Yatırımcı Arıyorum

Çorbacı Dükkanı Açma İş Fikri

Çorbacı Açmak

Ticari bir faaliyete girişmek istiyorsunuz, istiyorsunuz ki çok para gerekmesin, istiyorsunuz ki az sermaye ile para kazanabileceğiniz bir iş olsun ve istiyorsunuz ki bu iş gıda üzerine olsun o zaman çorbacı dükkânı açmaya ne dersiniz?

Neden Çorbacı İşi Yapmak?

Çorba satalım çünkü; Türk insanı çorba içmeyi sever, damak tadında ve beslenme kültüründe çorba, yemeğe başlangıcın ilk aşamasıdır. Boş mide birden ağır hazmı zor yiyecekler ile doldurulmaz Türk yemek alışkanlığında. Önce sıcacık, mideyi yumuşak tutacak bir lezzet ile başlanır yemeğe.

Türk beslenme kültürü alışkanlığı dışında çorba satmak için bir başka neden ucuz olmasıdır. Biraz ekmek ile Bir kâse çorba çok güzel karın doyurur yanında servis edeceğiniz biraz sebze garnitürü ile hafif, lezzetli, besleyici ve ekonomik bir öğün yaratmış olursunuz.

Çorba içmek için bir başka neden de besleyici olmasıdır. Tavuk Çorbası, Mercimek Çorbası, İşkembe Çorbası, Paça Çorbası gibi pek çok çeşit ile listemizi uzatmak mümkün. Hepsi sağlıklı, hepsi lezzetli olan çorbaların hangisi ya da hangileri ile faaliyet göstereceksiniz karar vermekle başlayın çalışmalarınıza.

Çorba Dükkanı Açarken Resmi İşlemler

Biz ön bilgi olarak sizin temin etmeniz gereken belgelerden söz edeceğiz fakat siz Belediye ve vergi Daireleri ile görüşerek son bilgiyi elbette dairelerden alacaksınız. Gıda üzerine işletme faaliyete geçireceğiniz için ruhsat aşamasına kolayca gelmenizi sağlayacak gerekli koşulları Belediyeden öğrenmeli ve eksiksiz yerine getirmelisiniz.

 • Vergi Levhası
 • Tapu ya da Kontrat
 • Bina imar durumu, İskân belgesi
 • Nüfus Cüzdanı
 • Yangın Söndürme Tüpü ve Dolum belgesi
 • Muayene Kartı
 • Oda Kayıt Belgesi
 • Bina Muvafakat Belgesi
 • Ustalık Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • İmza Sirküleri
 • Faaliyet Belgesi

Türkiye’de Çorba Tüketimi

Döneri ya da ızgarayı sabah yiyemezsiniz fakat çorbayı sabah erken, akşamüzeri, öğlen saatlerinde, gece geç vakit her zaman içebilirsiniz. O zaman çorbacı dükkânı açarsanız zaman sınırınız yok, müşteriniz her zaman her an gelebilir. Satacağınız ürünü Türk insanı seviyor en önemli avantajlardan biri bu belki de Türk damak tadı çorba tüketmeye alışkın ve sadece lezzetli bulduğu için tüketmiyor çorbayı çorba içmeye ihtiyaç duyuyor.

Türkler bu gıdaya İçini ısıtsın diye ihtiyaç duyuyor, midesini yumuşatsın diye ihtiyaç duyuyor, hafif bir yiyecek olması nedeni ile ihtiyaç duyuyor. Çorba sadece tat değil ülkemiz insanı için ihtiyacımıza cevap verdiğinden duygular ile ilgili mesajı olan bir yiyecektir Türk kültüründe anne sevgisini, şefkatini anlatır, hastaya şifa niteliği taşır. Türk insanının bilinçaltında özel bir algısı bulunması nedeni ile halkımız çorba tüketimine olumlu yaklaşır her zaman.

Sağlığa iyi gelen ve tüketilmesinin belirli bir zamanı olmayan çorba satışının da bu nedenle zamanı yoktur. İşletmelerin pek çoğu sabaha kadar çorba satışlarını sürdürür, vardiyalı personel çalıştırarak 24 saat hizmet vermeye çalışırlar. Müşteri yelpazesi geniştir çorba içmeye her meslek grubundan, toplumun her kesiminden insan gelir.

Çorba satışı için trafiğin yoğun olduğu yol kenarları uygun konum olarak düşünülebilir ayrıca uzun yol kapsamı içinde kalan alanlar, mola yerleri gibi konumlar düşünülebilir. Çorbayı kim yapacak ile başlayabilirsiniz çalışmanıza ustalık belgesi olmalı günümüz meslek standartlarında artık mesleki yeterlilik belgeleri talep ediliyor. Siz yapacaksanız çorbaları bir ustalık kursuna katılmalı ya da ustalık belgesi bulunan bir Aşçı işe almalısınız.

Ne büyüklükte bir Dükkân düşünüyorsunuz? Sermayeniz yeterli midir? Günde kaç çorba satmayı hedefliyorsunuz? Kaç çeşit çorba çıkarmayı düşünüyorsunuz? Çorba dışında hangi garnitürleri sunacaksınız? Tatlı servisi de olacak mı? Tatlı tek çeşit mi olacak? Bu soruların yanıtlarını bulmadan net sermaye ihtiyacınız ortaya çıkmayacaktır.

Hizmet potansiyeliniz ortaya çıkmadan personel ihtiyacınız da net olarak belirlenemez. Öncelikle bölge, iş yeri-konum uygunluğu, çevre uygunluğu araştırmalı bölgeye ve dükkâna karar verildikten sonra çorba çeşitleri ve maliyetleri üretim miktarı ve satış sürelerine göre değerlendirilmelidir.

Çorba Dükkanı Tasarımı

Dekorasyon, gıda pişirmeye uygun alan tasarımları, mutfak gereçleri, masa sandalye tercihleri ve daha pek çok detay malzeme alışverişi için ürün kalitesi ve fiyat araştırmaları yapılmalı gider hesapları içine dahil edilmelidir. Reklam çalışmalarının yürütülmesi, işletmenin tanıtımı için gerekli olan reklam faaliyetlerinin çeşitleri hakkında karar vermek ve uygulamak önemli hazırlık aşamalarınızdan biridir.

Çorbacı dükkânınızı açmanın kolay bir yolu da var sektörde faaliyet gösteren tanınmış, güvenilir işletmelerden biri ile iletişime geçerek kendi işinizi hazır bir sistemin içinde yer alarak ve hiç yorulmadan kurabilirsiniz. Bayilik veren Çorbacı işletmeleri inceleyin ve size en uygun iş ortağınız ile güçlü bir başlangıç yapın. (Bayilik Rehberi)


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumlar(10)

 1. Cevap yaz
  Yunus emre atalay yorumu:

  Çorbaci dukkani acmak isteyen saglam projesi olanlarla calisabilirim gaziantep liyim corba ustasiyim il fark etmez

 2. Cevap yaz
  Yunus Emre atalay yorumu:

  Selam ben yunus emre atalay gaziantep de yaşıyorum 35 yaşındayım çorba ustasıyım eğer ciddi düşünenler varda güzel proje yapabiliriz

  • Cevap yaz
   Yakup yorumu:

   Selam Yunus usta sizinle görüşmek isterim no ***

 3. Cevap yaz
  Mehmet yorumu:

  İZMİRDE ÇORBA USTASIYIM TÜRKİYE 2’CİLİĞİM VAR ELİMDEN TUTAN OLURSA İYİ BİR İŞLETME YAPABİLİRİZ *** NUMARAM İSMİM MEHMET

  • Cevap yaz
   Gürhan yılmaz yorumu:

   Selam mehmet usta izmir’de güzel bir mekan açmak istiyorum çorba döner ve pide üzerine adım gürhan yılmaz numaram ***

  • Cevap yaz
   Nurullah dönmez yorumu:

   Memet bey, ben Nurullah eğer hala düşünüyorsanız beraber çalışabiliriz. Numaram: *** Yer kırşehir

   • Cevap yaz
    Yunus Emre atalay yorumu:

    Nurullah abi hala niyetiniz varsa görüşelim abi

  • Cevap yaz
   Anonim yorumu:

   Mehmet bey görüşelim mi numaram ***

  • Cevap yaz
   Hanife yorumu:

   Mehmet bey numaram *** görüşebilir miyiz bu alanda iş yeri açmak istiyorum

 4. Cevap yaz
  Grpnarmesure yorumu:

  Bende çorbacı açmak istiyorum

Yorumunuz