Yatırımcı Arıyorum

Dijital Ekonomi, Perakendecilik ve M-Ticaret

En basit tanımı ile dijital ekonomi, ağırlıklı olarak dijital teknoloji yardımıyla işleyen bir ekonomidir. Bilgi ve iletişim teknolojisi tarafından desteklenen insanlar, işletmeler, cihazlar arasındaki küresel ekonomik faaliyetler, süreçler, işlemler ve etkileşimler ağını ifade eder. Bunda, maksimum sayıda ticari işlem, dijital medya, internet veya dünya çapında web yardımı ile sonuçlandırılır.

Dijital Ekonominin Temel Ögeleri

Dijital ekonomi, internet üzerinden gerçekleştirilen elektronik işlemlerle ürün ve hizmet alım satımını kolaylaştırır ve yürütür. Temel unsurları şunlardır:

 • Bilgi ve iletişim teknolojilerini titizlikle dijitalleştirme ve kullanma
 • Bilgi kodlaması
 • Bilginin metalara dönüştürülmesi
 • İş ve üretimin modern yollarla organize edilmesi

Hiper bağlantı, yani internet, mobil teknoloji ve nesnelerin internetinin bir sonucu olarak insanlar, firmalar, sistemler vb. arasında ortaya çıkan karşılıklı bağlantıdır.

Dijital Ekonominin Faydaları

Dijital ekonominin faydaları şunlardır:

 • Ekonomik büyümeye katkıda bulunur; Yaygın dijital ekonomi, büyük ölçüde diğer ekonomik sektörlere uygulanabildiği gibi, muazzam bir büyüme ve yenilik kaydetmiştir.
 • İş fırsatlarını genişletir; Küresel pazarda gözden kaçan firmalar ve işletmeler için iş fırsatlarında artış eğilimi olduğunu da bildirmiştir. Dijitalleşme, küçük firmaların ve işletmelerin uluslar arası mal ve hizmet alım satımına aktif olarak katılmasını sağlar.
 • Yeni işler yaratır; Dijital ekonominin işleri de artırdığı bilinen bir gerçektir. Son birkaç yılda, mobil uygulamaların geliştirilmesi yalnızca dünya çapında milyonlarca iş yaratmıştır.
 • Kamu hizmetlerini iyileştirir; Geniş banda bir dizi küresel erişim, güçlü bir bilgi ve iletişim teknolojisi hizmetleri ekosistemi, temel sektörlerde hizmet sunumunu iyileştirmek için bir platform sağlar.
 • E-Ticarette Yükseliş; Son birkaç yılda, E-Ticaret işlemlerinde yeni bir büyüme rapor edilmiştir. Ve tüm kredi, ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi, satın alınması, dağıtılması, satılması ve takibinin çok daha basit, rekabetçi ve karlı hale gelmesi nedeniyle, ticari faaliyetlerin dijitalleşmesi yoluna gidilmektedir.
 • Mal ve hizmetlerin dijital teslimi; Dijitalleşme ile birlikte, mal ve hizmetlerin teslim edilme şekli büyük ölçüde değişti. Havacılıktan bankacılığa, eğlenceden eğitime ve sigortadan otel rezervasyonuna kadar ihtiyaç duyulan mal ve hizmetleri online alabilirsiniz.
 • Şeffaflık; Dijital ekonomide, nakit işlemlerini ortadan kaldıran ve sonuçta şeffaflığı artıran ve yolsuzluğu azaltan büyük ticari işlemler online gerçekleşir.

Dijital ekonomi, bilgiyi dijital biçimde kullanan geniş bir faaliyet yelpazesini kapsar. Günümüzde verileri dijital biçimde toplamak, depolamak, analiz etmek ve paylaşmak için internet, büyük veri ve bulut bilişim gibi teknolojiler kullanılmaktadır.

Dijital Ekonominin Sınırlamaları

Dijital ekonominin sınırlamaları şunlardır:

Siber Güvenlik; Ekonomide artan dijitalleşme nedeniyle son yıllarda siber tehditlerde katlanarak bir artış meydana gelmiştir. Siber güvenliğin başarılı bir şekilde karşılanması dışında, büyüyen iş için elverişli olan güvenli ve güvenilir bir ortam geliştirmek kolay olmayacaktır.

İşgücü piyasasında aksamalar; Yeni iş fırsatları yaratacağı varsayılsa da, işgücü piyasası değişikliklerinin hızı ve temel işlerin yıkılması ile ilgili bir risk de vardır. Her şey dijitalleştirilip otomatik hale getirileceğinden, emek ve el işçiliğini içeren süreçler önlenecek ve yerini teknoloji odaklı çalışma alacaktır. Bu da iş kaybına neden olacak ve aynı zamanda gelir eşitsizliğini artırabilir.

Güçlü altyapı gereksinimi; İnternet, telekomünikasyon ve mobil sektör ile ilgili güçlü altyapı gerektirir. Bu tür endüstrilerin gelişmesi için tüm şehirleri, kasabaları ve köyleri birbirine bağlayacak şekilde ağır yatırımlar gerekmektedir.

Dijital ekonominin ortaya çıkmasıyla birlikte tüketiciler, içeriğin sayısallaştırılması sayesinde bilgiye kolay ve hızlı bir şekilde erişilmektedir.

Elektronik Perakendecilik

Elektronik perakende olarak da adlandırılan E-Ticaret veya internet perakende, elektronik medya, özellikle internet aracılığı ile mal ve hizmet satan işlemdir. Basitçe, perakende mal ve hizmetlerin online satışına elektronik perakendecilik denir.

İşletmenin herhangi bir aracı olmadan doğrudan müşterilerle etkileşime girdiği B2C modelini takip eder. E-perakendeciler 2 tür olabilir.

 • Online kitap satıcısı olarak ortaya çıkan Amazon gibi Pure Play E-perakendecileri. Yalnızca online olarak mevcuttur ve müşteriler için herhangi bir fiziksel çıkışı yoktur.
 • İnternet üzerinden bilgisayar satan ve müşteriler için fiziksel mağaza cephesi olan Dell gibi E-perakendeciler.

Elektronik Perakendeciliğin Avantajları

 • Elektronik perakendecilik sayesinde müşteriler hem emekten hem de zamandan tasarruf edebilirler. Geniş ürün yelpazesi online olarak mevcuttur. Bu nedenle satın almadan önce karşılaştırma kolayca yapılabilir.
 • Müşteriler her zaman ve her yerden alışveriş yapabilir.
 • Online alışveriş yaparken büyük indirimlerden yararlanılabilir.
 • Ürünle ilgili detaylı bilgi online olarak mevcuttur. Bu da, müşterinin satın alma kararını vermesine yardımcı olur.
 • Elektronik perakendecilik, müşteriyi online alışveriş yapmaya teşvik eden, teslimatta ödeme gibi kolay ödeme koşulları sunmaktadır.

Elektronik Perakendeciliğin Dezavantajları

 • Müşteriler, online olarak sunulan ürünlerin kalitesinden emin olmayabilir. Her bireyin nihai satın alma işleminden önce pazarlık yapmaya eğilimi vardır ancak bu elektronik perakendecilikte mümkün değildir.
 • Ayrıca, ödeme sisteminde müşteriler ödeme ağ geçitlerine güvenmeyebilir ve kredi kartlarının kötüye kullanımından veya herhangi başka ödeme yönteminden korkabilirler.
 • Her müşteri satın aldığı ürünü görmek ve hissetmek ister ancak müşterinin kararını sadece resme bakarak verdiği elektronik perakendecilik durumunda bu mümkün değildir.
 • Ürün hâlihazırda mevcut değildir. Müşterinin ürünü ele almak için bir süre beklemesi gerekir.
 • Müşteri, satıcıya olan duygusal bağlılığı özler ve bu da tekliflere daha az güven duyulmasına neden olur.
 • Elektronik perakendecilik, E-Ticaretin alt kümesidir. Yani E-Ticaret, e-satış işlemlerini içeren ana etki alanıdır.

M-Ticaret

Mobil Ticaret olarak da adlandırılan M-Ticaret cep telefonu, dizüstü bilgisayar, tablet ve diğer herhangi bir kişisel dijital asistan gibi kablosuz el cihazları üzerinden yapılan online işlemleri içerir.

Kullanıcının fişi takılı bilgisayarın başında oturup ticari işlemleri gerçekleştirmesini gerektirmez. M-Ticaret aracılığı ile insanlar fatura ödeme, mal ve hizmet satma veya satın alma, e-postalara erişme, sinema bileti rezervasyonu yapma, tren rezervasyonu yapma, kitap sipariş verme ve haberleri okuyup izleme gibi çeşitli işlevleri yerine getirebilirler. Ticaret Fikirleri

M-Ticaretin Avantajları

 • M-Ticaret sayesinde, şirketler Push bildirimleri aracılığı ile kullanıcılarla düzenli iletişim halinde olabilir. Herhangi bir indirim, plan, geri ödeme avantajı, müşterilere cep telefonlarına bir mesajla iletilebilir.

Örneğin Avansas, müşterilerine her zaman indirimler hakkında mesaj gönderir.

 • M-Ticaret, potansiyel müşterilerin yerini takip ederek ve bilgileri cep telefonlarında paylaşarak yerel işletmelerin büyümesini sağlar.

Örneğin, eğitim kurumları yerel öğrencilerin izini sürmekte ve sundukları kurslar hakkında bilgi vermektedir.

 • M-Ticaret sayesinde kullanıcılar uzun kuyruklarda beklemeden tüm faturalarını ödeyebilmektedir.
 • M-Ticaret, kitap alımı, sinema bileti, uçak ve tren bileti gibi etkinlik biletlerini satın alırken en çok zaman tasarrufu sağlar.
 • Tatil zamanlarında ülke içinde otellerde online rezervasyon hizmetleri sunmaktadır.
 • M-Ticaret aracılığı ile müşteriler, hizmetlerinden yararlanmadan önce ürün veya hizmet sağlayıcı hakkındaki tüm bilgilere kolayca erişebilirler.

Örneğin; şehirde yeni bir restoran açıldığında detaylı olarak mobil cihazlardan bilgilerine ulaşabilirler.

 • M-Ticaret, pazarlamacının potansiyel müşterilere, herkesi kişisel olarak ziyaret ederek sahip olabileceğinden daha geniş bir erişime sahip olmasına yardımcı olur.

Örneğin, ülkenin farklı yerlerinde ikamet eden birçok potansiyel müşterinin cep telefonuna mesaj gönderilebilir.

M-Ticaretin Dezavantajları

Ekran cep telefonlarında, bilgisayar ekranına kıyasla küçük olduğundan, satın alma yapmak için kullanıcıyı etkilemek mümkün olmayabilir. Yani müşteri birkaç ürünü görebilir, ancak kullanıcı ürünün daha küçük görüntüsü nedeniyle satın almaya karar veremeyebilir ve bunun yerine E-Ticarete, yani daha iyi bir satın alma kararı vermek için bilgisayarlara güvenebilir.

M-Ticaret yazılımı, E-Ticaret ile karşılaştırıldığında daha maliyetlidir. Birçok perakendeci bunu kabul etmeyebilir ve bu nedenle mobil kullanıcıların daha az seçeneği olabilir.

Zayıf bağlantı, M-Ticaretin gelişmesini de engellemektedir. Bazen veriler, web sitelerine mobil uygulamalar aracılığıyla erişmek için çok yavaş olabilir. Dijital Analiz ve Önemi

En son teknoloji olan M-Ticaret, grafikleri ve E-Ticaret uygulamalarına daha fazla güvenilmesine neden olan içerik açısından uygulamaları ile mücadele etmektedir. Kablosuz ortam aracılığı ile paylaşılan bilgilerin, saldırıya uğrama şansı daha yüksektir. Bu nedenle, insanlar para işlemlerini gerçekleştirmek için daha fazla E-Ticaret uygulaması kullanmaktadır.

M-Ticaretin arkasındaki teknoloji, kullanıcıların interneti her zaman ve her yerde kullanmasını sağlayan, WAP yani Kablosuz Uygulama Protokolüdür.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz