Yatırımcı Arıyorum

Değişen İş Dünyası

Ticaret Dünyası

Tüm dünya her anlamda bir değişim içerisinde. Bu değişim içerisinde en büyük payı iş ve ticaret dünyası alıyor. Öyle ki zaman zaman bildiğimiz tüm kuralların pozitif anlamda yıkıldığını, yerine bambaşka kuralların inşa edildiğini de görüyoruz.

Ürünler, süreçler, hizmetler, her şey değişiyor ve çok daha karlı çözümler önümüze geliyor. Günümüzde inovatif fikirler kurumların ayakta kalması için fevkalade önem taşıyor iken, tüm bu değişimlere teknoloji de muazzam bir katkı sunmakta. Müşteri talepleri de oldukça hızlı değişir iken mevcut piyasa koşullarından haberdar ve analiz yapma gücü, kabiliyeti yerinde, seçenekleri değerlendiren bir müşteri portföyü çıkıyor karşımıza. Kağıt üzerinde eskiden fevkalade duran koşullar bugün hayatımızda tutmayabiliyor. Bugün artık kurumlarda etkin iç iletişim, çalışan motivasyonu gibi kavramlarda büyük önem taşırken, müşteri memnuniyeti başarı kriterlerinde ilk sıraya konulmaktadır. Bugün haksız müşteri kaybedilmiş müşteridir. Tüm bunların yanı sıra büyük kurumlar  için sosyal sorumluluk projelerinde yer almakta hayati önem arz etmektedir. Çünkü müşterilerde artık güçlü olduğu kadar duyarlı kurumlara yönelmektedirler.

İnovasyon

Yenilik anlamına gelin inovasyon kelimesi, bu değişimlerle birlikte hayatımıza dahil olmuş bir kelime. Ayrıca bir süreci de ifade eden inovasyon, eksiklere ve ihtiyaçlara çözüm bulma yolunda yapılan yatırımlardır da. Özgün bir tavır içinde olan inovasyon, inovatif fikirler ile meydana gelmektedir. İnovasyon ve iş dünyasındaki benzeri değişikler idari olduğu kadar kültürel gelişmelere de vesile olmaktadır. Farklı ve yeni sonuçlar ile toplumsal ilerlemeler ile de yaşadığımız değişimler, küresel anlamda da etkilerini çok somut bir biçimde göstermekte.

Sektörlerin Gelişimi

Ülkemizi ele aldığımızda ürün çeşitliliği yanı sıra, sektörler başlı başına artık çok daha renkli ve cazibeli hale geldi. Daha çok konfor aranır iken insan ilişkileri daha fazla önem arz etmeye başladı. Müşteri kendini özel hissetmek istediğini çok açık belli etmekte. Seçenekleri öylesine fazla ki memnun kalmadığında bir başka adrese yönelebiliyor. Bu da elbette rekabet dünyasını daha çok ateşler iken kaliteyi de büyük oranda yükseltmektedir. Ancak aynı sebepten ötürü markanızı yahut yaptığınız işi çok iyi sunmanız, tanıtmanız gerekmektedir. Rekabet yarışında ön safhalarda koşmak istiyor iseniz kalite çıtasını yüksek tutmanız ve kendinizi en doğru biçimde göstermeniz olmazsa olmaz kriterlerdir.

Tüm değişimler ve yenilikler içerisinde bazı firmalar, daha tecrübeli, daha doğru ve stratejik düşünebilen bir akıldan, bir mentörden fikir alışverişi sağlamaktadırlar. Mentör desteği, firmaların ticaret zemininde daha sağlam adım atmalarına yardımcı olmaktadır. Ayrıca yeni dünyadaki kurallardan en önemlisi sahip olduğunuz değerlerdir. Nedir bu değerler? Örneğin sizi benzer iş ve hizmet sunan rakiplerinizden ayıran özelliklerinizdir. Müşterileriniz neden sizi tercih etmeliler örneğin? Sizin ayrıcalığınız nedir? Bu sorulara en net cevaplar veren ve müşterilerinin cevapları ile sağlama yapabilenler başarıya çok daha yakınlar. Başarıya yakın duranlar arasında analitik zeka sahipleri ve bilişsel yetileri kuvvetli olan kişilerde mevcut. Bu kriterlerde yeni dünya iş hayatında fevkalade mühim.

Değişen Dünya Ticareti

Özellikle dünya çapında öyle bir ekonomik ve ticari bir durum söz konusu ki, önümüzdeki yıllarda da daha çok şaşıracağız, hayretlere düşeceğiz ancak ivedilikle alışıp, daha enteresan yollarda kazanmaya devam edeceğiz gibi görünüyor. Hatırlarsanız zamanında internete ve hatta cep telefonlarına bile şüpheler ile yaklaşmış ancak çok çabuk kabul etmiştik. Bugün ise sanki onlarsız elimiz kolumuz bağlı. Bugün internetin iş hayatında yatırımcılara lehine dönüşlerde büyük rol oynadığını inkar etmek mümkün değil. Dijital teknolojilerin faydaları oldukça büyük. Tüm teknolojileri en faydalı biçimde kullanabilmek için kontrollü ve en yararlı biçimde kullanmanız şart. Yeni dünyada yetkin ve işine hakim personellere duyulan ihtiyaçta göz ardı edilemez.

Ekonomik Kalkınma

Aslına bakarsanız değişen dünyada iş anlayışı içerisinde rekabet demek ekonomik kalkınma anlamına gelmekte. Küreselleşen iş dünyası içerisinde artık kıyas etmek çok alışılmış bir tavır haline alırken, akıllı düzenlemeler ve inovatif fikirler adeta kurtarıcı görevini görüyor. Ayrıca eskiden büyük balık küçük balığı yerken, günümüz şartlarında hızlı balık bu sefer yavaş olan balıkları yemekte. Bunu da unutmamalı ve alınacak kararlarda çabuk davranmalı. Bugün aklınızda olan bir fikir yarın sizden evvel hayata geçirilmiş olabilir. Hızlı olmak önemli ancak hızlı olduğu kadar akılcı adımlar atmakta hayli önem taşıyor. Akılcı adımlar ise içinde bulunduğunuz sektör ile alakalı hem beşeri, hem kurumsal gelişmelere de yer vermekten geçiyor.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz