Yatırımcı Arıyorum

Devren Firma Alırken Yapılması Gerekenler

Firma Devralırken Neler Yapılmalıdır?

Bir iş sahibi olmanın en maliyetsiz yolu, işinizi devren almak olacaktır. Çünkü devren firma satın almak, sizi ilk iş kurma maliyetlerinden kurtaracaktır. İşin yapılacağı yeri belirlemek, işyerini kiralamak, ofis tasarımını yapmak, mobilyaları ve üretim araçlarını getirtmek, personel bulmak ve ödemelerini yapmak oldukça maliyetli olmaktadır.

Bunun için ilk maliyet yükünü azaltmak amacıyla bir firmayı devren almak, sizin açınızdan daha akıllıca alınmış bir karar olacaktır.

Devren Firma Almanın Aşamaları ve Kriterleri

Türkiye’de, 10 binin üzerinde satılık işyeri ya da devren satılık/kiralık işyeri ilanlarına, ilan sitelerinde rastlamaktasınız. Bir cafe devri ya da bir halı yıkama firmasının satışı ilanına da rastlayabilirsiniz, kreş veya yiyecek firmalarının satışına da rastlamanız mümkün. Yani hemen hemen her sektörden, hazır firmalar bazı nedenlerden dolayı satılmakta ya da kiraya verilmek istenmektedir.

Siz de bir firmayı devren satın almak istiyorsanız, bazı hususlara dikkat etmeniz gerekecektir.

Hangi İşi Yapacağına Karar Vermek

Belli bir bütçeniz var ama aklınızda belli bir iş fikri yok. Herhangi bir eğitiminizde yok. Bunun için yapmanız gereken şey, aklınızdaki iş düşüncesine uyan firmaları araştırmak ve bunun üzerine yoğunlaşmanız gerekecektir.

Sermayeyi Belirlemek

Yapılacak olan her iş az ya da fazla, belli bir sermaye dâhilinde yapılmaktadır. İnternet sitelerindeki devren satılık ilanlarında çok ucuz ya da pahalı binlerce ilan görürsünüz. Bütçenize uygun ilanı değerlendirmeniz daha iyi olacaktır. İlanlar verilirken, firmanın satış fiyatı ve aylık cirosu da belirtilmektedir. Kendinize uygun olan devren satılık firmalar üzerinde araştırmanızı yapın.

Satın almak istediğiniz firma, bütçenizin biraz üzerinde ancak iyi gelir getirme kapasitesi varsa, çevrenizden borç alarak ya da banka kredileri ile sermayenizi artırabilir ve firmayı satın alabilirsiniz.

Bunun için dikkat etmeniz gereken, özellikle bankadan kredi çekecekseniz, faiz oranlarının yüksek olmaması ve geri ödemelerin sizin bütçenize uygun olmasıdır. Ticari kredi veren bankaların faiz oranlarını karşılaştırıp, size en uygun bankayı belirleyebilirsiniz. Krediyi çektiğinizde ise, borç ödemelerinde sadık olmaya ve kredi notunuzu düşürmemeye özen gösterin. Bu durum ileride yine kredi çekmek zorunda kaldığınızda size avantaj sağlayacaktır.

Borç aldığınız kişi çok yakınınız ya da bir aile üyesi ise, kendisini sermaye ortağı yapabilirsiniz. Böylece kendisi de daha fazla kazanacağından, size borç vermekte sakınca görmeyecektir.

Firma bir üretim ya da satış firması ise, üretim için gereken eksik malzemelerin alınması ya da satış için yeterli stok bulundurulması amacıyla, belli bir miktarda parayı bir kenara ayırmanız gerekecektir. Ya da devir alacağınız firmanın borçları yüzünden sıkıntı çekmek istemiyorsanız, devir sırasında anlaşmada, bu durumların göz önüne alınmasını istemeniz gerekir.

Yani devir bedeli harici, her sorun için belli bir miktarda sermayenizin bulunması gerekmektedir.

Lokasyon

Devir almak istediğiniz firmanın işlek bir caddede olması, yaşadığınız ilde bulunması ve bir AVM içinde olması gibi kriterler, size artı puan kazandıracaktır. Diyelim ki; Ankara’da ikamet ediyorsunuz ama Zonguldak’ta bir firma almak istiyorsunuz.

Bu verdiğiniz karar size başka bir ile taşınmak kararı aldıracak ve bu ev kirası, taşınma ücretleri, evin durumuna göre yeni mobilya almak gibi ek masraflar getirecektir. Bu sebeplerden dolayı kendi yaşadığınız ildeki firmaları değerlendirmeniz, bütçe açısından da yararlı olacaktır.

Firma, ürün satışı yapan bir firma ise, bu firmanın olduğu yere giderek, hem gerçekliğini hem de lokasyonunu incelemenize de olanak sağlar. En az 1 hafta boyunca firmaya gidin, işin durumunu, personelin müşteriye, müşterinin personele olan tutum ve davranışlarını inceleyin.

Böylece işin işleyişi, firma sahipleri ve personel hakkında yeterli bilgiye de sahip olacaksınız.

Lokasyon değerlendirmesini iyi yapın ve kararınızı bunlara göre verin.

Devren Alınacak Firmanın Geçmişini İncelemek

Ciro ve Net Karın Belirlenmesi

Ciro pek çok anlamda kullanılsa bile, işyerleri açısından tanımına baktığımızda, bir firmanın, haftalık, aylık ya da yıllık olarak, herhangi bir ücret ya da ödeme düşülmeden, firma kasasına giren toplam para anlamında kullanılmaktadır.

Devren satılık ilanlarında görürsünüz, firmamızın aylık cirosu 50 bin ya da 25 bin gibi. Bu tutar daha yüksekte olabilir. Ciro ve net kar birbirine karıştırılmamalıdır.

Firmayı devren satın almayı istediğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli şey, cirodan daha çok net kardır. Net kar, kasadaki toplam paradan, yapılacak SGK, vergi, maaşlar gibi ödemeler ve borçlar düşüldükten sonra kalan paradır. Yani sizin asıl kazancınız ciro değil net kardır.

Firmanın net karını öğrenmeniz sizin açınızdan yararlı olacaktır.

İşin Sizinle Uyumlu Olması

Bir firmayı satın almak için, on binlerce seçenek arasından size en uygun olanını tercih etmelisiniz. Eğitiminiz ve bilginiz çerçevesinde bir işi yürütmek sizin kazançlı olmanıza sebep olur. Hiçbir tecrübe ve bilginizin olmadığı bir sektörde iş devralmak, firmanın kısa sürede işlerinin bozulmasına hatta kapatılmasına kadar sonuçlar doğurabilir.

Oto yıkama işinden anlıyor ama restoran işletmeciliği yapmak istiyorsanız, her işin bilgi ve tecrübesi farklı olduğundan, oto yıkama firmasını devir almanız sizin açınızdan yararlı olacaktır. Siz ve işiniz uyum içindeyseniz, büyük kazanç elde edersiniz. İş Kurmaya Hazır mısınız?

Devretme Nedenleri

Bir firmayı devraldığınızda, devir nedeninin gerçek sebebini öğrenmeniz önemlidir. Devir nedeni bir sağlık problemi, kişinin/kişilerin başka bir sektöre atılmak istemeleri için kazanç elde etmek amacıyla, yurt dışına gitmek, başka bir şehre yerleşmek ya da ekonomik nedenler olabilir.

Devir nedeni ekonomik ise, sürpriz sorunlarla başa çıkmanız gerebilir. Bu yüzden devreden firmanın düzenleyeceği iş raporunda, devir nedeninin gerçek sebebinin belirtilmesini talep edin.

Pazarlık Yapmak

Bir firmayı devir almak istiyorsanız, fiyatı kabul etmeden önce, bir pazarlık payınızın olup olmadığını öğrenin. Bazı firmalar, acilen satılık olduğu için pazarlık payı bırakmaktadır. Onlarla pazarlık yaparak, istenen fiyatın belli bir miktar altında fiyatla, firmayı satın almanız da mümkün olabilir.

Bu da sizin maliyet konusunda kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır.

Firma Devri Aşama Ve Kriterlerine Kısaca Bir Göz Atacak Olursak;

  • Hangi işi yapacağınıza karar verin
  • Sermayenizi ve olanaklarınızı belirleyin
  • Lokasyonu belirleyip iş gözlem ve analizini yapın
  • Ciro ve net karı belirleyin
  • İşin, sizinle uyumlu olup olmadığına bakın
  • Devretme nedenlerini öğrenin
  • Pazarlık yapın

Devren Firma İlanları

Halihazırda görüşmekte olduğunuz bir firma var ise, iyi bir çalışma yaptıktan sonra satın alma aşamanıza geçmenizi öneriyoruz.

Şayet yeni bir devren firma / şirket satın almak istiyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan devren ilanlar kategorisinde yer alan ilanları inceleyebilir, anlık olarak ilan sahipleri ile iletişim kurabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz