Yatırımcı Arıyorum

Damızlık Hayvan Yetiştirme Teşvikleri

Damızlık Hayvan Yetiştirmek

Damızlık hayvanlar yetiştirilerek hayvancılığın gelişimini ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amaçlanıyor. Destekler verilerek büyükbaş hayvancılığı yatırımcılarını harekete geçirmeyi planlanıyor. Hayvancılık alanında gelişme sağlanarak ülkemizdeki hayvancılığın büyük oranda artması, et ve süt ürünlerinin kalitesini arttırarak ihtiyaçlarının karşılanması – ihracatı sağlanması amaçlanıyor.

Destekten yararlanmak için neler yapılmalıdır?

  • Damızlık yetiştiriciliği üye olunması halinde en az üç yıl kayıtlı olunması tüzel yada bireysel işletmelerin ve en az 500 baş hayvan yetiştirilmesi hedefleniyor
  • Hayvan yetiştiği ve et ve süt üretimi yapılarak ülke ekonomisini kalkındırmak ve ihtiyaçların karşılanması amaçlanıyor
  • Destek gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından sağlanır
  • Destek kapsamında damızlık yetiştiriciliği yatırım teşviki yapılacak olan inşaatın masrafları, araç gereç, ekipman ve makinelerin alımını gerçekleştiriyor

Gıda hayvancılık bakanlığının bütçesinden karşılanacak olan damızlık yetiştiriciliği yatırım masrafları proje dahilinde karşılanacaktır. Yatırım teşviki destek ücretleri T.C. Ziraat Bankası A.Ş. bankasından yapılacak ödeme destekleri gerçekleşecektir. Ziraat Bankası %2 lik oranda kazanç payı almaktadır.

Yatırım desteği alanında ödemeleri ilgilendiren konularda oluşabilecek sorunları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çözer. Kamu kurum ve kuruluşlar faiz ve kredi yatırım desteğinden yararlanamaz. Kredi ve faiz desteği alınıp ama yatırım haricin de kullanıldığı takdir de 18 Nisan 2006 tarihinde 5488 sayılı kanunda devreye girer.  Damızlık hayvan yetiştiriciliği yatırım teşvik uygulaması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından talep edilen belgeler, sözleşmeler de yapılması istenilen gerçekleştiğin de onay kararı ile yürürlüğe girer.

Damızlık hayvan yetiştiriciliği yatırımı yapmak isteyenler kredi ve destek alanlarını araştırmaya başladıkların da devletin yürürlüğe sunmuş olduğu bu destek ile karşılanacaktır. Kredi ve faiz destekleri için bankalara başvurmak yerine devletin desteğinden faydalanabilinir.

KOSGEB kapsamında yatırımcılara elli bin tl destek, yüz bin tl ise faizsiz kredi desteği sağlamaktadır. Destek faydalanabilmek için sözleşmede yer alan şart ve koşulların oluşturması gerekmektedir. Başvuruyu gerçekleştirmek için eğitimlere katılıp, sertifika alıp plan ve proje oluşturup başvuruyu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Verilen yatırım desteği ile ilaç, bakım ve yem olmak üzere giderleri ve masrafları rahatlıkla karşılanabilinir.

Başvuru belgeleri;

  • Kimlik fotokopisi
  • Hayvan yetiştirme kurumlarına üyelik
  • Hayvan gösteren listesi
  • İşletme izin belgesi oluşturarak başvurulur.

Damızlık yetiştiriciliği yatırımı yapan kurumların olması, ülkemizin ihtiyacı olan et ve süt ürünlerinin kalitesini ve verimliliğini artırmak ve kazanılan kazancın ülkemiz içinde kalması ekonomiye katkı sağlaması için amaçlanmıştır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz