Yatırımcı Arıyorum

Çorap Üretimi Yaparak Para Kazanmak

Çorap Üretimi Nasıl Yapılır?

Çorap üretimi tekstil sektörü içerisinde yer alan bir alandı. Çok sayıda farklı çorap çeşidi olduğu için bu üretim için bir atölye kuracaksanız öncelikle alanınızı belirlemelisiniz. Kışlık, yazlık, çocuk, bebek, kadın veya erkek çorapları arasında tercih yapmalısınız.

Bu tercihin ardından öncelikle hammaddeyi yani çorabı oluşturacak ürünleri nereden alacağınıza odaklanmalısınız. Tüm bunlar yapıldıktan sonra karar vermek doğru olacaktır. Tabi tüm bunları yaparken çorap pazarının son yıllarda ne durumda olduğunu araştırmayı unutmayın. 2018 yılında araştırmamız sonucunda sektörde büyüme olduğunu belirtelim.

Çorap Üretiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Çorap üretimi için kendinize bir iş akışı planı çıkarmanızda fayda var. Bu akış aynı zamanda sizlere maliyeti de çıkaracaktır. İlk olarak hammadde bulmaya odaklanmalısınız. Ardından bu hammaddeyi çoraba nasıl dönüştüreceğinize odaklanmalısınız. Örme, burunların nasıl dikileceği, parçaların boyanması, ütüleme, çorapların etiketlenmesi, kalite kontrolünün yapılması, eşleştirmenin başarılı bir şekilde yapılması, paketleme ve son olarak teslimat ya da stoklamanın yapılması olarak belirlenecektir.

Tüm bu adımların tamamlanmasının ardından satıştan karınızı ne kadar olacağını hesaplayabilirsiniz. Tabi işe girerken maliyet hesabı ile kar hesapları da yapılacaktır. Ancak pazara girmeden ne kadar kazanacağınızı hesaplamak mümkün olmayacaktır.

Not: Konu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için: Çorap Üretim Atölyesi Açmak adlı içeriği inceleyebilirsiniz.

Çorap Üretiminin Maliyeti Ne Kadardır?

Çorap üretiminin maliyeti sizin ne kadar kapasitelik bir atölye kurup kurmayacağınıza göre değişecektir. Kapasite arttıkça maliyet hesapları da artış gösterecektir. Düzenli olarak ödemeniz gereken bedeller olacaktır. Kaç işçi ile bu işe gireceğinizi, taşeron yardımı alıp almayacağınız gibi çalışmalar da hesaba dahil edilmelidir.

Basit bir iş gibi dursa da içerisinde çok fazla parametrenin olduğu, hesaplamaların dikkatli yapılması gereken bir iş olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. 200 bin TL yetebilir de bir milyon TL maliyete de ulaşabilirsiniz.

Çorap Üretimi ile Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Üretim sayısına göre kazanacağınız para miktarı da aynı oranda değişecektir. Tabi ürettiğiniz çorapların kalitesi de kazancınızı yakından etkileyecektir. Piyasada 1 TL ile 11 dolar arasında satışı yapılan çorap çeşitleri bulunuyor.

Yani kısaca özetlemek gerekirse kazancınızı ortalama olarak hesaplamak mümkün olmayacaktır. Bu tamamen sizin üretimde ne kadar bir sayısı hesapladığınızı ve kalitesinin ne olacağına göre değişecektir. Fizibilite çalışmasını dikkatli bir şekilde yaptıktan sonra bu hesabı daha rahat bir şekilde yapabileceğinizi belirtelim.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz