranla daha hızlı dönüşler alabileceğiniz ancak etkisi arama motoru optimizasyonuna oranla daha kısa olan bir yöntemdir. Bunu yaparken çeşitli sosyal medya platformlarını kullanabilir ya da arama motorlarının kendisine reklam verebilirsiniz.

Sosyal Medyada Yerinizi Alın

Sosyal medya insanların internette en çok vakit harcadığı platformların başında gelmektedir. Güzel ve etkileyici bir sosyal medya hesabı ile potansiyel müşterilerinizi sitenize çekebilir veya firmanızla iletişime geçmesi gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Sosyal medyada müşterilerin ilgisini çekebilecek paylaşımlar yapmaya ve hesaplarınızı güncel tutmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

E-ticaret Sitenizi Kurun

Eğer verdiğiniz hizmet internet üzerinden pazarlamaya olanak sağlıyorsa mutlaka E-ticaret sitesine sahip olmanız gerekmektedir. Bu şekilde kuracağınız e-ticaret sitesiyle müşterilerinize online olarak sipariş vermek imkanı sunmuş olursunuz. Müşteriler de kredi kartı ile ödeme, kapıda ödeme gibi çeşitli kolaylıklardan da yararlanmış olurlar. E-ticaret Sistemi İle Şirketinizi Kat Kat Büyütün

Müşterilerinizi Dinleyin

Müşterilerinizin fikirlerini önemseyin ve sitenizde yaptıkları alışverişi değerlendirmelerini isteyin. Ya da farklı şikayet sitelerinde firmanız hakkında olumsuz yorumlar yapıldıysa müşterinizle iletişime geçerek en hızlı yoldan bu sorunu giderin ve şikayetin ortadan kalkmasını sağlayın. Bu şekilde müşterilerinizin sizin hakkındaki olumsuz düşüncelerini olumluya çevirebilir ve potansiyel müşterilerinizin gözünde de prestij kaybına uğramamış olursunuz.

Sanal ortamda yapılabileceklerle ilgili maddeleri detaylı olarak inceleyip hayata geçirirseniz cironuzda inanılmaz artışlar elde edebilirsiniz. Çünkü internet kullanımı gün geçtikçe artmakta ve hemen hemen her evde internete girebilecek bir bilgisayar ya da cep telefonu bulunmakta. Bu da büyük bir havuzda size yeni potansiyel müşteriler olarak geri dönmesi anlamına gelmekte.

Ciroyu Arttırmak İçin Fiziksel Olarak Neler Yapılabilir?

Cironuzdaki artışı sağlamak için çevrenizde ve işyerinizde de birtakım değişiklikler yapabilirsiniz. Bunları da maddeler halinde ineyebiliriz.

En Çok Talep Edilen Ürünleri Bulundurmaya Özen Gösterin

İşyerinizde müşterilerin en çok aradığı ya da satın almak istediği ürünleri bulundurmakta özen gösterin. Müşterilerinizi asla boş çevirmeyin. Elinizde o anda bulunmayan bir ürün olsa dahi müşterilerinize en kısa sürede temin edeceğinizi belirtin ve iletişim bilgilerini alın. Ürünü temin ettiğinizde de müşterinize ulaşarak ürünü temin ettiğinizi haber verin.

Reklamların Gücünden Yararlanın

Aynı sanal ortamda olduğu gibi reklamların gücünden yararlanın. Etrafınızdaki yerel gazeteler olabilir, el ilanları olabilir, reklam verebileceğiniz platformları keşfedin ve reklamınızı vererek geri dönüşleri gözlemleyin.

Cazip Kampanyalar Yaparak Müşterileri İşyerinize Çekin

Cazip kampanyalarla müşterilerin dikkatini çekmeyi sağlayın. Ciro katlamak için kampanyalar önemli rol oynar. Kampanya yaparak hem stoklarınızı kolayca eritebilecek hem de yeni müşteriler elde edebileceksiniz. Bu kampanyanızı duyurmak için işyerinizin bütün imkanlarını kullanın. Pankartlar yaptırın, el ilanları bastırın ve olabildiğince çok kişiye ulaştırmayı sağlayın.

İşyeri Gelirlerini Arttırmak İçin Çalışmak

Bütün bunları yaparken kar oranlarınızı da gözetmelisiniz. Sürdürülebilir karlılık oldukça önemlidir. Kar elde etmeden ciro arttırmak da hiçbir anlam ifade etmeyecektir.kobi vadisi

Yorumunuz